Научниците тврдат: Ако сте креативни голема е шансата да сте психопати

Личностите кои поседуваат уметнички вештини и таленти имаат многу поголеми шанси да бидат психопати, тврдат научниците од филипинскиот Универзитет Де Ла Сале од Манила.

Студијата под називот „Истражување на постсоцијалниот модел на психопатија на креативните личности: Докази од личностите и психофизиологија“, спроведена на 503 личности, поставила серија прашања на учесниците со цел да го утврди нивното однесување во однос на особините карактеристични за психопатијата, нарцизмот и макијавелизмот (способност за манипулација).

Научниците дошле до заклучок дека креативните личности имаат помалку емоционални воздржувања, туку покажуваат и степен на непочитување и поголема склоност да преземаат ризици за да дојдат до успех.

-Недостатокот на емоционална воздржаност, во форма на психопатска смелост, всушност е интегрален дел на поедини личности, наведуваат научниците.

(ВИДЕО) „Се шетав со синот во полето: Одеднаш видовме огромни пајажини, а потоа почнав да врескам”

„Тоа е навистина фасцинантно. Јас никогаш во животот не сум видела ништо слично“, рекла Марис.

Трејси Марис одлучила да го помине Велигден со своето семејство во местото Папамоа, на источниот брег на Нов Зеланд. Меѓутоа, не можеле да претпостават што ќе ги дочека таму. Тие забележале огромна пајакова мрежа преку целото поле. Неколку моменти подоцна, започнала да вреска.

„Станува збор за насип поголем од фудбалски терен“, рекла Марис.

Таа на новинарите од Нов Зеланд им ја опишала пајажината како гнездо на огромен пајак.

„Се упативме понатаму нагоре и нашите стапала заглавија во пајажината, а потоа забележавме мали црни пајаци на врвот. Врескав навистина гласно. Ох Боже, тие беа насекаде, имаше буквално илјадници пајаци“, додала уплашената Марис.

Кога пајаците почнале да се качуваат по нозете на нејзиниот син, Марис со телефонот ја снимила таа блиска средба.

„Тоа е навистина фасцинантно. Јас никогаш во животот не сум видела ништо слично“, рекла таа.

Локалниот кустос во музејот и експерт за овие животни, Кор Винк, рекол дека пајажината на Нов Зеланд е најнормална работа.

„Пасиштето е полно со пајаци, а многу луѓе не го сфаќаат тоа. Таа мрежа всушност им помага за полесно да „слетаат“ на дното. Ветерот ги разнесува, а оваа свила која ја направиле им служи како некој вид на падобран“, истакнал Винк.

Нов Зеланд не е единственото место на Земјата каде што се појавуваат овие мали суштества во голем број.

(ВИДЕО) Генијално: Еве како да го запалите вашиот автомобил со празен акумулатор со помош на коноп

На неверојатен прост начин можете да запалите автомобил со помош на конош кога акулуматорот ќе ви се испразни. Ниските температури не се лоши само по нашето здравје туку и по акулуматорот на автомобилот.

Меѓутоа, благодарение на овој генијален трик повторно ќе можете да го запалите автомобилот со помо на долг коноп - дури и акулуматорот ако е скроз испразнет и немате при рака друг и каблови за палење.

Погледнете...

Добил 60 милиони евра на лотарија, но кога ја дознал вистината за бројките...

Германецот Јенс Нуман и неговата мајка секоја недела играт лото, а од неодамна го отвориле весникот и видоа дека тие добиле 60 милиони евра! Многу брзо, сепак беа брутално спуштени на земјата.

Поточно, Јенс набрзо сфатил дека весникот испечатил погрешни броеви!

“Мислев дека ќе добијам срцев удар. Само за секој случај отидовме да ги провери на телетекст, и таму стоеа сосема различни броеви. Во весниците беа 5, 26, 30, 36, 44 и дополнителни 3 и 9, а на телетекстот 8, 14, 34, 40, 44 и 1 и 7. Бев во трафиката купив и други весници да ги споредам, неможев да си поверувам“, вели Јенс.

Весникот им се извини, бидејќи тие испечатиле погрешни броеви, но Јенс беше разочаран.

Популарно