ВИДЕО: Се појавија првите снимки од несреќата на Тајмс Сквер

Вчера во Њу Јорк на популарниот Тајмс Сквер загина едно лице а дваесетмина се повредени откако возач влета на пешачката патека и со голема брзина удри во луѓето кои се движеа по неа.

Според првичните информации, возачот е 26-годишниот Ричард Рохас, поранешен припадник на армијата. Информациите на полицијата говорат дека Рохас имал историја со возење под дејство на дрога и алкохол.

Подолу се две видеа, од кои на првото се гледа како Рохас го оставил возилото. Второто видео го доловува моментот како Рохас влетува во пешаците. 

Принцот Хари поради љубов ја прекрши кралската традиција

Британскиот принц Хари неодамна ја побара за жена својата девојка, американската актерка Меган Маркл, со што ја прекрши повеќедецениската кралска традиција, објавија лондонските медиуми.

Имено, според традицијата во британското кралско семејство, веридба е можна дури по две години љубовна врска.

Меѓутоа, како што наведуваат медиумите, 32-годишниот Хари решил да го прекрши правилото и „пред време“ да ја запроси 36-годишната Меган поради две причини – големата љубов кон неа, но и желбата неговиот дедо, принцот Филип и него да го види пред олтарот.

Хари ја „побара раката“ на Меган за време на нивниот неодамнешен одмор во африканската држава Боцвана, но наместо прстен, актераката доби нараквица.

Вереничкиот прстен, вреден 100.000 фунти, изработен од накитот на мајката на Хари, покојната принцеза Дајана, Меган ќе го добие „нешто подоцна“, откако веридбата официјално ќе ја одобри кралицата Елизабета.

Според неофицијални изввори, се очекува веридбата официјално да биде објавена во текот на септември, бидејќи идните младенци веќе добиле благослов од кралицата.

Во Венецуела се крадат животни од зоолошка за да се прехрани населението

Властите во Венецуела истражуваат кражби на животни од зоолошката градина во западната сојузна држава Зулиа кои најверојатно се украдени за храна.

Ова е уште еден знак дека населениетото во оваа земја гладува поради хроничиниот недостаток на храна, пренесуваат медиумите.
 

Полицијата соопшти дека се украдени две животни, од родот на диви свињи, во градот Маракаибо на границата со Колумбија.

Хаотичната ситуација во Венецуела предизвика хроничен недостаток на храна што натера милиони луѓе да бараат храна каде било, како контејнери за смет.

Исто така, недостатокот на храна претставува опасност и за животните во зоолошките градини поради што голем број од нив гладуваат и од минатата година до сега во Каракас угинале 50 животни. Властите негираа дека животните угинале од глад.

ФОТО: Шокантни слики од Хајди Клум како го бакнува својот син

Од семејниот одмор во Сент Барт на семејството на Хајди Клум се појавија фотографии, кои ги разгневија обожавателите на светскиот модел.

Во суштина она што вознемири е бакнежот во уста со 11-годишниот син Хенри.

Многумина останаа ужаснати од интимноста на моментот и веднаш ја осудија постапката, велејќи дека детето веќе не е во години кога Хајди треба да си дозволи вакво бакнување.

Нешто слично му се случи и на Дејвид Бекам кога јавноста ја виде фотографијата на која ја бакнува малата Харпер во уста. 

Фудбалерот ја одбрани својата постапка велејќи дека тој и Викторија само сакаат да им покажат љубов и внимание на своите деца.
 

-Ме критикуваа за бакнувањето на мојата ќерка во уста. Јас ги бакнувам сите мои деца во уста. Бруклин не го бакнувам. Тој има 18 години и можеби за него сето тоа изгледа помалку чудно, вели Бекам.

Оние кои имаат навика да ги бакнуваат своите деца во уста, најчесто ја оправдуваат истата како сосема нормално и прифатливо однесување. Некои од нив ја задржуваат навиката и на стари години, па се бакнуваат во уста со своите деца дури и кога се возрасни. 

Во 2010-та доктор Шарлот Резник, инаку психолог од UCLA , покрена јавна дебата околу тоа дали родителите треба да ги бакнуваат своите деца на овој начин.

-Ако започнете да ги бакнувате вашите деца во уста, кога ќе запрете? Нештата може да станат мошне збунувачки за детето. Кога детето е на 4, 5 или 6 годишна возраст и започнува да развива сексуална свесност, бакнежот во уста би можел да го стимулира. И да не се случи една таква ситуација, нештата се конфузни. Ако мама го бакнува тато во уста и обратно, што значи кога детето, без разлика дали е машко или женско, го бакнува родителот во уста?, објаснува таа.

Нејзиниот радикален став беше оспорен од дел од нејзините колеги, кои велат дека нема ништо страшно во овој начин на бакнување, сè додека родителот јасно ја постави границата на односот. Некои пак го подржуваат ставот дека бакнувањето во уста треба да престане кога детето ќе потпорасне и ќе стане свесно за својата сексуалност.

Популарно