Чудни правила за полагање возачки испити во светот

Во сите земји ширум светот не е иста пракса за полагање возачки испит, иако во повеќето случаи тие се составени од усен и практичен дел. Во некои земји постојат чудни правила на полагање испит за возење на автомобил.

Кенија - Подготовките за возачки испит во Кенија вклучуваат и возење на автомобилчиња-играчки на посебно дизајнирана маса, а практичниот дел од испитот наводно понекогаш трае и помалку од една минута.

Северна Кореја - Доколку во Северна Кореја сакате висока категорија на возачка дозвола тогаш мора да се знае да се склопи автомобил.

Буркина Фасо - Во оваа земја јавна тајна е дека не може да се положи практичниот дел за возачки испит доколку на членовите од комисијата не им подарите 25.000 ЦФА франци.

Кина - До 2013 година кинеските возачи биле советувани дека при директен судир неизбежно мора да го пуштат воланот, да ги кренат нозете и да се фрлат на страна, на совозачкото седиште.

Хондурас - Едно од прашањата во теоретскиот дел од испитот е: „Што да се направи доколку некого прегазите?“ Меѓу понудените одговори биле:

1. ќе го покријам со лисја; 2. ќе испијам рум и 3. ќе го оставам таму

Индија - До 2013 година комисијата воопшто не морала да седи во автомобил за време на испитот. Кога тоа законски се сменило, стапката на положени возачки испити мистериозно се намалила за 50 отсто.

Египет - До неодамна испитот се состоел само од возење шест метри нанапред и шест метри наназад. Сега е малку потежок, бидејќи идните возачи мора да одговорат на 10 прашања и да возат по патека во облик на буквата Ѕ.

Јужноафриканска Република - Кандидатите за возачка дозвола во оваа земја можат да не го положат испитот дури и пред да седнат во автомобил доколку претходно не проверат дали нешто тече под возилото, но и ако повлекувањето на рачната сопирачка не го направат тивко.

Мексико - Во Мексико не постои испит за полагање возачки испит. Ако сакате да возите автомобил во оваа земја, тогаш се што треба да се направи е да се плати возачката дозвола, која чини околу 28 фунти.

Пакистан - Полагањето возачки испит во Пакистан, исто така, не е тешко. Од кандидатите се бара да имаат задоволителен вид, потоа треба да поминат само кратко растојание на полигон означено со чуњеви и истото да се повтори со движење во рикверц. Стапката на положени испити изнесува 80 отсто.

Русија - Во Русија кандидатите учат слалом возење меѓу чуњеви. Исто така, идните возачи мора да поминат тест во кој со возилото тргнуваат од место, а потоа ја зголемуваат брзината, на крајот сопираат со цел да застанат пред обележената позиција. Притоа не смеат да остават траги на сопирање од гуми на асфалтот.

Јапонија - Во Јапонија идните возачи обуката ја минуваат на полигони кои симулираат вистински градски улици.

САД - Во САД, како во развиена држава, добивањето возачка дозвола е потешко. Меѓутоа, во Тексас кандидатите за време на полагањето не мора да се појават на улица. Доволно е своите вештини да ги докажат на полигон, каде треба да се провозат меѓу чуњеви, да покажат дека знаат паралелно паркирање и да успеат да го свртат возилото со комбинирани движења нанапред и во рикверц. Потоа можат да се вклучат во секојдневниот сообраќај.

Финска - Во оваа држава идните возачи мора да поминат најмалку 18 часови предавања, а потоа и да полагаат тест кој се состои од теоретски дел и градско возење. Кандидатот мора да покаже и познавање за паралелно паркирање. Потоа се добива возачка дозвола која има важност од две години. Во тој период, новите возачи треба да поминат низ уште една фаза на обука, а тоа е школа за усовршување на возењето, која вклучува и управување на возило во ноќни услови.

(ВИДЕО) Е, ова се вистински мајстори на дело !

Досега споделивме многу видео снимки за возачите, но сега ви ги нудиме сите најдобри снимки во едно видео.

Некои работи кои овие луѓе ги прават оставаат без здив, но на 00:55 нема да можете да верувате…

Во видео снимката подолу погледнете што сè правеле овие неверојатни луѓе и нивните камиони.

Погледнете го видеото…

Змии, ајкули, лавови: 8 техники кои ќе ви помогнат да преживеете средба со опасно животно

Најпрво, се надеваме дека никогаш нема да дојде до момент кога ќе треба да искористите некоја од следните техники, но доколку тоа сепак се случи, важно е да се изборите да останете живи.

Вистината е дека животните речиси секогаш се плашат повеќе од нас, отколку ние од нив. Токму тоа е и главната причина зошто се агресивни и напаѓаат. Скоро никогаш животните не напаѓаат луѓе само за да се исхранат, но во ретки ситуации може да се случи и тоа.

На крајот на краиштата, нагонот за преживување нѐ поттикнува да направиме многу чудни и несвојствени работи за нас, па по таа логика и животните реагираат на многу сличен начин.

Доколку некогаш се создаде ситуација да се најдете очи в очи со некое од наведените животни потребно е да изреагирате смирено, но и соодветно на зададената ситуација.

Прочитајте некој совет плус што треба да направите во таков момент, односно како треба да се однесуваме при ненадејна средба со диво животно:

Ајкули

Добрата вест е што од вкупно 150 видови ајкули, само 20 можат да нападнат човек. Исто така, добра вест е дека луѓето всушност не им се вкусни на ајкулите, но лошата вест е што за да го заклучат тоа, мора да пробаат.

За да избегнете напад од ајкула, избегнувајте да уринирате во водата или да пливате доколку крварите. Ако дојде до средба, не вртете го грбот во обид да избегате со пливање, затоа што тогаш ве гледаат како мамец.

Ако сте преблиску, замавнувајте кон очите. Таа зона кај ајкулите е пречувствителна.

Кенгури

Кенгурите напаѓаат ако почувствуваат ризик за заземање на нивната територија, па така, во случај да стапнете на земја што тие претходно си ја бележале, најпрво закашлајте се, голема е веројатноста да ве проценат за болни и да избегаат.

Не трчајте во обид да избегате, туку полека заминете си. Имајте на ум дека кенгурите имаат голем распон при скок, па може лесно да ве дофатат.

Лавови

Во основа, се работи за вид на мачка, па најлесен начин да ги скротите е да ги гледате право во очи. Секое губење на контактот очи во очи, им дава време да нападнат.

Обидете се да изгледате поголеми од нив, така што ќе ги раширите рацете или ќе ја кренете јакната високо. Зборувајте им гласно и со доверба, не давајте им до знаење дека сте всушност жртва. На овој начин, животното само ќе се повлече.

Бикови

Спротивно на популарното верување, биковите не ги привлекува црвената боја, туку наглите движења.

Ако имате впечаток дека бикот сака да нападне, земете дел од својата облека (што ќе го прежалите), било да е капа или маица, мавтајте со него и кога ќе се доближи, фрлете го што подалеку. На овој начин бикот ќе тргне да лови, а вие ќе имате време да се повлечете.

Медуза

За жал, ќе срушиме еден од најприфатените митови - дека печењето и болката ќе се смират со уринирање врз местото каде била медузата.

Исто така, не смеете да миете со вода од чешма, туку измијте со морска вода и потоа со пинцета отстранете ги остатоците од медузата. Набавете антиалергиска крема и мачкајте го местото.

Алигатори или крокодили

Овие животни ги имаат најсилните вилици (и питбулите исто така), па не е лесно да се извлечете. Во случај да ве фатат, замавнувајте кон очите.

Ако ви се доближуваат на копно, бегајте по цик-цак траекторија, така ќе ги збуните. Во случај да забележите дека ви наближуваат во вода, отпливајте што посмирено, бидејќи наглите движења и викањето ќе ве направат позабележливи.

Рој пчели

Доколку рој пчели ве нападне, шансите за извлекување без повреда се мали. Затоа, добро е да знаете дека темната облека ќе ги привлече и поголеми се шансите да ве касне пчела.

Но, во случај да тргне кон вас една или рој пчели, скријте се на темно место, од каде тие ќе бегаат, поради недостаток на дневна светлина. 

Змии

Најголемиот дел од змиите не се опасни, а дури 80% од убодите од змија се здобиени во моментот кога луѓето пробувале да ги фатат. Сепак доколку забележите дека ви се доближува змија, не паничете, едноставно тропнете силно со ногата. Вибрациите за момент ќе ја збунат и змијата ќе ја смени патеката на движење.

Доколку се најдете во ситуација да бидете каснати од змија, не се обидувајте да го цицате отровот од раната како што прават на филмовите. Многу подобра варијанта би било да ја измиете раната со вода од чешма, секако доколку има во близина, и да се обидете да повикате помош.

Популарно