Пресврт: Хирургот не пукал во актерката?

Трагите со барут ќе откријат што навистина се случилo помеѓу угледниот хирург од ВМА Срѓан Цветановиќ (59) и актерката Ивана Панзаловиќ (30) во станот на улицата Коста Рацин на Дедиње.

Утврдено е дека и двајцата во моментот на крвавата пресметка, 7. септември околу 4.30, имале алкохол во крвта.

Актерката е единствен жив сведок на оваа драма. Нејзиниот исказ е од големо значење за утврдување на вистината, но целата слика ќе биде потполно јасна кога ќе се заврши вештачењето. За расплет на драмата потребна е скица од лице место, полициски записник од увидот, фото-документација, обдукционен налог за повредите на покојниот доктор, извештај од лекар за ранетата актерка, балистички наод и изјава на актерката - наведува извор од истрагата.

Балистичкото вештачење треба да покаже кој пукал и од кое растојание.

Најважна е парафинската ракафица, бидејќи таа открива кој пукал. Ако хирургот пукал, на неговите раце морале да останат честички од барут. Се проверува дали актерката имала траги од барутни честички на рацете, без разлика на нејзиното тврдење дека лекарот у пукал во главата, а веднаш потоа извршил самоубиство.

Врската помеѓу актерката полна со емоции, трагично завршила во станот на Дедиње во кој заедно живееле околу шест месеци.

Според првите сознанија од истрагата, Ивана на полицијата кажала дека Срѓан пукал кон нејзе по расправија, а потоа извршил самоубиство.

Пред зградата во која се одиграла драмата можело да се забележат скршен вентилатор, лустер и чаши кои љубовниците ги фрлале низ прозор, додека крв имало насекаде.

Скопјанец нападнат и ограбен од проститутка

Три непознати лица извршиле разбојништво во понеделникот вечерта 60-годишен скопјанец од скопската приградска населба Илинден на улицата „Кеј Димитар Влахов“ во близина на бензинска пумпа.

Кога 60-годишниот Б.А. застанал со своето патничко возило „опел астра“ со скопски регистарски ознаки, му се доближило непознато женско лице кое му понудило сексуална услуга, но откако Б.А. ја одбил, таа се обидела насилно да му го одземе паричникот од џебот на маицата, викајќи и удирајќи го по главата.

Откако му го одзела паричникот, се доближиле две машки лица, на кои таа им го фрлила паричникот. Едно од лицата го нападнало Б.А., а притоа женското лице ги одзела парите од паричникот, го фрлила во возилото и побегнала во непознат правец, информираат од полицијата.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на случајот.

Два Мерцедеса и Голф во срашна сообраќајка на патот Гостивар - Тетово

Дваесет и пет годишната скопјанка Е.П. се здобила со тешки повреди во сообраќајна несреќа која се случила вчера околу 17.30 часот на автопатот Гостивар-Тетово, кај клучката за Камењане.

 Од полицијата информираат дека во несреќата учествувале три возила, „голф“ со косовски ознаки управуван од У.Е. (49) од Косово, „мерцедес“ со скопски таблички кој го управувал 31 годишниот Д.Ѓ. од скопско Стајковци и теренско возило „Мерцедес“ со тетовски ознаки управувано од тетовецот Ш.Р. (28).

Девојката, која била сопатничка во автомобилот „мерцедес“ се здобила со тешки повреди и по укажаната лекарска помош во тетовската болница, итно е пренесена во Ургентниот центар во Скопје каде се наоѓа надвор од животна опасност.

Возачот на „мерцедесот“ минал со полесни повреди и е пуштен на домашно лекување. Полициски екипи извршиле увид на местото на несреќата.

ХОРОР во автобус на ЈСП: Расечено 18 годишно момче

На 13.09.2017 година околу 19:45 часот на ул. „Ѓорче Петров“ во Скопје, во автобус бр.56 на Јавното сообраќајно преторијатие(ЈСП), кој сообраќа на линијата кон с.Бојане, бил нарушен Јавниот ред и мир со тепачка помеѓу патници во автобусот.

По интервенција на полициски службеници, во полициска станица бил приведен Р.Р. (20) од с.Арнакија, кај кого бил пронајден нож.

Во тепачката бил повреден С.Ф. (18), кој имал расекотина на раката. Била повикана Итна медицинска помош, која по укажување на лекарска помош го пуштила лицето на домашно лекување.

Полициска станица Ѓорче Петров презема мерки за целосно расчистување на настанот.

Популарно