НИКАКО НЕ ЧЕПКАЈТЕ ГО ОВА: Голема новогодишна фејсбук-измама

Доколку на вашиот профил се појави понуда за да лајкнете и да споделите страница на која стојат чекори за тоа како да ја активирате опцијата „Преглед на годината“, не чепкајте ја, се работи за трик

Секоја година, последната недела од декември Фејсбук на своите корисници им ја овозможува опцијата „Преглед на годината“ (Year in review). Станува збор за видео на кое се одбрани десет фотографии објавени во изминатата година кои се направени по случаен избор во компилација. Но, оваа година постои огромен ризик за оваа опција, се појави опасна мамка! Така, доколку на вашиот профил се појави понуда за да лајкнете и да споделите страница на која стојат чекори за тоа како да ја активирате опцијата „Преглед на годината“, не чепкајте ја, се работи за трик. Еве како изгледа таа лажна страница:

Доколку кликнете дека ви се допаѓа оваа страница, сериозно ја загрозувате вашата безбедност. Сите лични податоци што ги имате на интернет можат да бидат злоупотребени од хакерите.

Потенцираме дека за да ја добиете посакуваната опција „Преглед на годината“, нема потреба да лајкувате или шерувате никаква специјална апликација за тоа. Кога ќе дојде време за тоа, односно последната седмица од декември, Фејсбук сам ќе ви најави дека опцијата е активна и може да уживате во неа.

Се надеваме дека навреме го прочитавте овој совет.

(ВИДЕО) Автономно возило на ,,Убер,, усмрти пешак

Полицијата објави две снимки од моментите пред фаталната сообраќајна несреќа во која автономно возило на компанијата Uber изгази пешак во Аризона.

На едното видео се гледа внатрешниот дел на возилото, а другото е од камерата насочена на патот. Автономното возило не закочи и удри во 49-годишната Илејн Херцберг која преминувала улица туркајќи велосипед. Таа почина подоцна во болница од здобиените повреди.

Делот од компанијата Uber кој работи со автономни возила се надеваше дека со овие тест-возила ќе докаже дека ваквите возила, кои се управуваат самите себеси со помош на компјутер, се перфектно безбедни за учество во сообраќај.

Претставник на Uber изјави дека компанијата ќе ги прекине сите тестови на нивните автономни возила на територијата на Северна Америка, каде досега вакви возила можеа да се забележат во Феникс, Темпе, Питсбург, Сан Франциско и Торонто.

Преку твит, Uber изразија сочувство до семејството на починатата жена и рекоа дека ќе се вклучат во истрагата заедно со полицијата.

Четири опасни апликации кои веднаш треба да ги избришете од вашиот паметен телефон

Со оглед на огромниот број на апликации кои секојдневно се појавуваат, дури и Google не може сите да ги следи и да провери колку истите се безбедни.

Затоа, безбедноста на уредот зависи првенствено од вас и поради тоа треба добро да размислите пред да одлучите да инсталирате некоја од овие апликации: 

Апликации за временска прогноза

Овие апликации се многу популарни, но голем број од нив содржат вируси. Неодамна излезе вест за апликација во која се наоѓал вирус кој собирал податоци од телефоните и ги испраќал до хакерите кои биле заинтересирани за кредитните картички на корисниците.

Апликации кои го “оптимизираат” телефонот

Овие апликации ветуваат дека ќе го исчистат “кешот” од телефонот, ќе ги избришат непотребните програми и ќе го забрзаат уредот. Меѓутоа, бројни паметни телефони веќе доаѓаат со овие функции па затоа апликациите од ваков тип се непотребни. Притоа, тие ја трошат батеријата, не го забрзуваат системот и како бонус доаѓаат со реклами.

Апликации кои ја зголемуваат количината на RAM

Доколку ова ви звучи премногу добро за да биде вистинито – не грешите. Во прашање се оптимизатори кои привремено можат да избришат “кеш” фајлови, а тоа вашиот телефон може да го направи и сам. Работата е во тоа што не можете да ја зголемите количината на RAM која телефонот веќе ја поседува, а врв на сето тоа е што овие апликации многу лесно можат да ги украдат податоците на корисникот.

Апликации за дефрагментација

Овие апликации станаа популарни бидејќи нивните креатори успеаја да ги убедат луѓето дека тие го прават истото што го прават и компјутерските програми. Но, на паметните телефони не постојат хард дискови кои би требало да бидат дефрагментирани. Затоа овие апликации можат само да анализираат колку одредени апликации заземаат простор. Притоа, тие ги трошат ресурсите на телефонот и можат да ги украдат вашите лични податоци.

Дознајте кој ви краде интернет преку вашата Wi-Fi мрежа

Без разлика на тоа дали ја имате заштитено вашата Wi-Fi мрежа со лозинка или не, некој може да се „закачи" на неа и да го троши вашиот интернет. Можете да проверите дали некој е приклучен на вашата Wi-Fi мрежа на неколку начини.

За да проверите дали некој друг ја користи вашата Wi-Fi мрежа, ќе треба да ја дознаете MAC адресата на вашите уреди, за потоа да ја споредите со MAC адресата на сите уреди кои се приклучени на вашата мрежа.

Ако ова ви изгледа многу комплицирано, добро е да знаете дека постои полесен начин. Постои апликација која може да ви помогне околу овој проблем и таа се вика Who's on my Wi-Fi. Оваа апликација ќе ви помогне да ги детектирате сите приклучени уреди на вашата мрежа со тоа што ќе ја скенира мрежата. Секој од уредите ќе биде претставен со икона која му одговара (компјутер, таблет, смартфон), името на уредот, IP адресата и останатите детали за уредот и мрежата.

Земајќи ги во предвид овие податоци, ќе можете да утврдите дали на мрежата се приклучени само ваши уреди или има и некои кои не ги препознавате. Најдобриот совет би бил, откако ќе откриете дека некој туѓ уред е приклучен на вашата мрежа, да го исклучите тој уред од мрежата и да ја промените лозинката на вашиот рутер.

Единствениот проблем со кој може да се соочи апликацијата е тоа што може да содржи непотполн запис на името на уредите, па наместо тоа да стои само името на производителот на самиот уред. Сепак, тоа веројатно ќе ви биде доволно за да откриете дали се работи за ваш или туѓ уред.

Популарно