(ВИДЕО) Новороденче спасено откако било фрлено во септичка јама: Преживеало два дена во дупката, соседите го слушнале неговиот плач

Новороденче било спасено два дена откако било фрлено во дупка, која служела како септичка јама, во двор на напуштена куќа во Индонезија. Локалните жители слушнале силен плач кој доаѓал од една куќите во нивното соседство. Откако биле повикани полицајци и спасувачки служби, бебето било извлечено од под куп ѓубре, гранки и лисја, со кои оној што го оставил веројатно сакал да го скрие за никој да не го види.

Малото момче веднаш било пренесено во болница каде се опоравува, а засега е во стабилна состојба. Според сведочењата на мештаните, пренесува Битански Дејли Мејл, голем број од очевидците не можеле да ги скијат солзите кога виделе што спасувачите вадат од дупката и во каква состојба било бебето.

Тоа имало расекотина на главата, а полициајта во моментов работи на наоѓање на родителите.

(ВИДЕО) Тажна судбина: Тинејџерка (18) си вградила силикони и животот и се претворил во пекол

Линда Перез била тинејџерка која била несигурна во својот изглед и сакала да изгледа подобро. Одлучила по хируршки пат да ги зголеми градите.

Оваа 18-годишна девојка има син и не можела ни да замисли дека таа операција скапо ќе ја плати.

Избрала тоа да го направи во козметичкиот центар во Мајами и отишла на операција во 2013 година, кога имала 18 години. Пред тоа еднаш веќе била на операција за зголемување на задникот, така што ова и била втора операција.

Само 5 минути по операцијата, нејзиното срце почнало да чука поспоро и крвниот притисок и се спуштал се додека не паднала во кома. Анестезиологот Марио Алберто Дијаз дал се од себе да ја поврати, но не успеач и итно ја однел во болница каде лежела со недели.

Поради недостаток на кислород, мозокот веќе и бил многу оштетен. Не можела да оди, ниту да зборува. Морала да зависи од другите, кои ја бањале, хранеле, ја воделе во бања и се останато.

-Им велам на мајките и на ќерктие да размислат добро пред да се одлучат за таа клиника, зошто никогаш не се знае како ќе излезе. Треба себеси да се прифатат такви какви што се, природни, вели Мариела, мајката на Линда.

Докторот кој ја оперирал Линда бил осуден злосторник кој служел 30 месеци во федерален затвор поради трговија со опијати. Синот на Линда сега има 4 години и нејзините родители на суд барале законско старателство над детето.

Мајката на Линда вели дека се уште очајно им е потребна помош. Наведе дека нивната ќерка сега повторно е како бебе и треба да учи повторно како да јаде, други мора да ја носат во тоалет и мора да учи да оди како мало дете.

Меѓутоа докторот кој е виновен за состојбата на Перез, поднел жалба зошто сметал дека медицинската документација за нејзината состојба е скриена од него пред операцијата.

Доктор Џејкоб Фрејман вели дека „здравествените проблеми кои ги имала Перез се слични на оние кои ги имала кога го раѓала своето дете“.

-Кога се врати од болница беше како билка, вели мајката на Перез.

Семејниот адвокат Марк Ејгларш рече дека ќе дознае што тргнало наопаку и као тоа една 18-годишна девојка по операцијата станала како билка.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Ова е ќерката на тајкун која во сообраќајка уби пет лица

Алиона Зајцева (25), ќерка на олигарх од Украина, уби пет лица, а голем број се повредени откако не запрела на црвено светло на семафор и со возилото удрила во група луѓе.

Тешката сообраќајна несреќа се случи во украинскиот град Харкива, кога младата наследничка со џип од марката „Лексус“ удри во „Туарег“, а од силината на ударот, нејзиното возило се преврте преку покривот и повторно запре на пневматиците и потоа удри во група луѓе.

Алиона не е повредена во сударот.

Иако претходно украинските медиуми соопштија дека во инцидентот загинале шест лица, украинското Министерство за внатрешни работи издаде соопштение во кое се наведува дека смртно настрадале пет лица, а две жени се во критична здравствена состојба. Меѓу загинатите е и 15-годишно девојче, а тешко е повредена жена, во седмиот месец од бременоста.

Локалните медиуми пишуваат дека веднаш на местото на настанот дошле два џипа со вооружени телохранители, кои Зајцева ја заштитиле од бесните сведоци на несреќата.

Таа е ќерка на мултимилионерот Василиј Зајцев, директор на локалната енергетска компанија.

Полицијата соопшти дека и е одреден тридневен притвор и оти во моментот на несреќата не била под дејство на алкохол. Доколку биде осудена, ќе се соочи со затворска казна од 10 години.

ВИДЕО: Ја продавала својата невиност за да си купи нов мобилен, но во собата влегле 4 мажи...

Тинјџерка од Пекинг била со намера да ја продаде својата невиност за да го купи новиот iPhone 8. Кога пристигнала во хотелската соба таа била шокирана бидејќи затекнала четворица голи мажи, пренесува unilad.co.uk.

Ксјао Чен ја објавила својата понуда на онлајн форум во која напишала дека ќе ја продаде својата невиност за 2.500 евра. Кога девојката останала сама во собата со четворицата мажи, изненадно се појавила Нана, позната блогерка од Пекинг која побарала од мажите да ја остават на мира. 

Целата ситуација ја организирала Нана за да ја научи девојката на поучна лекција.

Нана наишла на објавата на Интернет со која младата девојка ја нудела својата невиност. Потоа, таа се претворила дека е секретарка на богат бизнисмен, па ја повикала девојката на разговор. Целата средба била снимена тајно, а на видеото девојката кажува дека сакала да ја продаде невиноста за да може да си го купи новиот iPhone 8 бидејќи сите нејзини пријатели го имале тој телефон.

Популарно