Од тешките маки ослободете се засекогаш - измешајте банана и вода и чекајте да почне да делува

Лековитиот крем од банана е одлично природно средство против кашлица чија ефикасност е проверена и во лечење на упорна кашлица, односно бронхитис. Посебно е ефикасен кај деца, но дава ефекти и кај возрасни.

Вкусен е, здрав и многу хранлив, па благотворно делува и на желудникот.

Ако вашето дете го мачи болно грло и кашлица – задолжително пробајте да го направите овој чудесен крем.

Начинот на подготовка е многу едноставен.

Крем од банани против кашлица – рецепт:

Состојки:

- 2 средни, зрели банани (најдобри се оние со точки)

- 2 лажици шеќер или мед (ако додавате мед, треба да го додадете кога смесата малку ќе се олади, бидејќи медот ги губи својствата на висока температура)

- 400 мл зовриена вода

За начинот на подготовка и консумација прочитајте на следната страна:

Подготовка:

Излупете ги бананите. Добро истолчете го со виљушка или лажица (најдобро дрвена или пластична). Додадете шеќер и добро промешајте. Прелијте со зовриена вода, поклопете и оставете да отстои 30 минути. Доколку користите мед, него додадете го на крајот, кога смесата ќе се излади. Смесата процедете ја низ пластична цедалка (не морате ако не сакате).

Консумација

Секогаш малку загрејте ја смесата и консумирајте од неа 4 пати дневно (по околу 100 мл). Секој ден направете си нова доза.

За неколку денови кашлицата ќе исчезне. Не ви требаат скапи лекови. 

Коментари

Популарно