(ВИДЕО) „BBC“ ја разоткри лагата на Кока Кола – И тоа пред претседателот на компанијата

Водителот на BBC, Џереми Паксман разговарал со претседателот на Кока Кола за Европа, Џејмс Квинси и во таа прилика јавно покажа колку шеќер има во тој напиток.

Во еден момент водителот на шефот на овој гигант му покажува колку кесички шеќер се наоѓа во една чаша од овој напиток.

Иако Кока – Кола на својата амбалажа напишала дека има 35 грама шеќер во една лименка, водителот пресметал дека тоа се всушност 23 кесички шеќер во мала чаша, а дури 44 во голема.

А потоа тоа и го демонстрирал:

3 јасни знаци дека сте запознале некој од претходниот живот

Оние кои веруваат во реинкарнација велат дека душата го напушта телото по смртта на физичкото тело и дека влегува во ново физичко тело откако минува кратко време во спиритуалниот свет.

Доколку идејата за реинкарнација е точна, тогаш сосема е сигурно дека низ животот се среќаваме со луѓе кои веќе ги познаваме, по добро или лошо, од некој претходен живот.

Експертите за реинкарнација велат дека постојат три начини да препознаете човек кој веќе сте го знаеле во претходниот живот.

Моменталната поврзаност или одбивност

Кога ќе запознаете некој со кој сте имале некаква врска во претходниот живот, чувствувате одредена доза на поврзаност со него. Меѓутоа, ако истиот момент почувствуваме одбивност, во прашање е личност која во претходниот живот воопшто не ни се допаѓала и кон неа сме имале негативни емоции. Во двата случаи ова е знак дека вашите души се знаат од претходно.

Телепатска поврзаност

Веројатно ви се случило некогаш во одреден момент да спомнете некоја личност, а во следниот баш таа личност ви испраќа порака. Предвидувањето на реакциите и речениците исто така е знак на поврзаност од минатиот живот.

Препознавање на очите

Дали некогаш сте се загледале во нечии очи и сте останале маѓепсани? Кога вендша при запознавањето некого го погледнете во очи и почувствувате дека ви е познат, а покрај тоа имате чувство на привлечност, знајте дека таа личност ви е позната од претходниот живот.

(ВИДЕО) Плажата на Халкидики која никогаш не изгледа исто

Иако првиот крак на Халкидики, Касандра, е еден од најпосетуваните помеѓу нашите туристи, сепак многумина не знаат за една невообичаена плажа.

Таа е различна од другите бидејќи никогаш не изгледа исто, а се работи за 'ртот Посиди, кој се наоѓа во истоименото место, на 7 км од Скала Фурка и 9 км од Мола Калива.

Оваа полудива плажа со најситен бел песок и топло море е прекрасно искуство за посетителите.

Поради плимата и осеката, песокот се повлекува, а плажата константно го менува својот облик и големина.

Понекогаш, крајниот десен дел речиси целосно потонува под море и е невидлив, а некогаш повторно „испливува“ на површина, но секогаш во различен облик од пртходниот.

Погледнете гo видеото од ова прекрасно местo:

(ВИДЕО) На оваа плажа влезот е 100 евра, а сепак бројни туристи ја посетуваат поради една работа

ламингоси на оваа плажа толку навинкале на луѓето, што целосно се припитомили и уживаат во нивното друштво.Приватната плажа на Аруби е идеална локација за сите љубители на кристално тиркизното море, пространите пешачки плажи и дружењето со елегантните разнобојни птици.

Островот Аруба кој се наоѓа во Карипското море може да се пофали со бројни активности, како и прекрасни ресторани, а посебна атракција претставуваат двете плажи.

Една е наменета за семејството со децата, а другата „само за возрасни“, воедно и најатрактивна е затоа што таму слободно се шетаат фламингоси!

Токму тоа е и „мамецот“ за сите туристи, и се користи секоја можност да на социјалните мрежи се промовира чистото море, белиот песок и средбата со необичните птици.

Фламингосите на оваа плажа толку навикнаа на луѓето, со што целосно се припитомија и уживаат во нивното друштво.

Одлична работа е што не мора да се биде гостин во хотелот за да се посети оваа приватна плажа, но за ова задоволство морате да издвоите поголема количина на пари.

Имено, дневна карта за возрасни личности изнесува 99 долари, но во цената е вклучен и ручек и коктел за добредојденците.

Цифрата е доста книжна, но тоа не ги спречува љубителите на фламингостите да го минат целиот ден во природата, и рајското опкружување.

Погледнете како изгледа островот од сништата:

Популарно