Невреме и денеска!

Денеска е четврток, 15 јуни 2017 година, 166-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 199 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 4 часот и 57 минути,  а ќе зајде во 20 часот и 10 минути.

Денов трае 15 часа и 13 минути.

Месечината, која е во фаза на полна Месечина, нема да изгрее ова деноноќие, а ќе зајде во 10 часот и 17 минути.

Временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, претпладне и околу пладне во западните делови нестабилно со пороен дожд и грмежи, а попладне нестабилно ќе биде и во југоисточните делови. 

Утринската температура ќе се движи од 11 до 20, а дневната температура од 23 до 32 степени. УВ-индексот ќе има вредност 6.

Во Скопје и околината ќе биде променливо облачно, претпладне со услови за краткотрраен пороен дожд и грмежи.

Температурата ќе се движи од 17 до 30 степени.

Позначителна нестабилност повторно се очекува во петок попладне и во текот на ноќта кон сабота.За време на викендот ќе дува засилен северен ветер и ќе има значително намалување на дневната температура.

Жешко време, но пеколот доаѓа во четврток

Денеска е вторник, 27 јуни 2017 година, 177-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 188 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 4 часот и 59 минути,  а ќе зајде во 20 часот и 13 минути.

Денов трае 15 часа и 14 минути.

Месечината, која е во фаза на млада Месечина, ќе изгрее во 8 часот и 45 минути, а ќе зајде во 22 часот и 54 минути.

Временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло. Претпладне со мала до умерена облачност, а попладне ќе има изолирана појава на локална нестабилност со локален пороен дожд и грмежи особено во југоисточните делови.

Утринската температура ќе се движи од 12 до 20, а дневната од 30 до 36 степени.

УВ-индексот ќе има вредност 9.

Во Скопје слично време, сончево и топло со умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до 19, а дневната ќе достигне до 35 степени.

Продолжува периодот на многу топло време со натпросечни максимални дневни температури. Уште потопло се очекува да биде во четврток кога в долж Повардарието и Пелагонија се очекува температурата да достигне 40 степени. Не е исклучено во петок и сабота наместа температурата да се надмине и 40 степен. 

Каде беше најтопло денеска?

Денешниот ден, метеоролошки сумиран, освен по нестабилното време, значаен беше и во однос на максималната температура измерена на официјалните метеорлошки станици на УХМР.

Најтопло беше во Демир Капија, каде максималната температура достигна скоро до 39°С.

Целосниот преглед на измерената максимална температура на станиците од мрежата на УХМР е даден на насловната табела.

Во деновите кои што следуваат до крајт на неделава се очекуваат вредности на температурата кои ќе бидат повисоки во однос на денешната, а скоро сигурно ќе се надмине „границата“ од 40°С.

Пеколно топло време!

Денеска е понеделник, 26 јуни 2017 година, 176-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 189 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 4 часот и 59 минути,  а ќе зајде во 20 часот и 13 минути.

Денов трае 15 часа и 14 минути.

Месечината, која е во фаза на млада Месечина, ќе изгрее во 7 часот и 36 минути, а ќе зајде во 22 часот и 12 минути.

Временска прогноза

Времето ќе биде сончево и многу топло.

Попладне на повеќе места ќе има услови за појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи, не е исклучено локално овие процеси да бидат и поинтензивни. Ќе дува слаб ветер од јужен правец.

Температурата ќе достигне до 37 степени.

Во Скопје и околината слично време со температура до 35 степени.

Ултравиолетовото зрачење ќе биде многу високо, а вредноста на УВ индексот ќе изнесува 9.

Популарно