Прсеврт во времето - следуваат врнежи и грмежи

До четврток подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса, што ќе овозможи продолжување на периодот на претежно сончево, многу топло време.

Од понеделник во западните делови на земјава ќе има извесно зголемување на облачноста, а ќе има и услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд со ретки грмежи. Во поголем дел од земјава максималната температура ќе достигнува над 35, а на места вдолж Повардарието ќе надминува 40 степени. УВ индексот и понатаму ќе биде многу висок со вредност 9.

Промена на временската состојба се очекува в петок кон сабота.

Поларни температури во Македонија

Студен бран следните денови ќе ја зафати Македонија.

Температурите ќе паднат и до -15 степени.

Под влијание на значително постудена воздушна маса која веќе започна да се спушта од северните географски широчини во следните денови ќе услови значително пониски температури на воздухот.

Многу студено ќе биде наутро кога минималните температури на воздухот насекаде ќе се спуштат под нулата.

Времето ќе биде претежно стабилно, суво и без врнежи со исклучок на вторник попладне и навечер кога има услови за слаб локален снег.

Студен бран во Македонија: Темпертури до -15 степени!

Под влијание на значително постудена воздушна маса која веќе започна да се спушта од северните географски широчини во следните денови ќе услови значително пониски температури на воздухот а особено студено ќе биде наутро кога минималните температури на воздухот насекаде ќе се спуштат под нулата.

Времето ќе биде претежно стабилно, суво и без врнежи со исклучок на вторник попладне и навечер кога има услови за слаб локален снег.

Денеска ќе дува засилен ветер од северен правец и истиот ќе биде најизразен Долж Повардарието, како и на исток и југоисток, па локално можно е да достигнува брзина и над 80 км на час. Во ваква ситуација, ве советуваме да внимавате каде се движите, а вашите автомобили да ги ставате понастрана од дрвјата.

Минималните температури на воздухот во следниот период ќе се спуштаат во интервалот од -10 до -2 степени, додека понекаде истите е можно да се спуштат и под -10 степени, додека на планините и скијачките центри и околу -15 степени.

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот некаде од 0 до 7 степени.

Студено утро, но топол ден

Временска прогноза

По студеното  утро во текот на денот, поради продор на потопла воздушна маса од јужните географски широчини, ќе започне да дува слаб до умерен ветер од јужен и од југозападен правец, кој повремено на некои места ќе засилува по интензитет и токму ова ќе предизвика пораст на дневните температури на воздухот кои повторно ќе бидат над просекот, за овој зимски период од годината. Максимални дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 12 степени.

Времето ќе биде сончево со умерена локална облачност а врнежи нема да има.

Популарно