Полицаец од Скопје со емотивен статус за Законот за јазици

По најавите за донесување на новиот закон за јазици и неговото усвојување од страна на Владата на Република Македонија со емотивен статус на фејсбук се огласи Горан П. - полицаец од Скопје. Тој својата реакција околу новиот закон во форма на писмо ја достави електронски до редакцијата на Скопје Инфо. Емотивната објава ја споделуваме во целост:

Во Македонија навистина живот дојде па покрај подобар живот за земјоделците стечајците работниците , на ред дојдоа и полицајците. Полицајците истите оние кој што ги даваа животите во војната во 2001 истите оние кој што се бореа во Бродец во Диво Насеље истите оние полицајци кој што секојдневно се судираат со разните прекршители на законите, истите полициски службеници се тоа кој што се надеваа дека новата влада ќе им ги покачи платите ќе им донесе подобри услови за работа, сега се сведоци  на нај крупната реформа која се има случено во која и да било влад до сега во кое и да било време на било кој премиер, закон со кој што во населените  места каде што живее повеќе од 20 отсто на Албанско население да има замислете и на полициските униформи обележја со симболи и испишни со јазик на друга држава, замислете како ќе се осеќаат полицајците кој што биле во специјалните единици а денеска се на работни задачи распоредени во полициските станици во подрачјата кој што се опфатени со новиот предлог од законот  за јазици,оние полицајци кој што беа учесници во споменатите настани војната 2001  бродец диво насеље како ќе се присетуваат на својте колеги кој што со живот ја плаќаа одбраната на својата земја одбраната и  на симболите закачени  и јазикот испишам на нивните униформи, дочекаа некој да си поигрува со нивното достоинство некој  да им лепи симболи на соседна држава на полициската униформа , униформата заедно со полицајците кој што се облекуваат во неа е симбол на уставниот поредок во државата, каков поредок ќе спроведува полиција која што носи симболи на своите ракави од соседна држава, па дали знаете дека под униформата на полицајците има тела на луѓе, луѓе кој што имаат своја чест свој емоции, имаат емиции и кон државата која што во даден момент треба и да ја бранат, па како ќе ја бранат кога државата им ги ведне главите - замислете како ќе се гледаат граничарите од западнта и северната граница кога ќе видат дека граничарите од другата страна на граничната  линија ги носат истите симболи на своите  униформи , симболи кој што ја отсликуваат државата за кој што се борат живеат и се спремни да го дадат својот живот .

За лажните пасоши судoт во Солун на Грујевски и Бошкоски ќе им суди на 24 октомври, се бара преведувач

Судот во Солун денеска го одложи за 24 октомври судењето на поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и вработениот во УБК, Никола Бошкоски, по кои македонскиет власти имаат распишано меѓународни потерници.

Грујевски и Бошкоски се обвинети од Специјалното јавно обвинителство за нелегално прислушување и за уништување на системите за прислушување, случаи познати под името „Тврдина“, „Таргет“ и „Тврдина 2“.

Тие денеска беа изведени пред Судот во Солун поради поседување лажни патни исправи.

Грујевски и Бошковски кои беа уаспени завчера на аеродромот во Солун, користеле лажни бугарски пасоши при обидот да заминат со авион за Будимпешта. 

Причина за одложувањето на судењето е што судот не можел да најде преведувач од грчки јазик на македонски јазик.  

Претходно грчки медиуми јавија дека Грујевски и Бошкоски може да бидат екстрадирани кон крајот на ноември или во првите недели на декември годинава, а дотогаш ќе бидат во притвор во Грција.

Постапката од македонска страна ќе ја води Министерството за правда, кое синоќа од МВР го доби известувањето од Интерпол-Атина за Бошкоски и Грујевски, кои се бараа со меѓународна потерница.

Министерството за правда попладнево соопшти дека доставило барање до надлежниот суд во Скопје за подготовка на целокупната документација за нивна екстрадиција, откако е добиено официјално писмо од Централни полициски служби на МВР.

И покрај тоа што Македонија и Грција немаат договор за екстрадиција, двајцата приведени може брзо да и бидат предадени на Македонија со договор на двете министерства за внатрешни работи, тврди поранешниот министер за внатрешни работи Павле Трајанов за Дојче Веле.

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска изјави дека Македонија „очекува да се испочитуваат сите меѓународни договори и стандарди во случајот и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реални рокови“.

Скандалот со прислушувањето во Македонија почна во 2015 година и предизвика политичка криза во земјата.

ВИДЕО: Жестока расправа и закани во ДИК!

Жестока расправија на седницата на Државната изборна комисија каде се решава по приговорите за првиот круг на локалните избори.

Како што можете да видите и чуете на видата подолу, во напнатата атмосфера паднаа и закани од страна на Игор Милев директно до Силвана Бонева.

Четворицата обвинети за грабежот во „НЛБ банка” признаа вина, но не открија каде се парите

На денешното рочиште во Основниот суд Скопје 1 Скопје во врска со грабежот во „НЛБ банка” четворицата обвинети признаа вина за кривичните дела што им се ставаа на товар.

Скопското обвинителство соопшти дека четворицата се изјаснија за виновни дека со умисла и во повеќе временски поврзани дејствија, искористувајќи ја својата работна позиција и познавање на процесите на работата во банката, противправно присвоиле парични средства во значителен износ од 400.000 швајцарски франци и 375.000 евра.

Тие на 10 април извршиле кражба и на 2.000.000 швајцарски франци и 270.000 евра. Иако ги признале во целост наводите од обвинителниот акт, обвинетите не откриле што сториле со украдените парични средства.

Согласно со Обвинителниот акт, првообвинетиот се гонеше за сторени кривични дела – затајување од член 239 став 5 во врска со став 3 и 1 и во врска со член 45, што значи дека делото е сторено повеќепати во низа како повеќекратно остварување на истото дело, како и за сторено кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 3 од Кривичниот законик. Второто лице се товареше за истите кривични дела – затајување и тешка кражба, но во врска со член 24 од Кривичниот законик, односно за помагање. Третиот обвинет со обвинителниот акт се товари за кривичното дело – тешка кражба со помагање, додека, пак четвртото, лице е обвинето за кривичното дело – затајување во врска со член 22 од Кривичниот законик, односно за соизвршителство.

Откако обвинетите ја признаа вината, судијата закажа рочиште на 27 октомври, на кое ќе бидат изнесени завршните зборови во предметот против нив.

За кривичното дело – тешка кражба од член 236 став 3, што се однесува на предмети во вредност од големи размери, пропишана е затворска казна од 3 месеци до 10 години. За кривичното дело од член 239 став 5 – затајување, законикот пропишува затворска казна од една до 10 години.

Надлежниот обвинител кој постапува во предметот до судот достави и обвинителен предлог против други четири лица, на кои како одговорни лица во банката врз основа на општ акт, со посебно овластување им биле доверени определен круг работи, несовесно постапиле во вршењето на своите овластувања и должности и со тоа го овозможиле противправното присвојување на паричните средства во горенаведениот износ.

Две лица се товарат дека сториле кривично дело – несовесно работење во службата од член 353 став 5 во врска со член 45 од Кривичниот законик, што предвидува вршење кривично дело од продолжен вид, додека другите двајца се товарат за истото кривично дело – несовесно работење во службата, но за негово еднократно сторување.

Постапката против овие четири лица продолжува одвоено.

Популарно