Гинеколог девет месеци лажел пациентка дека е бремена

Гинеколог од Скопје цели девет месеци ја манипулирал и лажел неговата пациентка дека е бремена иако во нејзиниот стомак не постоело никакво бебе. За време  на лажната бременост, докторот правел гинеколошки прегледи, мерел грло на матка, вербално ја убедувал дека е бремена, ја терал да прима непотребни лекарства и терапии и правел гинеколошки скрининзи за детално да се прегледа плодот. На секој преглед и давал ехо снимки на кои се гледа плод, кои претходно ги имал спремено да и ги даде,  и давал хормонална терапија за вештачки да се покажат параметри кои ќе ја убедат дека е бремена, и кажал дека носи машко дете и вршел детални прегледи каде во детали го опишувал плодот.

Пациентката која  сака да остане анонимна од лични причини, а чие име е познато на редакцијата во НОВА ја донесе целокупната медицинска документација, ехо снимките од туѓи бебиња за кои лекарот и кажувал дека се од нејзиното бебе, како и тужбата  против гинекологот. Против него се води истражна постапка за кривичните  дела: Тешки дела против здравјето на луѓето, Измама и Фалсификување на исправа. Оваа жена која четири пати безуспешно се обидувала да остане бремена со нејзиниот сопруг му ја дале довербата на лекарот кој тогаш работел во една, а потоа во друга приватна болница. Од септември минатата година е примен на работа на Клиниката за гинекологија и акушерство.

„Имав неколку неуспешни бремености и кога добивме бесплатен ваучер од ФЗО за ин витро се случи монструозниот чин. Докторот Николче Дамчевски уште на почетокот ме убедуваше дека сум бремена иако крвавев, ми даваше хормоналана терапија и инјекции против коагулација на крвта,  ме убедуваше дека во мојот стомак се развива живот. Бевме пресреќни со мојот сопруг иако бев бомбардирана со терапија. Купуваме облека, играчки, креветче, детска соба. На секое одење на преглед лекарот ги мереше димензиите на бебето, ми пушташе срцев ритам, ни даваше да ги гледаме сликите од ехо. Дури ни го кажа и полот, дека бебето е машко“, ја започна приказната оваа четириесет годишна жена.

Како се наближувал датумот на породување, гинекологот се повеќе го одложувал породувањето со образложение дека има се уште време до крајниот рок. Во еден момент предложил породувањето да биде направено во болницата во Прилеп, што нашата соговорничка децидно го одбила. Кога веќе не можело да се одлага, гинекологот го викнал нејзиниот сопруг и му соопштил дека неговата сопруга „дури тие мислеле дека била бремена, всушност не била бремена“.

Тогаш му кажал дека има три опции: Тој да ја породи со царски рез и да и каже дека бебето е мртво родено, да ја успие со анестезија во амбулантата, да и направи киретажа и повторно да и каже дека бебето било мртво или пак, сопругот да и соопшти дека не била бремена, воопшто.

Во шок од тоа што го слушнал сопругот ги одбил првите два предлози и отишол да ја земе својата сопруга од дома која чекала спремна со торба да оди на породување. Кога стигнала во ординацијата прво и дале инјекција која наводно се примала пред операција. Потоа, според кажување на нашата соговорничка, лекарот и рекол да седне бидејќи тоа што ќе и го соопшти може да ја вознемири. Тогаш и рекол дека „за цело време додека мислела дека е бремена всушност не била бремена“ И објаснил дека се работи за лажна бременост која наводно требало да ги подобри нејзините репродуктивни способности, дека имала спонтан абортус во шестата гестациска недела и дека јајниците и се за никаде. За нејзино добро тоа дотогаш не и го соопштил, а успеал нејзините репродуктивни органи да и ги врати на степен од пред 15 години, рекол лекарот.

Сосема различна дијагноза од Клиниката за гинекологија

По ова следувал голем шок и неверување, а жената веднаш заминала на преглед на Клиниката за гинекологија каде дежурниот лекар утврдил дека воопшто не била бремена и со неверување ја слушал нејзината приказна.

По ова, сопружниците ангажирале адвокат, а за случајот ги известиле  Министерството за здравство и Лекарската комора. Нејзината адвокатка Ирена Фрчковска за НОВА изјави дека лекарот мора кривично да одговара и да му биде забрането да ја врши дејноста за да не наштети и на други пациентки.

„Овој лекар нема морален основ да врши лекарска дејност и треба кривично да се казни. Имаме граѓанска и социјална обврска да ја известиме јавноста, со цел да превенираме во иднина да не повтори вакво монструозно и нехумано дејствие на друга жена. Тој не смее да биде заштитен со вработување во државна Клиника за гинекологија, туку неговото кривично дело треба да и биде познато на целата јавност“, изјави за НОВА Фрчковска, адвокатка на оштетената.

Дамчевски вели дека не сторил ништо лошо

НОВА го побара и гинекологот Дамчевски кој во прв момент рече дека до завршување на постапката нема да зборува за случајот. Но, сепак донекаде даде објаснување.

„ Дадов изјава пред обвинителство и таму кажав се што имав. Се уште нема судски процес, не сум повикан никаде така што до завршување на постапката не сакам да разговарам за ова. Тоа што сум го направил сум го кажал таму каде што треба. Тврдам дека не сум загрозил ничиј живот, не дошло до губење на органи, не сум убил човек, не сум направил ништо лошо што ќе донесе непријатности понатаму во животот“, изјави Дамчевски за НОВА.

Тој потенцира дека досега не бил осудуван, дека не наштетил на ниту една пациентка, а вакви работи постојат за пациентки да се извлечат од дадена состојба. Не сакаше да каже дали тој имал други вакви случаи.

Марија Хаџи Лега, директорка на Клиниката за гинекологија каде што лекарот работи од септември минатата година, не одговори на телефонските повици и СМС пораките.

Во Министерството за здравство велат дека постапувањето во случаи кога постои сомневање за извршено кривично дело не е во надлежност на министерството, туку на судот и истражните органи.

„До донесување правосилна пресуда, се почитува начелото на презумпција на невиност. Докторот доставил уредна документација и ги исполнувал сите законски услови за преземање во јавно здравство“, се вели во одговорот на Министерството за здравство.

Лекарската комора која исто така писмено е известена за случајот до моментот на објавување на сторијата се уште не се изјасни за случајот.

Дожд денеска, па се до...

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА

Променливо облачно со слаб повремен дожд во западните и особено во источните делови од земјата. Т-мин. од 6 до 14 а т-макс. 16 до 24 степени.

Во Скопје променливо облачно со услови за слаб повремен дожд. Ќе дува слаб северозападен ветер. Температурата ќе е во интервал од 12 до 22 степени.

ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ

До петок ќе преовладува променливо облачно и свежо со локални врнежи од дожд. Од среда кон четврток врнежите ќе се почести на југот и најинтензивни на југоистокот од земјата. Од четврток температурите ќе се повторно пониски за неколку степени.

За време на викендот се очекува претежно стабилно и малку потопло време.

„Водев љубов со сестра ми“- Потресна исповед од која на сите им се згади животот

Со писмото кое неодамна го објави еден 20-годишник од Британија, јавноста ја остави во шок откако признал дека имал секс со својата сестра и дека е заљубен во неа.

 Тој во своето писмо навел дека има 20 години, а неговата сестра 17. Тој на почетокот од своето писмо ја опишал тешката семејна ситуација во која пораснал и дека тој и неговата сестра имаат заедничка мајка но не и заеднички татко. 

Навел исто така дека кога пораснал се отселил од куќата и му било многу криво што ја оставил мајка му која сега има 38 години и е во врска со 21-годишник.

- Мојата сестра дојде пред неколку месеци кај мене и ме праша дали може да остане. Ми рече дека и е ужасно дома и дека новото момче на мама е речиси нејзини врсник и дека не сака да биде со нив, како и дека тој чудно ја гледа. Морав да кажам да.

- Една ноќ испивме само неколку пијалоци. Таа почна да плаче и зборуваше дека го мрази својот живот И дадов рака, потоа се бакнавме и имавме секс најнормално како да не бевме брат и сестра. Сега сме шест месеци во врска, таа сака да го напуштиме градот и да купиме куќа некаде на друго место и да имаме дееца, но знам дека нема да можеме.

- Еден од моите пријатели ја пронјаде нејзината слика во мојот телефон, речиси без облека , но се виде нејзиното лице, така да јас негирав дека тоа е таа, но знам дека си играм со оган, вака ја опишал својата мака ова момче.

По ова писмо следеле жестоки коментари од згрозени читатели од секаде на светот. 

(ВИДЕО/ФОТО) Сашка Каран сосема гола: Учесничката во „Задруга“ покажа со што располага!

Сашка Каран  пред девет години се фотографирала гола за да го покаже своето тело на пошироката јавност.

Очигледно, учесничката во реалното шоу  „Задруга“ немла проблем да ги открие своите интимни делови, па кога била на врвот на популарноста ангажирала професионален фотограф за да и направи  секси фотосесија.

Пред фотообјективот таа позирала сосема гола, па во Фотошоп, и ставиле шарени пеперутки преку нејзините интимни делови  за да и ги покријат. Вториот сет е направен во бањата, каде што Сашка има само црна шамија околу половината за да и ја покрие интимата. Факт е дека Саша била навистина секс-бомба пред да се повлече од јавната сцена.

За да се фотографира гола, фолкерката барала дозвола од  сопругот Александар Газивода, кој открива дека пејачката неколку години подоцна се покајала заради тој потег.

„Јас не и направив на Сашка проблем кога таа одлучи провокативно да се фотографира. Ја разбирам таа страна на нејзиниот бизнис. Таа е убава жена и така треба да се појави. Не гледам ништо лошо во тоа. Фотографиите се уметнички, не изгледа вулгарно на нив. Сепак, Сашка се покаја. Често вели: „Да бев попаметна, ќе се уновчев од тоа. Подобро да се сликав за некој машки магазин. Но, никој не ме присили да го сторам тоа“

„Талентирана“  актерка

Гидра ја пипкаше Сашка за градите

Во 1983 година, Каран имала и мала епизодна улога во најпопуларната домашна серија “Жикина династија”. Нејзина задача била да се појави како модел во костим за капење на местото на настанот со покојниот Гидра Бојаниќ. Во таа сцената каде што Жика Павловиќ и неговиот пријател Милан Тодоровиќ упаѓаат на модната ревија, Сашка им  приоѓа и ги моли да и го заврзат горниот дел од костими за капење.

Жика, наместо да и го заврзе, намерно ја одврзува и градникот од костимот паѓа надоле а Сашка ги покажува бујните гради. Жика го користи тој момент за да ја испофаќа, а потоа Каран излегува на модната писта.

Популарно