Гинеколог девет месеци лажел пациентка дека е бремена

Гинеколог од Скопје цели девет месеци ја манипулирал и лажел неговата пациентка дека е бремена иако во нејзиниот стомак не постоело никакво бебе. За време  на лажната бременост, докторот правел гинеколошки прегледи, мерел грло на матка, вербално ја убедувал дека е бремена, ја терал да прима непотребни лекарства и терапии и правел гинеколошки скрининзи за детално да се прегледа плодот. На секој преглед и давал ехо снимки на кои се гледа плод, кои претходно ги имал спремено да и ги даде,  и давал хормонална терапија за вештачки да се покажат параметри кои ќе ја убедат дека е бремена, и кажал дека носи машко дете и вршел детални прегледи каде во детали го опишувал плодот.

Пациентката која  сака да остане анонимна од лични причини, а чие име е познато на редакцијата во НОВА ја донесе целокупната медицинска документација, ехо снимките од туѓи бебиња за кои лекарот и кажувал дека се од нејзиното бебе, како и тужбата  против гинекологот. Против него се води истражна постапка за кривичните  дела: Тешки дела против здравјето на луѓето, Измама и Фалсификување на исправа. Оваа жена која четири пати безуспешно се обидувала да остане бремена со нејзиниот сопруг му ја дале довербата на лекарот кој тогаш работел во една, а потоа во друга приватна болница. Од септември минатата година е примен на работа на Клиниката за гинекологија и акушерство.

„Имав неколку неуспешни бремености и кога добивме бесплатен ваучер од ФЗО за ин витро се случи монструозниот чин. Докторот Николче Дамчевски уште на почетокот ме убедуваше дека сум бремена иако крвавев, ми даваше хормоналана терапија и инјекции против коагулација на крвта,  ме убедуваше дека во мојот стомак се развива живот. Бевме пресреќни со мојот сопруг иако бев бомбардирана со терапија. Купуваме облека, играчки, креветче, детска соба. На секое одење на преглед лекарот ги мереше димензиите на бебето, ми пушташе срцев ритам, ни даваше да ги гледаме сликите од ехо. Дури ни го кажа и полот, дека бебето е машко“, ја започна приказната оваа четириесет годишна жена.

Како се наближувал датумот на породување, гинекологот се повеќе го одложувал породувањето со образложение дека има се уште време до крајниот рок. Во еден момент предложил породувањето да биде направено во болницата во Прилеп, што нашата соговорничка децидно го одбила. Кога веќе не можело да се одлага, гинекологот го викнал нејзиниот сопруг и му соопштил дека неговата сопруга „дури тие мислеле дека била бремена, всушност не била бремена“.

Тогаш му кажал дека има три опции: Тој да ја породи со царски рез и да и каже дека бебето е мртво родено, да ја успие со анестезија во амбулантата, да и направи киретажа и повторно да и каже дека бебето било мртво или пак, сопругот да и соопшти дека не била бремена, воопшто.

Во шок од тоа што го слушнал сопругот ги одбил првите два предлози и отишол да ја земе својата сопруга од дома која чекала спремна со торба да оди на породување. Кога стигнала во ординацијата прво и дале инјекција која наводно се примала пред операција. Потоа, според кажување на нашата соговорничка, лекарот и рекол да седне бидејќи тоа што ќе и го соопшти може да ја вознемири. Тогаш и рекол дека „за цело време додека мислела дека е бремена всушност не била бремена“ И објаснил дека се работи за лажна бременост која наводно требало да ги подобри нејзините репродуктивни способности, дека имала спонтан абортус во шестата гестациска недела и дека јајниците и се за никаде. За нејзино добро тоа дотогаш не и го соопштил, а успеал нејзините репродуктивни органи да и ги врати на степен од пред 15 години, рекол лекарот.

Сосема различна дијагноза од Клиниката за гинекологија

По ова следувал голем шок и неверување, а жената веднаш заминала на преглед на Клиниката за гинекологија каде дежурниот лекар утврдил дека воопшто не била бремена и со неверување ја слушал нејзината приказна.

По ова, сопружниците ангажирале адвокат, а за случајот ги известиле  Министерството за здравство и Лекарската комора. Нејзината адвокатка Ирена Фрчковска за НОВА изјави дека лекарот мора кривично да одговара и да му биде забрането да ја врши дејноста за да не наштети и на други пациентки.

„Овој лекар нема морален основ да врши лекарска дејност и треба кривично да се казни. Имаме граѓанска и социјална обврска да ја известиме јавноста, со цел да превенираме во иднина да не повтори вакво монструозно и нехумано дејствие на друга жена. Тој не смее да биде заштитен со вработување во државна Клиника за гинекологија, туку неговото кривично дело треба да и биде познато на целата јавност“, изјави за НОВА Фрчковска, адвокатка на оштетената.

Дамчевски вели дека не сторил ништо лошо

НОВА го побара и гинекологот Дамчевски кој во прв момент рече дека до завршување на постапката нема да зборува за случајот. Но, сепак донекаде даде објаснување.

„ Дадов изјава пред обвинителство и таму кажав се што имав. Се уште нема судски процес, не сум повикан никаде така што до завршување на постапката не сакам да разговарам за ова. Тоа што сум го направил сум го кажал таму каде што треба. Тврдам дека не сум загрозил ничиј живот, не дошло до губење на органи, не сум убил човек, не сум направил ништо лошо што ќе донесе непријатности понатаму во животот“, изјави Дамчевски за НОВА.

Тој потенцира дека досега не бил осудуван, дека не наштетил на ниту една пациентка, а вакви работи постојат за пациентки да се извлечат од дадена состојба. Не сакаше да каже дали тој имал други вакви случаи.

Марија Хаџи Лега, директорка на Клиниката за гинекологија каде што лекарот работи од септември минатата година, не одговори на телефонските повици и СМС пораките.

Во Министерството за здравство велат дека постапувањето во случаи кога постои сомневање за извршено кривично дело не е во надлежност на министерството, туку на судот и истражните органи.

„До донесување правосилна пресуда, се почитува начелото на презумпција на невиност. Докторот доставил уредна документација и ги исполнувал сите законски услови за преземање во јавно здравство“, се вели во одговорот на Министерството за здравство.

Лекарската комора која исто така писмено е известена за случајот до моментот на објавување на сторијата се уште не се изјасни за случајот.

(ВИДЕО) Спектакуларен гол на Икарди со пета!

Интер во првото полувреме има предност од 0:4 на гостувањето кај Самдорија, а хет-трик постигна Мауро Икарди.

Аргентинецот со овие три гола стигна до бројкта од 102 гола во Серија А, а токму 101-от беше спектакуларен.

Икарди на фантастичен начин со пета го измами Вивијано и ја смести топката во мрежата.

Швајцарскиот суд во рок од четири дена осудил убиец - дали судството во Македонија некогаш ќе биде вака ажурно?

Во каква катастрофална состојба е македонското правосудство, знаеме сите. Судењата траат вечно, за исти кривични дела во различни судови се добиваат различни казни, голем дел од прекршителите не ја одлежуваат казната.

Спротивно на тоа, постојат држави каде правосудството функционира, а на тоа покажува последниот пример од Швајцарија. Во петокот, на 16 март, завршил процесот во кој Томас Н. бил обвинет за убиство на четири лица, кривично дело за кое бил осуден на доживотен затвор.

Интересно е тоа што обвинението било прочитано во понеделникот, на 12 март, а во вторникот започнал процесот на сведочење на двајца психијатри. Судскиот совет пресудил четири дена подоцна.

Значи, швајцарскиот суд, за еден од медиумски најследените судски процеси во современата историја на земјата, завршил за помалку од една недела. Притоа, на обвинетиот не му биле повредени никакви права и ништо во врска со судењето не било сомнително. 

Убиецот уапсен по петмесечна истрага

Станува збор за едно од најстрашните злосторства што се случиле во современата историја на Швајцарија. Сè започнало со повик до противпожарната служба на 21 декември 2015 година во градот Руперсвил (кантон Аргау) поради пожар во куќата.

Противпожарната служба пронашла четири тела, за кои подоцна било утврдено дека биле убиени пред избувнувањето на пожарот. Биле убиени 48 годишната Карла Шауер, нејзините два сина, 13-годишниот Давин и 19-годишниот Дион и 21-годишната девојка на Дион, Симона Фас.

После петмесечна истрага, бил уапсен Томас Н., а истрагата покажала дека влегол во куќата на семејството Шауер, претставувајќи се како школскиот психолог и веднаш го зел 13-годишниот Давин како заложник.

Се заканувал дека ќе го убие ако Клаудиа не ги врзи постариот син и неговата девојка. Кога мајката ги врзала, тој побарал пари од мајката. Карла отишла во најблиската банка и подигнала колку што можела повеќе пари. Кога се вратила во куќата, Томас Н. ја врзал и неа, а потоа брутално сексуално го злоставувал 13-годишниот Давин. Кога се задоволил, ги заклал сите, и подметнал пожар за да ги сокрие трагите.

„Примитивно злосторство лишено од било каква емпатија“

Но во тоа не бил успешен бидејќи полицијата пронашла ДНК докази со кои го поврзале Томас Н. со ова застрашувачко четирикратно убиство. Кога ја пребарале неговата куќа, тие пронашле повеќе докази, но и докази дека подготвувал слични убиства, односно на мета имал и други семејства.

Претседателот на судскиот совет, Данеил Аешбах злосторствата на ТОмас Н. во читањето на пресудата ги опишал како „примитивни, ладнокрвни и без емпатија“, а освен доживотна казна и задолжително психијатриско лекување, бил осуден и да плати судски трошоци во износ од 540.000 швајцарски франци, како и отштета од 700.000 швајцарски франци на семејствата на жртвите и трошоци за адвокатите. 

Во секој случај, целото судење на швајцарскиот суд се случило во рок од четири дена, што од македонска перспектива изгледа ккао научна фантастика. Во нашата земја судењата траат со години, предметите талкаат низ судските лавиринти, а судството и правдата често се два сосема спротивни концепти. 

Со овој случај Швајцарија докажува дека правдата може да биде брза и достижна. Во Македонија, бавна и недостижна.

Вијагра од минута во минута, еве што се случува кога ќе ја испиете сината пилула

Идеално е да се испие оваа пилула еден час пред сексуалниот однос.

Дури половина мажи меѓу 40 и 70 години доживуваат еректилна дисфункција, а многумина спас побарале во малата сина пилула – вијагра.

Сите се свесни за нејзиното дејство, но ретко кој знае како таа навистина функционира и што се случува со организмот откако таа ќе се испие. Компанијата „Superdrug“ направила истражување за да може да ја објасни хемиската реакција во телото и нејзиното влијание на сексуалниот живот на мажите, пишува британски Мирор.

Во првите 12 минути

Телото брзо ја апсорбира вијаграта, а мажите кои страдаат од еректилна дисфункција ќе ги почувствуваат првите ефекти во првите 12 минути по пиењето на таблетата.

Во 27-та минута

Ако мажот не доживее ерекција за време на првите 12 минути, тоа може да го постигне за половина час. Истражувањето покажало дека најголем број од мажите добиле ерекција 27 минути по пиењето на пилулата.

Докторите предупредуваат дека ако и тоа не се случи, треба да почекаат до еден час бидејќи се уште постои можност за ерекција.

Во 57 минута

Пилулата сега ја постигнува својата максимална концентрација во крвта и тоа е главната причина зошто се препорачува мажите да ја испијат еден час пред сексуалниот однос.

По 4 часа

Сега дозата на пилулата во телото е намалена за 50 проценти, но тоа не значи дека веќе не може да се постигне ерекција. Погрешно е мислењето дека ерекција не може да се постигне по истекот на ова време

По 10 часа

Во едно од спроведените истражувања, испитаниците лесно можеле да постигнат ерекција дури и 10 часа по пиењето на вијаграта. Дури и по 12 часа многу мажи може да имаат ерекција, но нејзиното траење е намалено, во просек 16 минути.

 По 24 часа

По изминати 24 часа речиси сите траги од пилулата исчезнуваат од крвотокот, а со тоа и секоја помош за ерекција.

Популарно