Успешен старт на Ракометарите

Успешен старт за машката ракометна репрезентација на шестото светско првенство, чии домаќини се Германија и Данска.

Во Минхен, Македонија не ѝ даде никаква шанса на Јапонија да се надева на изненадување и на крајот славеше убедлива победа од 38:29 (18:13), одржувајќи контрола врз натпреварот во текот на сите 60 минути.

Капитенот Кире Лазаров беше прв стрелец во редовите на Македонија со осум погодоци, еден повеќе од Дејан Манасков, но значителен придонес за ваквиот развој на натпреварот имаше Борко Ристовски со 20 одбрани, од кои дури 12 во првите половина час.

Следно на програмата за македонската репрезентација е дуелот со Бахреин, што се игра в недела од 14 часот.

Коментари

Популарно