ФОТО: Јадела како луда, додека еден ден момчето ни рекло...

Дебелината е проблем на многу млади луѓе низ светот. Една од била и Аманда Хаган (21) од Калифорнија. Таа уживала во брзата храна, не обрнувајќи внимание како таа храна се одразува на нејзината килажа, се до моментот кога дечко и не и кажал една многу важна работа.

Нејзината неумереност во исхрана била изразена и во бројки. Дневно внесувала дури 3.000 калории. На списокот забранети производи немало ни една ставка.

Килограм по килограм, стигнала до бројот 75, што за нејзината градба е голема цифра. Не ни приметувала дека работите излегле од контрола.

А, потоа дечко и и рекол дека прејадувањето е потполно погрешно и дека со таков стил на живот не може да биде среќна.

Тоа било како отрезнување за неа. Решила да се откаже од брзата храна, а промените во исхраната за брзо се одразиле на нејзиниот изглед.

Додека кога почнала да вежба, резултатите се дуплирале. Студентката од Калифорнија денес е една згодна девојка.

Пушчи за 3 дена исфрлете ги отровите од телото

Пушачи за 3 дена исфрлете ги отровите од телото. Овој лек го исфрла ОТРОВОТ ОД БЕЛИТЕ ДРОБОВИ, спречува рак, ги исфрла маснотиите и вишокот вода од организмот.

Третманот за чистење на организмот трае три дена, но не би било лошо некои од советите да ги уфрлите во вашата редовна рутина.

Чистењето на телото од токсини, а особено плуќата, е одлично бидејќи помага во правилно работење, а тогаш се осеќате многу подобро. Посебно внимание на овие совети би требало да обратат пушачите. Добрата работа на плуќата води до подобро здравје и расположение, а нивното повремено чистење е одлично, бидејќи секојдневно вдишуваме различни нечистотии од воздухот.

Третманот на прочистување трае три дена, но не би било лошо и штетно, некои од советите да ги применувате во редовна рутина.

Третманот на чистење на организмот е следниот:

– Два дена пре почетокот на чистење на организмот, престанете да јадете и пиете млечни производи. Телото мора да се исчисти од токсините на тие производи кои се насобрани во организмот.

– Првиот ден од режимот, испијте една чаша чај од билки пред спиење. Та ќе ги исфрли отровите од цревата. имајте во предвид дека во текот на целиот процес на прочистување, плуќата несмее да се преоптоварува со тешки физички активности.

– Пред доручекот напијте се 300 мл. вода со два исцедени лимони. потоа напијте се 300мл. сок од цитрон, но ако вкусот ви е премногу одбивен, напијте се иста количина сок од ананас. Соковите од ова овошје содржат природни антиоксиданси, кои го подобруваат работењето на системот за дишење.

– Помеѓу доручекот и ручекот напијте се 300мл. сок од моркови, бидејќи ќе помогне во алкализирање на крв во текот на тридневното чистење.

– За време на ручекот напијте се 400мл. сок богат со калиум, бидејќи он делува како тоник за чистење на внатрешноста. Калиум има во бананите, крушките и…

– Пред спиење напијте се 400мл. сок од брусница, тоа ќе ви помогне во борба против бактериите во плуќата кои би можеле да предизвикаат инфекција.

– Опуштете се 20 минути во врела купка сите три дена, бидејќи низ потење излагаат токсините од телото.

– Во сад со зовриена вода додајте пет до десет капки етерично масло од еукалиптус и инхалирајте се со пешкир преку глава. Вдишете ја пареата додека водата не се олади.

Баба на пет внучиња ослебела 30 килограми за 3 месеци

Откако видела фотографија на која биле четири генерации од нејзиното семејство, Ана Рејес (50), баба на петмина внуци, изгубила 31,5 килограми, за само три месеци и тоа без минутка вежбање, следејќи едноставен план на исхрана.

Пред да ослаби многу лошо мислела за себе, била во депресија и немала самодоверба.

-Немав никаков социјален живот, никаде не излегував, немав облека која ми одговара, се на се, се срамев од својот изглед, рече Ана.

Мајката на два деца, не само што го трансформирала своето тело, туки и својот живот благодарение на промената која ја направила во исхраната, работејќи на себе и со чиста одлучност да направи промени во животот на се што не и одговара.

Се почнало кога 50-годишната Рејес ја откри „123диетата“, која се базира на здрав план на исхрана. Кога еднаш почнала со планот, останала истрајна до крајот, не мамејќи никогаш.

-Кога почнав со диетата бев депресивна, а сега се чувствувам фантастично. Како што велат моите внуци, имам 50 и фантастична сум, рече Ана.

-Многу луѓе веруваат дека да се биде на диета значи дека воопшто не треба да се јаде некоја храна, но тоа не е случај со диетата на која бев. Во текот на целиот процес се држев до овошјето кое го јадев за појадок, како јаболка и јагоди, а со јадев обичен јогурт. Ручекот се состои од салата со протеини и зеленчук, а вечерите се базираат на месо и риба, објасни Ана и откри дека ниту еднаш не ја прекршила диетата и не мамела додека ја држела.

Како да откриете дали купувате вистински мед?

Најдоброто што природата може да го направи и истовремено е најздраво е медот. Има многу здравствени предности и се користи за различни цели.

Медот е одличен за косата и кожата, како и за здравјето воопшто.

Меѓутоа, поради високите цени, на пазарот се наоѓа и мед кој не е органски, со хемикалии во него. Докажано е дека 76% од медот на пазарот е полн со хемикалии.

Таквиот мед често може да го најдете и во супермаркетите, па затоа би требало да знаете како да го препознаете.

– Ако медот не „кристализира“ со тек на времето, постои можност да е неквалитетен, бидејќи органскиот мед ќе „кристализира“ доколку се чува во фрижидер.

– Секогаш прочитајте ја налепницата , а доколу содржи комерцијална гликоза или пченкарен сируп, избегнувајте го.

– Додајте неколку капки јод во чаша со вода и додајте малку мед. Ако медот се претвори во плава боја тогаш тој е во комбинација со пченкарен скроб.

– Додадете неколку капки оцет во мешавина од вода и мед. Доколу се појави пена, медот содржи гипс.

– Запалете мед со фосфор или кибрит, а доколку се запали, тоа е чист мед.

– Ставете лажица мед во чаша вода. Доколку медот не се распушта, тогаш е природен и квалитетен.

Споделете го ова со вашите пријатели и роднини, за и тие да научат како да разликуваат органски и неквалитетен мед!

Популарно