ВИДЕО: Премиера на „Штом сакаш“ во изведба на Тоше Проески

По повод десет годишнината од загинувањето на македонската легенда Тоше Проески денеска на една од српските радио станици премиерно беше пуштена маестралната изведба на евергринот „Штом сакаш“ на Каролина Гочева.

Песната е препеана на српски јазик и е уште една изведба која со голема радост е пречекана од верните фанови на Тоше. На 5 октомври беше промовирана и песната „Light the flame“ која била дел од материјалот со кој Тоше требаше да ја освојува светската сцена, а кон крајот на ноември и почетокот на декември се очекува и издавањето на нов албум со песни на англиски јазик.

(ВИДЕО/ГАЛЕРИЈА) Стинг го поздрави Скопје на македонски

Легендата на светската рок-сцена Стинг вечерва одржува концерт во ВИП арената „Борис Трајковски“ во Скопје, во рамки на неговата светска турнеја „57th & 9th“ по повод истоимениот албум.

Неговата промотивна турнеја почна во февруари годинава и ги опфаќа сите континенти. Вечерва Стинг свири неколку песни од новиот албум, како и најголемите хитови од соло-кариерата: „Fragile“, „Desert Rose“, „Fields of Gold“…, како и од времето на групата „Полис“: „Message in the bottle“, „Walking on the Мoon“, „Every breath you take“…

Стинг настапи со своите долгогодишни соработници – гитаристите Доминик Милер и Руфус Милер, тапанарот Џош Фрис, а специјален гостин е неговиот син Џо Самнер.

Доколку не бевте на Стинг еве шанса да видите што се случуваше таму

(ВИДЕО) Публиката вриштеше, жирито во транс – Мелика (16) ги маѓепса сите во „Пинкови ѕвезди“

Кога на бината на „Пинкови ѕвезди“ се појави Мелика Моранјкиќ (16) беа доволни само неколку секунди да сите во студиото сватат дека пред нив се наоѓа неверојатен талент.

Девојката од Сребреник фантастично ја отпеа песната „Мелахонија“ од Јелена Томашевиќ, а членовите на жирито се тркаа со пофалбите. Драгана Мирковиќ и рекла дека сите ги фрлила во транс, Дара и Џани беа воодушевени, додека Маја и останатите натпреварувачи порачаа дека би требало да учат од Мелика како се бираат песни…

Погледнете го настапот на Мелика Моранјкиќ (премотајте на 0:34:15)

Популарно