ВИДЕО: Откриена големата мистерија за чудовиштето во Индонезија

Научниците најверојатно конечно ја решија мистеријата околу распаднатиот труп на „мистериозното морско суштество“ што минатата недела се насука на индонезискиот брег и предизвика интерес на локалните жители, но и во целиот свет.

Локалниот рибар Асрул Туанакота (37), кој го пронајде трупот, во почетокот мислел дека станува збор за сплав, но кога се добллижил видел дека е остаток од некое суштествп за кое помислил дека е голема лигња.

Фотографиите и видео снимките од суштеството го обиколија целиот свет, а научната заедница почна со истражување за што всушност станува збор и како животното стигнало таму.

Џорџ Леонард, водечки научник на непрофитниот Океански комитет за регулирање на пловидбата и риболовот во изјва за „Хафингтон пост“ тврди дека според деловите на скелетот што ги видел, најверојатно станува збор за остатоци од голем кит од семејството Musticeti.

Тој верува дека трупот почнал да се надувува од акумулираните гасови, поради што се изобличил до непрепознатливост.

Островот Серам се наоѓа во близина на рутите за миграција на китовите, што претпоставката на Леонард ја прави многу веројатна.

ФОТО: Матурантката која го запали цел Балкан

Фотографиите од згодната црнокоса се раширија на социјалните мрежи со брзина на светлината.

Девојка од Босна го сврте вниманието на целиот Балкан. Матурантката чиј идентитет е непознат, се појави на матура со заводлива креација, која повеќе открива отколку што сокрива.

(ВИДЕО) СВАДБЕН ОБИЧАЈ: Девојките им седнуваат во скут на мажите, а победникот е оној кој прв...

Поради овој обичај гостите на свадбите масовно црвенеат!

Русите се поголема мистерија и од Јапонците кога станува збор за обичаите. Така на тамошните свадби може да се види и оваа бизарна игра.

Девојките им седнуваат на момците во скут, а потоа се движат во ритам, додека се обидуваат да надуваат балон. Победник е оној чиј балон прв ќе пукне.


Balloon contest at Russian wedding by ludodobola

(ВИДЕО) Најстрого чуваната снимка на Тито протече во јавноста-еве зошто беше забранета

Оваа снимка која најпрво била забранета, а потоа и заборавена, кога ја здогледа светлоста на денот го привлече вниманието, не само поради контраверзните маршалови изјави, туку и поради тоа што Тито практично не можел да дојде до збор од своите пудлици кои лаеле додека тој безуспешно се обидувал да ги смири.

Снимката настанала на 3 април 1975 година кога Тито се обраќал на јавноста, но ништо не можело да се слушне бидејќи морал да се бори со своите пудлици, кои константно лаеле.

Меѓутоа тоа не била единствена причина поради која Тито ставил ембарго на снимката. Имено тој сметал дека неговиот говор не бил баш добро одмерен, па барал делот со Италија да се избрише, што може да се слушне  во последните секунди од снимката.

Популарно