Поранешен просјак и понудил 130.000 евра за да и се одолжи, а еве како таа реагирала

Поранешен просјак и бездомник сакал да и даде 130.000 евра. на жена која му помогнала пред 24 години.

Имено Хе Ронгфенг, кој има 38 години денес е моќен бизнисмен, успеал да ја најде жената на која никогаш не престанал да мисли, и затропал на нејзината врата за да и даде 130.000 евра.

Бизнисменот порано бил просјак и бездомник а во дамнешната 1993 година ја сретнал Даи Ксингфен, која се сожалила над него, па го поканила просјакот во нејзината куќа, го нахранила и разговарала со него.

-Не нахрани и ни дозволи да преспиеме кај неа, а наредното утро ни даде пари за карта. Таа вечер ми рече дека не е срамота да се биде сиромашен и дека сите треба да тежнееме кон тоа да бидеме подобри луѓе- раскажал некогашниот просјак.

Жената била трогната поради тоа што тој сеуште се сеќава на неа, па ги одбила парите, велејќи дека не му помогнала за сето тоа да и се исплати, но прифатила плакат на кој бизнисменот напишал „ Мојата благодарност е голема колку една планина„.

Испијте 2 лажици јаболков оцет пред спиење - резултатите се чудотворни, веднаш ќе пробате

Две лажици јаболков оцет пред спиење се корисна помош за дијабетичарите, бидејќи гo намалува утринското ниво на шеќер во крвта. Јаболковиот оцет, исто така, е добар природен лек и против многу други болести. 

Ако почувствувате први знаци на печење во устата, веднаш побарајте спас во јаболковиот оцет. Неговата киселост ги уништува бактериите и помага при отстранување на инфекциите. Едноставно измешајте 1/4 лажица топла вода и правете гргара на секој час додека не престане надразнетоста на грлото. Кај затнатиот нос, испијте чаша вода со лажица јаболков оцет. Тоа ќе ја намали напнатоста во синусите и ќе го олесни дишењето.

Ако имате намера да јадете тешко сварлива храна, во чаша вода додадете една мала лажичка мед и една лажичка јаболков оцет. Оваа смеса испијте ја 30 минути пред оброкот. Тоа делотворно ќе го спречи евентуалниот запек. Јаболковиот оцет разреден во вода е делотворен и против пролив (дијареа) предизвикан од бактериски инфекции. 

Но, јаболковиот оцет е многу кисел, па затоа секогаш треба да го разредите со вода. Чистиот јаболков оцет би можел да ја оштети забната глеѓ и ткивото во устата и грлото. Исто така, не се препорачува кај остеопорозата.

Една лажица оцет помага кај болките во мускулите. Телесното вежбање предизвикува создавање млечна киселина во телото, што за последица има чувство на голем замор. Аминокиселините кои се наоѓаат во јаболковиот оцет успешно го спречуваат создавањето на млечна киселина. Исто така, јаболковиот оцет содржи калиум и ензими кои го отстрануваат чувството на замор.  

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Поради ова видео сите плачат: После гледањето добро ќе размислите за користењето на пластичните кеси

Гледачите на документарниот програм на Би-Би-Си „Сина планета“ не можеа да ги задржат солзите после епизодата во која е прикажано како женка кит го носи своето мртво младо, за чија смрт се одговорни луѓето.

Водителот Дејвид Атенборору предупреди дека секоја година „фрламе осум милиони тони пластика во морето“ и дека поради тоа погинуваат голем број на суштества.

Дејвид кажа: „Оваа мајка го носи своето новороденче, но и таа е мртва.“

Потоа продолжи да објаснува како пластиката се разградува и станува отровна, што ја прави „смртоносна“ за многубројните морски животни, како овие китови. Младото на црниот кит најверојатно се отруло преку контаминираното мајчино млеко.

Дејвид кажа: „Црните китови големи мозоци и секако чувствуваат емоции. Со оглед на однесување на пораснатите единки, губитокот на бебето влијаел на целото семејство“, кажа тој.

Гледачите на „Сина планета“ биле очајни поради лошите ефекти од фрлање на пластика во морето.

Една гледачка кажа: „Мораме веќе да го прекинеме ова.“

Друг гледач низ солзи додаде: „Најважната работа која некад сум ја видел, мајката кит која носи мртво бебе ме наведе да плачам како бебе, но сфатив дека мора нешто да направи околу ова.“

(ВИДЕО) Ученици јунаци: Од училиште до дома одат на -30 степени, ниту ветерот од 108 километри на час не им може ништо

Русија е позната по ниските температури кои секоја зима ги има во оваа земја, но позната е исто така и по Русите кои тие температури ги користат да прават луди работи.

Оваа приказна сепак не е баш за некои луди работи, туку доказ дека желбата за образование може да направи се.

Крајот на училишниот ден во руската североисточна република Сака го обележа почетокот на голема почетокот на големата снежна бура која ги пратеше децата на патот до дома.

Локален блогер објави видео од овој неверојатен марш на својот Твитер профил.

Зафатени од ладниот ветар и снегот, децата скоро и да не одат туку цело време се во опасност од превртување, додека се влечат еден со друг по патот.

Локалниот метеоролошки извештај тврди дека ветровите достигнале брзина од 108 километи на час и дека живата на термометарот се спуштила до минус 30 степени целзиусови.

За среќа на учениците, поради оваа временска непогода, часовите денеска биле откажани.

Погледнете го видеото:

Инаку градот каде што е снимено ова видео, градот Јакутск, важи за можеби најладниот град на светот.

Популарно