Драган Николиќ Гага : Еве зошто го убивме Аркан

Еден од тројцата осудени за убиство на Жељко Ражнатовиќ Аркан, Драган Николиќ Гага (51)  , во ексклузивно интервју за српски Курир ги открива досега неоткриените детали од злосторот!

„Договорот за ликвидација падна во 1999 година, кога Скола ме повика на итен состанок во ресторанот „Двор“ во Раковици. Знаев дека е нешто итно. На суд не ја говорев премногу вистината, сега ќе кажам се…“ открива Драган Николиќ Гаги.

Тој после 17 години реши да проговори. За прв пат говори за тоа зошто некои актери не ја говореле вистината, поради што материјалните докази кои би му иделе во корист не ги доставил до судот…

Повеќе на Курир.рс

ХОРОР: Вака изгледа Грција по страшните поплави (ГАЛЕРИЈА)

16 загинати засега во поплавите кои ја погодиле Грција, откако пожарникарите пронашле тело на маж во подрумот на една куќа во Неа Перамос.

Спасувачките акции продолжиле, бидејќи уште неколку лица се водат како исчезнати, а метеоролозите најавуваат уште врнежи.

Поплавите направиле огромен неред на улиците во Атина, но и многу места на западниот брег.

Олујното невреме не ја заобиколило Атина ни денес, а довело и до привремен прекин на сообраќајот на една од главните авении во грчката престолнина.

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во четвртокот прогласил национална жалост.

“Ова се многу тешки моменти за Грција. Минуваме низ голема катастрофа”, рекол Ципрас во обраќањето до јавноста.

Многумина останале без покрив над главата, откако водената стихија поплавила два крајбрежни града, Неа Перамос и Мандра, западно од грчката престолнина, по обилните дождови кои паѓале цела ноќ во вторникот кон средата.

Некои жители биле принудени да се качат на крововите и балконите, додека поплавата носела многу автомобили, рушејќи ѕидови на куќи.

“Ова е библиска несреќа…Се исчезна”, рекла градоначалничката на Мандра, Јана Крикуку за телевизија ERT.

ВИДЕО: Запалено знамето на УЧК пред амбасадата на Албанија

Уште еден инцидент со палење на знаме. Откако пред неколку дена на два пати беше запалено македонското на Косово, сега во во пламен знамето на УЧК. Десетици Грци со знамето на нацијата во рацете се собраа пред албанската амбасада да го запалат знамето на Ослободителната војска на Косово- пренесуваат Алб портали.

Во протестот што се одржа пред неколку дена, тие извикуваа антиалбански повици, додека во видеото објавено на социјалните мрежи се гледа како тие навиваат.

Страдањето го пренела на хартија – дневникот на Јелена го открива убиецот?

Непосредно по убиството на Јелена Марјановиќ во април 2016 година, полицијата во куќата во која живеела, запленила четири тетратки во кои несреќната жена ги бележела своите песни, но и ги опишувала односите со мажот и членовите на неговото семејство.

Ова е веројатно последната необјавена тајна од истрагата на злосторството за кое зборува цела Србија и регионот повеќе од 19 месеци.

Со преглед на овие тетратки, инспекторите добиле детален увид во однсосот на Јелена со мажот Зоран и неговите родители и брат со кои живеела, што дополнитлено фрлило сомнеж на нив како осомничени за убиство. Полициските извори објаснуваат дека тетратките не Јелена не се класични дневници.

-Јелена запишувала различни песни, главно љубовни, кои веројатно ги смислувала за некои од нејзниите идни албуми. Меѓутоа, има и различни тажни мисли, кои укажуваат на тоа дека не и било се во ред во животот. На неколку места ги опишала бурните караници со Зоран и другите домашни. Пишувала за тоа како ја бркале од дома и како морала да спие во студиото- рекол извор од истрагата.

Тој додал дека тетратките на Јелена се внимателно анализирани. Ангажирани се и графолози и психолози, кои работат на случајот.

Популарно