Хаос пред „Три Бисери“, повредени неколку полициски службеници

Групна тепачка  пред Три Бисери, настрадале неколку полициски службеници.

Како што информира полицвијата, вчера околу 04,00 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека на булеварот „Јане Сандански“ во Трговскиот центар „Три Бисери“, пред угостителски објект, Д.Ј. (31) и В.Ѓ. (27) од Скопје, физички биле нападнати од страна на С.С.(23) и уште три непознати лица. Двајца полициски службеници, кои минувале во тоа време во близината се обиделе, откако се легитимирале со службени легитимации, да го спречат нарушувањето на јавниот ред и мир.

Но С.С. со тупаница удрил еден од полициските службеници во пределот на лицето, по што му било возвратено и тој заедно со другите лица кои биле со него влегле во возило и го напуштиле местото на настанот. Додека полициските службеници му пружале помош на едно од нападнатите лица дошол Б.С. (50) (татко на С.С.) и физички ги нападнал полициските службеници.

Од страна на екипа на Итната медицинска помош им била укажала лекарска помош на повредените, по што Д.Ј. бил пренесен во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ каде му биле констатирани телесни повреди. Телесни повреди во Градската општа болница “Свети Наум Охридски“ му се констатирани и на еден од полициските службеници кој бил задржан на лекување.

За настанот е запознат и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР, како и дежурен Јавен обвинител, по чии што насоки се работи на целосно расчистување на случајот. 

Опасен радиоактивен кобалт 60 се наоѓа на сред Скопје

Опасен радиоактивен отпад со години стои во сред центар на Скопје, во подрумските простории на Клиниката за онкологија и преставува темпирана бомба од безбедносен аспект, дознава НОВА од извори запознаени со оваа проблематика. Станува збор за радиоактивен кобалт 60 кој е многу опасен по здравјето на луѓето доколку се изложат на неговото зрачење. Но, на Онкологија нема само опасен радиоактивен кобалт. Таму во последните 50 години бил складиран и друг радиоактивен отпад, како што е радиоактивно злато, радиум, цезиум кои биле користени во медицината, а немало каде да се однесат. Тие се наоѓаат во просторија која се наоѓа под таванот на клиниката во посебен бункер за да нема надворешно зрачење. Не се знае колкави количини има од овој радиоактивен отпад бидејќи неговото присуство се мери однадвор со специјални апарати.

Апарат со кобалт за зрачење на болните од рак кој не се употребува повеќе

На овој радиоактивен отпад местото не му е на Клиника за онкологија, велат за НОВА во Агенцијата за радијациона сигурност. Но, бидејќи државата нема посебен склад каде што треба да се чува радиоактивниот отпад тој со години стои таму.

„Од голем интерес за Македонија е овој радиоактивен отпад да се изнесе од таму бидејќи преставува најопасен извор на радиоактивно зрачење. На Клиниката за онкологија со години се собирани овие радиоактивни материјали и ние работиме на проект на нивно отстранување од државата, а потоа и на обезбедување на складиште“, изјави за НОВА, Светислав Ѓорѓевиќ директор на Агенцијата за радијациона сигурност.

Информацијата на НОВА ја потврдија на Клиниката за онкологија. Оттаму објаснија дека граѓаните можат да бидат мирни, бидејќи нема опасност од зрачење, ниту по пациентите кои се лекуваат таму, ниту по вработените, ниту пошироко за околните згради или градот, бидејќи радиоактивниот кобалт е изолиран во специјален бункер, затворен е со две метални врати и нема радиоактивно зрачење повисоко од дозволеното.

„Има мало зрачење внатре кое е помало од тоа што го добиваме од природата, кое е 1 милисиверт на годишно ниво. Главата на апаратот со кобалтот е сместен во подрумските простории на Клиниката за онкологија во посебен бункер кој е изолиран со метални врати и таму стои заклучен со години.

Самиот кобалт е во оловна кутија, а под него и околу него има оловни блокови кои штитат од надворешно зрачење. Ние секој месец вршиме мерења на радиоактивноста и секогаш е во рамките на законски дозволениот лимит“, изјави за НОВА, Душко Лукарски, медицински физичар и раководител на одделението за радијациона физика и заштита од јонизирачко зрачење на Клиниката за онкологија.

Како изгледа радиоактивниот кобалт како метал

Реалната опасност, според Лукарски и другите експерти кои ги консултираше НОВА е во случај кобалтот да се злоупотреби, да биде украден, оставен на отворено место или да се употреби за правење на бомба со разорна моќ, како што тоа било случај во други земји. Поради овие причини, бункерот е под опсервација и заштита на МВР.

Информациите до кои дојде НОВА говорат дека претходните директори барале помош од досегашните влади да се најде начин радиоактивниот отпад да се отстрани од Клиниката за онкологија, но немало слух од властите. Во изминатите неколку месеци интензивно се барал начин како опасниот кобалт 60 заедно со другиот радиоактивен отпад да биде изнесен од државата и во тек е постапка за негово транспортирање надвор од државата. Продолжува: Македонија побарала помош како да го изнесе радиоактивниот отпад од државата

Макрадули: Следната недела ќе профункционира новиот филтер на „Дрисла“

На 19 март ќе почне со работа новиот филтер во депонијата „Дрисла“, соопшти заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули.

Непосредно пред конференција на Асоцијацијата за управување на посебни текови на отпад, Макрадули изјави дека имаат определено и локација за регионална депонија во Североисточниот регион, како и дека консултантите посочиле локација и за регионалната депонија во Југозападниот регион.

Тој апелираше до општините кои проблемот со отпадот сега го решаваат со диви депонии, да не даваат отпор за изградба на регионалните депонии, туку да ги фатат европските текови и на современ начин да почнат да го менаџираат отпадот. Во Македонија е се проценува дека има меѓу 66 и 88 илегални депонии.

Единствена депонија која работи по стандарди во земјава е „Дрисла“ во Скопје, но поради инсенераторот -направата во која се гори медицински отпад, депонијата зимава заработи казна од 8.500 евра и обврска до средината на февруари да вгради соодветни филтри.

Популарно