Прсеврт во времето - следуваат врнежи и грмежи

До четврток подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса, што ќе овозможи продолжување на периодот на претежно сончево, многу топло време.

Од понеделник во западните делови на земјава ќе има извесно зголемување на облачноста, а ќе има и услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд со ретки грмежи. Во поголем дел од земјава максималната температура ќе достигнува над 35, а на места вдолж Повардарието ќе надминува 40 степени. УВ индексот и понатаму ќе биде многу висок со вредност 9.

Промена на временската состојба се очекува в петок кон сабота.

Се најавува силно невреме со грмежи: Исклучуваме се од струја, но што да правиме со мобилниот

За деновиве се најавува нов циклон и невреме со поинтензивни процеси низ Македонија, па затоа ви советуваме што да правите со уредите дома и кои задолжително треба да се исклучат.

Она што е познато е задолжително да ги исклучиме од струја електронските уреди како што се радиото, телевизорот, компјутерите, како и апаратите за домаќинство. Меѓутоа,што треба да се направи со мобилниот телефон?

Стручњаците се поделени околу тоа дали мобилните телефони привлекуваат молњи (громови), но сепак предупредуваат дека кога има невреме треба да се исклучат.

– Голем ризик е до себе да се држи вклучен мобилен телефон, бидејќитој е извор на електромагнетни бранови кои создаваат пат за атмосферскиот електрицитет. Кога грми опасен е секој спроводник во кој се наоѓа метал. Дури поставените изолации се често безпомошни, бидејќи громовите ги премостуваат – вели за српски „Блиц“, Млаѓан Ќуриќ, професор од српскиот Институт за метеорологија.

Други стручњаци ,сметаат дека не е опасен самиот мобилен телефон, чие зрачење е зголемено единствено при неговото вклучување или гасење, и дека поопасно е местото на кое човекот се наоѓа. Тој директно е изложен на опасност ако стои на отворено и ако ја претставува највисоката и најистакнатата точка во околината.

Вонредна временска прогноза: Ако одите за Грција викендов - ова мора да го знаете

Доколку планирате овој викенд да одите некаде на одмор ви ја препорачуваме соседна Грција каде овој викенд ќе владее навистина вистинско лето со тропски температури на воздухот кој на некои места ќе се искачат дури и до околу 43°C.

Времето ќе биде прекрасно, сончево без никаква нестабилност, врнежи или невреме.

Ќе дува умерен, повремено засилен, на морските места повремено силен ветер од променлив правец но се работи за топол ветер.

Почитувани оваа шанса не смеете да ја испуштете, спремајте се и тргнувајте за соседна Грција и уживајте во вистинското пеколно лето кое ќе владее таму.

За подетални информации следете го фејсбук профилот на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Сончево и топло уште денеска и утре

Денеска е петок, 20 јули 2018 година, 201-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 164 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 5 часот и 14 минути, а ќе зајде во 20 часот и 5 минути.

Денов трае 14 часа и 51 минута.

Месечината, која е во фаза на прва четвртина, ќе изгрее во 13 часот и 32 минути, а ќе зајде 13 минути по полноќ.

Временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност и умерен североападен ветер. Во планинските подрачја е можен слаб локален дожд. УВ= 7 Температурата ќе се движи од 22 до 34 степени. 

Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност и умерен североападен ветер. Температурата ќе достигне до 30 степени.

Во поголемиот дел од земјава ќе преовладува стабилно и суво време со умерен северен ветер, а во крајните западни и североисточни делови ќе има услови за слаб краткотраен дожд. В сабота времето ќе биде сончево и значително потопло, а од недела кон крајот на денот и во наредните денови повторно ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално се очекуваат и поинтензивни процеси.

Популарно