Невреме и денеска!

Денеска е четврток, 15 јуни 2017 година, 166-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 199 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 4 часот и 57 минути,  а ќе зајде во 20 часот и 10 минути.

Денов трае 15 часа и 13 минути.

Месечината, која е во фаза на полна Месечина, нема да изгрее ова деноноќие, а ќе зајде во 10 часот и 17 минути.

Временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, претпладне и околу пладне во западните делови нестабилно со пороен дожд и грмежи, а попладне нестабилно ќе биде и во југоисточните делови. 

Утринската температура ќе се движи од 11 до 20, а дневната температура од 23 до 32 степени. УВ-индексот ќе има вредност 6.

Во Скопје и околината ќе биде променливо облачно, претпладне со услови за краткотрраен пороен дожд и грмежи.

Температурата ќе се движи од 17 до 30 степени.

Позначителна нестабилност повторно се очекува во петок попладне и во текот на ноќта кон сабота.За време на викендот ќе дува засилен северен ветер и ќе има значително намалување на дневната температура.

Топол есенски ден

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА

Сончево и топло за овој дел од годината со мала до умерена висока облачност и со слаб ветер од јужен правец. Т-мин. од 3 до 12 а т-макс. 24 до 28 степени.

Во Скопје утре сончево и топло со мала до умерена висока облачност и со слаб ветер од јужен правец. Температурата од 7 до 27 степени.

ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ

Периодот на стабилно, суво и топло време со позитивни утрински температури ќе продолжи и понатаму. Максималните температури ќе бидат над просекот за овој период од годината. Преодно наоблачување ќе има во петок, а позначителна промена на времето се очекува во почетокот на наредната недела.

Топол сончев ден

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб северен ветер. Утрото ќе биде посвежо со температури кои ќе бидат во интервалот од 1 до 10 степени, а дневната највисока температура ќе биде во пораст и ќе се движи во интервалот од 22 до 28 степени.

Скопје Сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб северен ветер. Температурите од 5 / 26 степени

ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ

Следува период на стабилно, суво и топло време, со позитивни утрински температури, а максималните ќе бидат над просекот за овој период од годината. Од понеделник ќе има појава на мала до умерена локална облачност, а од средината на неделата ветерот ќе биде од јужен правец.Во петок попладне и во сабота ќе има зголемување на облачноста и услови за слаб локален дожд.

Предупредување од српски академик: Нѐ очекуваат температури какви немаме доживеано

Многумина на промената на климата гледаат како на уште една завера против светот. Луѓето престанаа да веруваат дури и кога станува збор за промена на климата.

Првиот академик од Србија, Фјодор Месингер вели дека наредните години нѐ очекуваат летни температури кои досега ги немаме доживеано.

-Пред 20 години за рубриката „Дали знаете“ во весникот „Политика“ пишував дека максималните температури во Белград биле 40,3 степени. А, последниве години на Белград му се случија температури над 42 степени. Станува сѐ потопло. Последните три години, температурите преку лето беа сѐ поголеми од претходните. Тоа сѐ уште не се случило откако постојат метеоролошките мерења. Тоа е сериозно предупредување - изјавил Месингер.

Тој објаснува дека минатиот јануари било исклучително ладно. 

-Дунав се замрзна, не паметам дека ова некогаш се случило. А, тогаш обичниот човек ќе ве праша: за какво глобално затоплување зборувате, кога Дунав се замрзна? Меѓутоа, станува збор за разликата меѓу времето и климата, која граѓаните тешко ја разбираат. Времето е променливо, глобалната температура постепено расте и поголема е во просек за еден степен отколку што била порано. А, тој сетепен е многу важен - вели Фјодор.

Тој објаснува дека постои Париски договор, преку кој сите сериозни земји од светот се обврзале зголемувањето на температурата да се ограничи на 2 степени.

-Тоа е навистина ургентен процес, кој настанал поради согорување на фосилните горива, нафта, пророден гас... И ако вака продолжиме нема да биде добро за човештвото - предупредува Месингер.

Популарно