Вип го воведува атрактивниот Vip Combo Box

Вип со големо задоволство најавува збогатување на своето  портфолио во фиксните услуги и го воведува пакетот Vip Combo Box со кој корисниците го добиваат најдоброто решение за пристап до брз интернет и фиксна линија  дури и во најоддалечените места во Македонија.

Со новиот Vip Combo Box, корисниците добиваат уред кој e лесен за користење и има едноставна инсталација, уредот станува функционален со едноставно приклучување во струја.

Дополнително со Vip Combo Box корисниците ја имаат можноста да изберат меѓу пакетите со две, три или четири услуги и да уживаат во неограничен интернет и неограничени разговори во фиксна и мобилна телефонија и во до 50 ТВ канали по најатрактивни цени на пазарот.

“Vip Combo Box е совршен избор за сите корисници кои сакаат брз интернет и фиксна телефонија за својот дом и за сите оние кои летните денови ги поминуваат во викендички, дури и за оние кои имаат потреба од брз интернет на своето работно место. Со Vip Combo Box интернет е достапен не само во урбаните , туку и во руралните средини, а едноставниот начин на приклучување и користење го прави овој производ уште поатрактивен. Ние во Вип секогаш им нудиме повеќе на нашите корисници, а со нашиот Vip Combo Box ги исполнуваме барањата и потребите на корисниците за слободна и неограничена комуникација по најдобра цена “, изјави Димитар Ковачевски, Извршен директор на оне.Вип.

За месечна претплата од 499 денари корисниците го добиваат Vip Combo Box 2 со неограничен брз интернет и можност за фиксен телефон. Со Vip Combo Box 3 за месечна претплата од 799 денари корисниците добиваат неограничен брз интернет, неограничени раговори кон сите фиксни национални мрежи и телевизија со до 50 ТВ канали. Со Vip Combo Box 4 корисниците ја добиваат можноста да искомбинираат четири услуги и да добијат дополнителен попуст!

Македонец од тетовско и Албанец од Скопје се ранетите војници

Мирослав Јовановски, роден во 1991 година, од тетовското село Сараќино, и Вели Шабани, роден во 1981 година во Скопје, се двајцата војници на Армија на Република Македонија што добија прострелни рани при чистење на оружјето по воена вежба во Еребино.

Двајцата војници од тетовската касарна „Кузман Јосифосвски-Питу“ околу 10:15 часот беа примени на одделот за хирургија во волницата во Тетово, а поради сериозноста на повредите на нозете обајцата биле префрлени на Клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар во Скопје.

„Едниот војник е на 28-годишна возраст, а другиот на 37-годишна. И двајцата се со прострелни повреди на левата натколеница, се наоѓаат во стабилна состојба и не се во животно загрозувачка состојба. И кај двајцата ќе се направи интервенција во текот на попладневните часови“, изјави министерот за здравство Венко Филипче по посетата на војниците.

Двајцата професионални војници на АРМ се повредиле утрово од истрелан куршум при чистење митралез.

Уште една кривична пријава за Паско Кузман - за што се товари?

Нова кривична пријава  е поднесена против поранешниот директорот на Управата за заштита на културно наследство Паско Кизман. 

Финансиската полиција го гони за злоупотреби при Возбновување на Свети Киментовиот Универзитет на Плаошник. Кривичната пријава се однесува на уште едно лице од Хрватска, вработен во спитската комоанија ,,Конструктир инженеринг” која своевремо беше вклучена во реализацијата ан капиталниот проект на Плаошник.

Кузман во текот на 2010 година по претходно спроведена постапка за јавна набавка, склучил Договор за изведба на градежни работи за возобновување на Светиклиментовиот универзитет со изведувачот Конструкторт Инженеринг АД Сплит, за што е обезбедена банкарска гаранција за понудата, но не и банкарска гаранција за квалитетно извршување на работите, велат од Финансиската полиција.

Одговорното лице на сплитската компанија на 20-ти декември 2010 година до Управата за заштита на културно наследство, доставил времена ситуација и градежна книга со невистинита содржина во која лажно прикажал дека на објектот биле набавени материјали и извршени градежни работи, во вкупен износ од над 19.милиони денари.

Кузман  го дозволил тоа, при што иако не бил избран надзорен орган и одобрение за градба, дозволил да бидат исплатени 19 милиони денари. Првиот човек на управата, иако бил должен, не го раскинал договорот и и не ја активирал обезбедената банкарска гаранција во висина од близу 15 милиони денари.На ваков начин го оштетил Буџетот на РМ во вкупен износ од над 34.милиони денари.

Управата за заштита на културно наследство го рaскинала договорот со „Конструктор инженеринг“ и во текот на 2012 година

Кузман за охридските медиуми изјави дека ќе биде колатерална штета на случајот, но нагласи дека го раскинал договорот со споменатата фирма откако не ги започнала работите.

Иванов останува на ставот - не го потпишува указот за законот за јазици

Една недела по неговото донесување Законот за јазиците и натаму останува во џебот на Претседателот Иванов. Од Вила Водно за Сител велат дека нема никакви промени во ставовите кои Претседателот ги изнесе во своето последно обраќање кога рече дека потпис за на указот за овој закон нема да има.

Од ВМРО-ДПМНЕ денеска уште еднаш ја поддржаа одлуката на Претседателот и и порачаа на власта да не помислува да гази преку институцијата Претседател бидејќи за тоа, кривично ќе одговара

За СДСМ позициите на ВМРО-ДПМНЕ се лицемерни.

„Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот и Амандманот 5 донесени во 2001 година и ја унапредува употребата на сите јазици на немнозинските заедници што е во согласност со концептот на едно општество.

Ѓорге Иванов е должен да постапува според Уставот и членот 75 од Уставот и е должен да го потпише Указот за Законот за употреба на јазиците.

Ниту Иванов, ниту ВМРО-ДПМНЕ не се над Уставот и нема да успеат да внесат нови поделби во општеството. Македонија избра да оди напред како едно општество за сите граѓани“ – стои во писмената реакција на СДСМ

Законот за јазиците во чудна и тензична постапка беше изгласан минатата недела и се уште го чека потписот на Претседателот Иванов на указот за неговото објавување во Службен весник. Согласно Уставот Претседателот е должен да го стави својот потпис но при тоа не е наведено во кој рок мора да го направи тоа. Ваквата ситуација му остава простор на Иванов, Законот за јазиците да го држи во џеб на неодредено време и практично да го блокира неговото стапување на сила.

Популарно