Пеколно топло: И денеска броиме до 40!

Денеска е петок, 11 август 2017 година, 222-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 143 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 5 часот и 36 минути, а ќе зајде во 19 часот и 41 минута.

Денов трае 14 часа и 5 минути.

Месечината, која е во фаза на полна Месечина, ќе изгрее во 21 часот и 48 минути, а ќе зајде во 9 часот и 13 минути.

Временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб до умерен ветер, во западните делови од западен, а во источните од јужен правец.

Температурата ќе се движи од 33 до 40 степени.

Во Скопје ќе биде сончево и многу топло. 

Температурата ќе достигне до 40 степени.

Во сабота во текот на денот ќе има зголемување на облачноста и ќе дува засилен југозападен ветер, но дневната температура се уште ќе се задржи висока. Во попладневните часови и ноќта кон недела ќе биде променливо и нестабилно со врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Локално можно е процесите да бидат поинтензивни, особено во источните делови. Во недела ќе дува засилен северен ветер, а дневната температура значително ќе се намали, на места и за повеќе од 10 степени. Од понеделник ќе биде стабилно со постепен пораст на дневната температура, но во рамките на просекот за овој период од годината.

Македонија под снежна прекривка - каде наврна најмногу снег?

Најмногу снег и најстудено изутринава е во Маврово, каде што снежната покривка е седум сантиметри и се измерени минус шест степени. Минус пет степени се измерени во Пожаране, - 4 во Крушево, -3 и во Дебар, Тополчани и Лазарополе, -2 во Берово, Куманово, Прилеп и Штип, а во Скопје - 1.

Изутринава времето во Македонија е облачно и студено со повремени врнежи од снег, во јужните делови врнежите се претежно од дожд. Дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец.

До крајот на денот ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег, во јужните делови од дожд и снег, а во крајниот југоисточен дел од дожд. На повеќе места врнежите ќе бидат пообилни и ќе наврнат над 15 литри на метар квадратен. Во поголем дел од државава ќе се формира снежна покривка, а на планините значително ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови повремено засилпен ветер од северен правец.

Максималната темтпература денеска во земјава ќе достигне од 1 до 6 степени.Скопје, облачно со врнежи од снег и со слаб до умерен ветер од североисточен правец правец. Температурата ќе достигне до 2 степена.

Утре се уште ќе има повремени врнежи од дожд и снег, но кон крајот на денот ќе престануваат. В сабота ќе биде променливо облачно со провејување на слаб снег. Викендот во утринските часови на повеќе места температурите ќе бидат под и околу нула, во интервал од -4 до 1 степен.

Големо невреме во Македонија - студениот бран ќе трае се до...

Времето во Македонија ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег, во јужните делови од дожд и снег, а во крајниот југоисточен дел од дожд. Можна е изолирана појава на замрзнат дожд. Утре на повеќе места врнежите ќе бидат пообилни и ќе наврнат над 15 л/м2, а во североисточниот дел и над 20 л/м2. Во поголем дел од земјава ќе се формира снежна покривка, а на планините значително ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од северен правец.

Утринската температура ќе се движи од минус четири до три, а дневната од минус два до шест степени.

Во Скопје слично време, облачно и студено со повремени врнежи од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до нула, а дневната ќе достигне до еден степен.

Во петок се уште ќе има повремени врнежи од дожд и снег, но кон крајот на денот ќе престануваат. Во сабота ќе биде променливо облачно со провејување на слаб снег. Во сабота и во недела во утринските часови на повеќе места температурите ќе бидат под и околу нула, во интервал од минус четири до еден степен. Постепено затоплување ќе има од недела во текот на денот, кога ќе има локални врнежи претежно од дожд.

Денеска дожд, утре СНЕГ!

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег, особено претпладне. Повеќе врнежи ќе има во северозападните делови каде локално се очекува да наврнат над 15 л/м2 воден талог. Ќе дува умерен јужен ветер.

Утринската температура ќе се движи од три до осум, а дневната од 10 до 18 степени.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно, претпладне со повремен дожд. Ќе дува умерен до засилен југозападен ветер кој кон крајот на денот ќе го промени правецот во северен.

Утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе се искачи до 14 степени.

Во четврток времето ќе биде облачно со повремени врнежи од снег, а во крајниот југоисточен дел од дожд. Локално ќе има услови за појава на замрзнат дожд. На повеќе места се очекува да наврнат околу 20 л/м2 воден талог. Во поголем дел од земјава ќе се формира помала снежна покривка, а на планините значително ќе се зголеми.

Постепено затоплување ќе има од недела во текот на денот кога врнежите ќе бидат претежно од дожд.

Популарно