Пресврт: Хирургот не пукал во актерката?

Трагите со барут ќе откријат што навистина се случилo помеѓу угледниот хирург од ВМА Срѓан Цветановиќ (59) и актерката Ивана Панзаловиќ (30) во станот на улицата Коста Рацин на Дедиње.

Утврдено е дека и двајцата во моментот на крвавата пресметка, 7. септември околу 4.30, имале алкохол во крвта.

Актерката е единствен жив сведок на оваа драма. Нејзиниот исказ е од големо значење за утврдување на вистината, но целата слика ќе биде потполно јасна кога ќе се заврши вештачењето. За расплет на драмата потребна е скица од лице место, полициски записник од увидот, фото-документација, обдукционен налог за повредите на покојниот доктор, извештај од лекар за ранетата актерка, балистички наод и изјава на актерката - наведува извор од истрагата.

Балистичкото вештачење треба да покаже кој пукал и од кое растојание.

Најважна е парафинската ракафица, бидејќи таа открива кој пукал. Ако хирургот пукал, на неговите раце морале да останат честички од барут. Се проверува дали актерката имала траги од барутни честички на рацете, без разлика на нејзиното тврдење дека лекарот у пукал во главата, а веднаш потоа извршил самоубиство.

Врската помеѓу актерката полна со емоции, трагично завршила во станот на Дедиње во кој заедно живееле околу шест месеци.

Според првите сознанија од истрагата, Ивана на полицијата кажала дека Срѓан пукал кон нејзе по расправија, а потоа извршил самоубиство.

Пред зградата во која се одиграла драмата можело да се забележат скршен вентилатор, лустер и чаши кои љубовниците ги фрлале низ прозор, додека крв имало насекаде.

Сашо Тасевски во полициска станица!

В.д. директорот на Драмски театар-Скопје Сашо Тасевски вчера пријавил во полиција дека истиот ден во 10,30 часот, во службената канцеларија на Драмски театар-Скопје, пристигнало писмо адресирано лично до него.

Откако го отворил писмото забележал дека во истото има напишана порака со заканувачка содржина за него и други лица. Пријавителот појаснил дека вакви пораки со заканувачка содржина добивал и порано од лице на Фејбук.

Полицијата презема мерки за целосно расчистување на настанот.

Охрид: Ја уценувал со објавување на експлицитни фотографии ако не му биде девојка

Охридската полиција поднесе кривична пријава 43-годишниот Н.И. од струшкото село Велешта поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „уцена".

Според полицијата, пријавениот, во неколку наврати на М.М (24) од Охрид и се заканувал дека ќе објави непристојни и фотографии и видео материјал доколу не прифати љубовна врска.

Тројца прилепчани уапсени пред трговскиот центар Сите Мол во Скопје

На 10.01.2018 година околу 21,50 часот полициски службеници од ПС Карпош во содејство со припадници на единицата “Алфа“ при контрола на патничко возило “Форд фокус“ со прилепски регистарски таблички паркирано во близина на ТЦ “Сити Мол“ откриле и заплениле одредено количество оружје и муниција. Имено при прегледот на возилото, пронајдени се: еден пиштол марка “Умарех“ 4.5мм 177; еден пиштол марка “Берета“ 4.5мм, еден пиштол марка “Екол Алп“ кал.9.мм , една фантомка црна боја; четири ножеви на расклопување; три помали ножеви скриени во футрола; еден куршум 9мм за огнено оружје-пиштол; еден куршум непознат калибар; седум куршуми за пиштол за светлосна звучна сигнализација, како и еден магацин од пиштол со 10 куршуми за светлосно звучна сигнализација и друго, стои во соопштението на МВР

Истовремено во ПС Карпош се приведени лицата А.К. (42), М.М. (31) и Ј.С. (32) сите од Прилеп, кои што биле во возилото и против нив по целосно документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Популарно