(ВИДЕО) ТРАГЕДИЈА НА ВЕКОТ – Милица (3) седна на нокширче, следниот момент татко и го затекна купатилото цело во крв

Да беше жива, Милица Ракиќ денеска би имала 21 година. Нејзиното име длабоко е врежано кај народот. Тоа се случи пред точно 18 години, на 17 април 1999 година, кога во текот на НАТО бомбардирањето гелер ја погоди куќата во Батајници.

Шрапнел од експлодиран проектил, од кого сеуште се гледаат оштетувањата на фасадата на семејната куќа во Ракиќа во Улица Димитриј Лазервиќ Раша број 8, ја погоди Милица, точно во 21:30 часот додека седела на нокширче во купатилото, и и го прекина тригодишниот живот. Нејзината смрт стана симбол за страдањата и патењето на децата.

Нејзиното семејство одамна не сака да говори и да дава изјави за медиумите. Но, своевремено таткото на Милица, Жарко, ја раскажа сцената во која НАТО го уби нејзиниот анѓел.

Мама, кога во тој момент беше бремена, а тоа не го ни знаела, ја остави малку време на прагот, за да го подготви креветот за спиење. Вратата на купатилото била отворена. Во еден момент се слушна силна детонација. Сталото, плочките и фасадата испукаа.

Жарко, таткото на Миличин, се втрча во купатилото. Детето му лежеше мртво на подот, околу него имаше крв… Сепак, се надеваше дека Милица и понатаму е жива… Ја зема во рацето, се стрча по скалите, ја однесе со возилото во болница, но, таму само можеа да ја констатираат нејзината смрт.

Милица имала голема рана на препоните низ која искрварела, но и други тешки повреди.

Во истиот момент полесно бил повреден и момчето Дражен Јанковиќ, кој тогаш имал само две години.

Милица е погребана на натајничките гробишта на 19 април.

Една улица во Бајници, како и една во новосадската приградска населба Ветерник го носат денеска нејзиното име, а неодамна беше обновена и бистата на споменикот во Ташмајданскиот парк кој потсетува на страдањето на 79 невини деца во текот на 78-те дена бомбардирања. Нејзиниот лик е отсликан во манастирот херцегнови во Тврдош, а постоеле и иницијативи да се прогласи за маченица.

За малата Милица испишани се и стихови:

(ВИДЕО) Жена не успеа да паркира и падна со автомобилот од седмиот кат

Обидот на жителка на американскиот град Остин да паркира во катна гаража за малку ќе завршеше трагично.

На социјалните мрежи се појави видео, на кое се гледа како нејзиното возило паѓа од голема височина и за малку ќе смачкаше друг автомобил, кој се движел долу на тротоарот. Вилијам Бирч, кој возел Шевролет Тахое раскажува дека веднаш штом слушнал бучава над главата, сфатил дека треба да се премести од местото на кое се наоѓал, пишува „Дејли Меил“.

– Прозорецот ми беше отворен и слушнав некаква бучава, се оддалечив и во тој момент колата слета врз задниот дел на мојот автомобил, изјави Бирч за британското издание.

Еден од полицајците кои пристигнале на местото на настанот, истакна дека ако возачот не го направил спасувачкиот маневар, возилото на жената ќе слетало врз неговата глава.

Жената која паднала од седмиот кат преживеала и сега се наоѓа во болница. Таа најверојатно ги згрешила педалите за сопирачката и гас.

Го заразил сина си со ХИВ за да не плаќа алиментација

Кога на својот син му вбризгал крв заразена со ХИВ, мислел дека нема да го гледа како расте. Меѓутоа, никој не се надевал дека синот, Брајан Џексон, 20 години подоцна ќе одлучува за судбината на својот татко на судење. Нервозниот Брајан влегол во судницата каде го чекал маж во затворско одело – неговиот татко Брајан Стјуарт.

Џексон влегол во судницата во сојузната држава Мисури за да даде изјава за која се надевал дека ќе помогне неговиот татко да биде задржан зад решетки. Имено, се води судска расправа за помилување на Стјуарт и приказната на Џексон би можела да биде пресудна. Брајан вели дека неговите родители се запознале на почетокот на 90-тите. Кон средината на 1991. година, неговата мајка останала бремена.

“Татко ми се радувал на моето раѓање, но се се променило кога заминал во војна. Кога се вратил од Саудиска Арабија, имал сосема поразличен однос кон мене”, вели Џексон и додава: “Се сомневал дека сум негов син, барал да се направи ДНК анализа, станал насилен кон мајка ми. Кога конечно го оставила, почнала тешката борба поради неплаќање на алиментација”.

“Твоето дете нема да го доживее петтиот роденден. Еднаш кога ќе те оставам нема ништо да остане зад мене”, велел тогаш Стјуарт. Почнал да работи како лаборант и секојдневно гледал примероци од заразена крв. Скришно ја однел заразената крв дома и велел: “Ако одлучам да заразам некој со еден од овие вируси, никој нема да знае што го снашло”.

Пред првиот роденден на Џексон, родителите прекинале речиси секаков контакт. Меѓутоа, кога завшрил во болница со астма, мајката го известила таткото дека нивниот син е болен.

“Претпоставила дека тој сакал да знае дека син му е болен”,. вели Брајан. Неговиот татко не се јавил, а неговите колеги од работа биле изненадени. “Брајан Стјуарт нема син”, рекле колегите кога се јавила мајката.

На денот кога излегол од болница, Стјуарт се појавил. Ја пратил мајката на Џексон во болничката кафетерија, а тие двајца останале сами во соба. Тогаш извлекол епрувета со заразена крв и му ја вбризгал на синот.

“Сакал да умрам за да не плаќа алиментација”, уверен е денес 24-годишниот Брајан.

Кога неговата мајка се вратила, малиот Брајан плачел на цел глас. Освен што бил заразен со ХИВ, крвните групи не биле меѓусебно компатибилни. Лекарите немале поим дека има смртоносен вирус во вените. Успеале на време да го вратат пулсот во нормала, да ја спуштат температурата и да го пратат дома.

Една недела по напуштањето на болницата состојбата му била се полоша. Следните четири години ги минал одејќи од лекар до лекар, од една до друга безуспешна дијагноза.

Една вечер, неговиот педијатар се разбудил од кошмар и речиси веднаш побарал ХИВ тестови. Тестовите покажале дека има три инфекции поврзани со таа болест. Лекарите се откажале и рекле дека нема шанси да преживее.

“Сакале да водам каков-таков нормален живот. Рекле дека имам уште пет месеци живот и ме пратиле дома”, вели Џексон. Со години бил на сите можни лекови. Цело детство живеел од ден за ден. “Едн ден би било се во ред, а еден час подоцна ќе се појавеше некоја инфекција и ќе завршев во болница”, се сеќава Џексон на своето детство.

Додека одел во училиште, децата го навредувале и се плашеле дека ќе ги зарази.

“Не само што се обиде да ме убие, туку и засекогаш ми го уништи животот. Одговорен е за злоставувањето во училиште, одговорен за годините на лекар. Направи пекол од мојот живот”, вели Џексон.

Џексон на крајот рекол дека му простил, но дека мора да сноси последици. Неговиот татко бил осуден на доживотна робија, а од 2011. година се бори за своето помилување. Оваа година, по сведочењето на Џексон, судот одлучил неговиот татко уште пет години да мине зад решетки.

СТРАШНА СНИМКА Девојка падна од тобоган и го скрши вратот

Големите тобогани на базените пружаат неверојатна забава за сите возрасти. Сепак, често на овие справи стои предупредување дека мора да се придржувате на правилата за да не дојде со несакани последици.

Всушност една таква ситуација се случила на еднаа девојка која доживеала тешка несреќа на голем тобоган.

исплашеното друшво вриштело за помош, а немоќната девојка плачејќи зборувала дека не ги чувствува грбот и вратот.

Целата ситуација ја снимил момче кое било покрај неа на гумата, така што снимката стигнала до јавноста.

Погледнете како тоа изгледало:

Популарно