Kако да проверите дали има негативна енергија во вашиот дом?

Многумина велат дека доцна сфаќаат дека им се случуваат негативни работи само поради лошата атмосфера во сопствениот дом. Некои од нив велат дека дури подоцна го вратиле филмот во главата и сфатиле дека расположението драстично им се расипало оној момент кога зачекориле во куќата - и така секој пат.

Негативната енергија во куќата можат да ја внесат луѓето кои во неа живеат, но и повремени посетители, можеби соседи, или ја внеле луѓето кои некогаш живееле таму. Таа се впива во сите делови од домот, а знае да се акумулира и на некои тешко достапни места.

Еве како можете да откриете дали има негативна енергија во вашиот дом:

-Земете обична проѕирна чаша и во неа ставете третина сол, третина алкохолен оцет и третина вода.

-Ставете ја чашата таму каде што мислите дека негативната енергија е најјака.

-Нека чашата биде сокриена, така да никој не ја допира или поместува.

-Оставете ја на тоа место 24 часа.

-Потоа проверете ја чашата - дали е онаква каква што сте ја оставиле?

-Ако сè изгледа исто, тоа покажува дека немате негативна енергија во таа просторија.

-Повторете ја постапката во друга просторија.

Знаци дека негативната енергија постои и како да ја исфрлите:

-Ако во чашата забележите некои дамки или многу меурчиња, тоа значи дека во таа просторија постојат енергетски проблеми. Во тој случај повторувајте ја постапката додека исчезнат знаците на негативна енергија, додека водата во чашата не биде иста каква што сте ја оставиле.

-ВАЖНО! Водата секогаш истурете ја во тоалет и веднаш пуштете вода. Тоа целосно ќе ја исчисти негативната енергија која се насобрала во вашата куќа, пишува Атма.

ИДЕАЛЕ КАФЕТО Е МОМЕНТ, ЖИВЕЈТЕ ГО!

Еспресото моментално е еден од најпопуларните пијалаци во светот. За да се доживее еспресото, најважен е квалитетот на самото кафе, но и квалитетот на неговата подготовка.

Совршената крема и интензивната арома се клучните елементи на доброто еспресо кафе. Доброто еспресо мора да има рамномерна пена по целата површина, со дебелина од 2 милиметри и кремаста боја со изедначен тон, без темни точки. Темните кругови на пената од еспресото се показател дека кафето не е подготвено соодветно и дека е точено подолго отколку што треба.

Мирисот мора да биде на свежо подготвено кафе. Ако нема мирис, тогаш сте добиле лошо подготвено кафе или кафе кое не е тазе. Вкусот на еспресото мора да биде полн и јак. Доброто еспресо е густо еспресо.

Квалитетното еспресо и квалитетно подготвеното еспресо може да се пие и без шеќер и без млеко. Можеби ова ќе Ви изгледа нереално сé додека не го пробате Идеале еспресото.

Еспресото е мешавина на различни видови Арабика и Робуста зрна кафе во одреден сооднос. Арабиката како чисто кафе има најбогат, најпрефинет вкус и супериорен квалитет, додека  робустата е кафе со силен вкус и дава одлична крема.

ИДЕАЛЕ е комбинација на внимателно одбрани различни видови кафе кои потекнуваат од плантажите во Бразил, Колумбија, Мексико, Јамајка и Централна Америка, каде секоја сорта дава свој печат.  

Идеале еспресото е спој на минатото и сегашноста, спој на италијанското и македонското, спој на високо квалитетни сорти кафе.

Достапно во 3 вида, односно вкусови, Перфето Крема, Пиачере и Пасионе, Идеале кафето е македонски производ со италијанска рецептура кое најоригинално да ја доловува сласта на кафето.

Секој што го сака кафето, секој што пие еспресо, ќе сака да ја знае и да ја доживее и приказната за Идеале кафето. А оној што ќе го проба ќе стане дел од светот на уживањето затоа што Идеале е кафе направено со срце.

Приказната за Идеале еспресото е испреплетена во цвеќето на кафето и во самото име.

Во суштината на кафето Идеале е емоцијата. Идеале ги обединува чувствата, ги обединува луѓето, ги обединува моментите.

Седумте „состојки“ кои ја сочинуваат суштината на Идеале кафето: импресија, друштво, емоции, алхемија, лајтмотив, емпатија, љубов се единствени и неповторливи. Толку многу состојки во толку мал филџан кафе. Толку многу доживувања, импресии и емоции. Идеале  кафето е проткаено со многу љубов, среќа, уживање и сласт. А осмата состојка е место резервирано за вашата приказна, место каде ќе го оставите вашиот личен белег.  Затоа што како дел од светот на Идеале сте дел и од светот на љубовта.

Идеале кафето е направно со љубов и за љубов. Затоа што посакуваме сѐ во Вашиот живот да биде проткаено со ЉУБОВ и со ИДЕАЛЕ.

Идеале кафето е момент, доживејте го!

WIZZ AIR објави 24 часовна промоција за Велигденските празници

Wizz Air, една од најбрзо растечките авиопревозници во Европа и најголемата нискобуџетна авиокомпанија во Централна и Источна Европа, нуди 20% од сите летови резервирани денес, среда, на 21 март, до полноќ.

Како што започнува одбројувањето до празникот Велигден, WIZZ ги охрабрува клиентите од Македонија да го искористат најголемиот дел од својот продолжен викенд, искористувајќи ги предностите на своите супер-ниски цени.

Без разлика дали сакате да го почастите вашето семејство со специјално  Велигденско изненадување или едноставно сакате да  истражите нов град со вашата друга половина ,сега е време да ја зграпчите оваа шанса и да имате незаборавен Велигден.

Си фрлила богатство вредно 100.000 долари, но имала среќа

Жена од американската сојузна држава Џорџија по грешка во ѓубре исфрлила три прстени и една нараквица со вкупна вредност од околу 100 илјади долари.

Таа во паника се јавила на директорот на локалната депонија, за да се обиде да го пронајде нејзиниот накит. Меѓутоа таа депонија дневно собира по околу 10 тони смет.

Директорот изјави дека во такви случаи е клучно брзо да се реагира, за предметите да не бидат засекогаш изгубени. Тој осбрал тим од пет луѓе кои почнале да го пребаруваат собраното ѓубре.

Неколку часа по започнувањето на потрагата, тие го пронашле накитот вреден 100 илјади долари и го вратиле на сопственичката.

Не е познато дали и колкава награда добиле работниците за својот труд.

Популарно