Животот за Македонија доаѓа во Париз со повисоки даноци

Поминаа само 7 дена од мојата последна колумна, а на политичката сцена во Македонија се случија толку многу работи, што не можам да одберам само една на која би искуцал страна-страна и пол. Затоа вака, расцепкано и кратко, се надевам и јасно.

На фотографијата е и претседателот на Р.Македонија, чисто да се потсетиме дека го имаме

ВМРО ДПМНЕ

По катастрофата во првиот круг на локалните избори, Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ, повторно решија да свртат нов лист. Во гостувањето на Алфа пред некој ден и уште повеќе при обраќањето во Штип, лидерот на опозицијата најави враќање кон традиционалните вредности на својата партија. Она за што беше критикувана партијата со години, а посебно по изборниот дебакал, конечно стигна до ушите на лидерот, па реши да го послуша народот или барем да каже дека ќе го послуша. Истиот тој Гуевси пред ДИК во Декември имаше сличен говор и остана на говор. Истата таа ВМРО ДПМЕ донесе проглас или манифест или двете.. и остана на тоа. Зошто сега би било различно?

ДИК

Државната изборна комисија по циркузот по парламентарните избори минатата година во Декември, успеа да се надмине. Сега имаше и помош:

Извадок од управен суд одлука: разликата помеѓу бројот на избирачи потпишани во изводот на избирачкиот список кои гласале - 415 и бројот на гласачки ливчиња внесени во гласачката кутија - 414 не е основ за поништување на гласањето според одредбите од член 151 од Изборниот законик.

Да потсетиме, лани се прегласуваше една гласачка кутија, затоа што ливчето беше ставено во кутијата со се кочанот!!!

Владата

И додека сите медиуми намерно се занимаваат со ВМРО ДПМНЕ во исчекување на одговорност на Никола Груевски и следните чекори на партијата, Заев и другарчињата ни спремаат покачување на даноците. Најверојатно ДДВ ќе оди над 20%, а можно е и да се зголемат придонесите на сите вработени. Секако, за ова не е виновна новата влада. НИ МАЛКУ!!! Туку лошите претходници. Режимот! Овие што нудеа живот и просечна плата од 500евра, они се жртви. Сироти! Не сакаат они вака, ама мора се! Тоа што не задолжија како држава за половина милијарда за нецели два месеци, е исто така вина на ВМРО. Ма и законот за пушачи што сега намерно се актуелизира, за да не се зборува за даноциве, е исто вина на Груевски. Да не го забранеше тој пушењето по угостителските објекти, сега Заев немаше да може да го врати по старо! Лош Груевски лош!

1.500 денари за фотографирање во црква!

Попот што го вовел ова рече: Тоа е волја на Бога!

Во една реченица прекрши најмалку 4 Божји заповеди. Ефикасно, дури и за поп.

Ново „Пржино“ во близина на Париз

И додека јавноста се замајува со тоа дали Груевски ќе биде на чело на ВМРО ДПМНЕ, дали пушачите ги убиваат непушачите, дали постои секундарно пушење, колку пари треба да се плати ако црквата е сликана од поголема дистанца итн инт. на Македонија и се спрема ново Пржино во Париз. Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл за макеоднските медиуми соопшти:

- Станува збор за испробан начин да се повикаат лидерите на сите парламнетарни партии во куќата на Жан Моне близу Париз и низ отворен и конструктивен разговор, без присуство на медиуми и камери...

Значи, уште еднаш оние кои ние ги избравме, ќе седнат заедно со некои други, кои ние не ги знаеме, и ќе се догововар нешто за нас, без ние да знаеме или бидеме информирано додека не е предоцна. А и да бидеме информирани, што ќе направиме? Кој ќе не брани? И сето ова само неколку дена откако Груевски, повторно храбро се сврте кон народот, кон традицијата? Се зеза човеков со гласачите и членството или сериозно не знае што прави? Од друга страна, ова е сосема очекуван потег од страна на СДСМ и сите албански партии. Тие и онака секогаш за секој катастрофален потег се повикувале на странците. Не сме ние криви, не натераа. Од 1990 до денес.

Би пишал и за ФК Вардар и Сосиедат, Победа, Работнички, ама доволно е за еден текст. Барем ЖРК и РК се екстра... сега за сега. Уживајте ги уште оваа сезона, догодина ќе се радуваме на некоја победа у СЕХА.

Автор: Пацифист 

Коментари

Популарно