Ова се идните министри на СДСМ

Оливер Спасовски ќе биде нов министер за внатрешни работи, Тевдовски влегува во министерскиот кабинет во Финансии, а Јован Деспотовски ќе биде министер за транспорт и врски или за информатичко општество во зависност од договорот со коалиционите партнери, пишува Press24 повикувајќи се на високо позиционирани извори во СДСМ.

Екс амбасадорот Никола Димитров, Радмила Шеќеринска и Теута Арифи ќе ги поделат ресорите Евроинтеграции, Одбрана и Надворешни работи. Се чека договорот со ДУИ за да се дефинира кој каде ќе биде распределен.

Докторот неврохирург Венко Филипче е прв избор на СДСМ за Министерството за здравство доколку оваа позиција не ја добие партијата на Села која била заинтересирана за ресорот.

Од СДСМ нема официјална потврда освен партискиот став дека преговорите треба брзо да резултираат со договор. Заев има рок до 6 јуни да му ги достави на Собранието составот и програмата на новата Влада.

Бубо Каров влезе во политика

Актерот, Љупчо Бубо Каров од денеска е надворешен советник на министерот без ресор, задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски.

Како што соопштија од Владата, неговото искуство со медиумите и во јавните настапи, ќе биде од особен придонес во работата на Секторот за комуникации и односи со јавноста во Владата.

Јована Аврамовска од „Фчерашни вести“ портпарол на Министерството за финансии

Аврамовска беше дел од тимот на сатиричната емисија „Фчерашни вести“ што се емитуваше на телевизија Телма.

ВИДЕО: Лидерите на албанските партии задоволни од имплементацијата на „Албанската платформа/декларација“

Лидерите на албанските партии, со исклучок на партијата БЕСА, вчера во собранието се сретнаа да разговараат за Албанската платформа/декларација.

Присутните лидери и потписнии на платформата изразија задоволство од додега постигнатото.

Популарно