Млад скопјанец плати 300.000 евра за трансплатација на срце

Според д-р Жан Митрев, сопственик на специјалната болница "Филип Втори", во земјава има други пациенти кои одат во странство за трансплантација, а може да се направи во "Филип Втори" доколку се отстрани административната забрана која не им овозможува да се реализира оваа интервенција во нивната болница. Митрев уште пред 20 години направил трансплантација на срце во болница во Германија

Едно 19-годишно момче деновиве замина во странство за да му се направи итна трансплантација на срце. За да му се спаси животот државата за оваа интервенција ќе одвои од 250.000 до 300.000 евра. Но ова момче не е изолиран случај во земјава, вакви проблеми имаат многу пациенти во земјава, од мали деца до постари лица.

Според д-р Жан Митрев, сопственик на специјалната болница "Филип Втори:, во земјава има и други пациенти кои одат во странство за трансплантација на разни органи и лекување. Тој појаснува дека кај младите луѓе може да се случи многу лесно да настанат компликации кај срцето, дури и од една обична настинка и да дојде до тежок миокардит, воспаление на мускулот на срцето и еден млад човек што бил здрав во рок од неколку дена да стане многу тешко болен и да му биде неопходна итна транплантација.

-Сите овие операции, ако нема административни пречки, можат да се реализираат во нашата болница. Ние сме опремени со вештачко срце и помагаме на пациенти што се во многу тешка ситуација. Тие може со денови, па и месеци на бидат поставени на оваа машина за да можат да дочекаат органот да им се трансплантира - вели д-р Митрев, кој деновиве одбележува 20 години од неговата прва трансплантација на срце што ја направил во Германија на 36-годишна возраст и до сега извршил 15.000 операции на срце.

Тој посочи дека заедно со неговиот тим можат да направам трансплантацијата и во Македонија, но за жал денес постојат се уште административни пречки и не може тоа да се реализира, за што државата троши многу пари и пациентите заминуваат во странство.

-Не можеме долго време да добиеме дозвола за трансплантација на органи и ткива, а тоа е решение на многу пациенти од Македонија и регионот кои се соочуваат со многу сериозен животен проблем. Моја желба е да правам трансплантација во Македонија како што тоа го направив пред 20 години во Германија - нагласи д-р Митрев.

Тој појасни дека слична операција е направена во нивната болница и кај наши пациенти, но се работи за замена, односно реконструкција на самото срце на пациентот кое во меѓувреме е лекувано, а пациентот бил ставен на вештачко срце. Процедурата е иста, само што му се враќа неговото срце, а не од донор.

Трансплантација од жив донор нема, а досега се направени три вакви операции кога сопственото срце е трансплантирано.

-На еден наш вработен срцето на неговата мајка беше трансплантирано со автотрансплантација. Во 2000-та година кога го потпишавме првиот договор со Фондот ни беше дозволено трансплантација на срце и бели дробови, но за да се почне со тоа ни требаше да се добие дозвола и од Министерството за здравство. Не добивме дозвола бидејќи ни рекоа дека нема соодветна регулатива - објасни Митрев и дополни дека се работи за дозвола што ќе им овозможи тоа да го прават успешно и во Македонија.

-За овие 17 години, колку што сме тука, се уште не е донесена таква регулатива - вели Митрев и укажува дека етичките, религиозните и културолошките фактори влијаат на тоа и затоа не е лесно да се организира, оти е потребна поддршка од повеќе страни.

Уште пред 20 години во Македонија се вршеше транплантација на бубрези и тоа одлично функционираше.

-Модерните времиња дозволуваат да не се чека на трансплантација на црн дроб од донор, се почесто се прави од жив донор од компатибилен донор, односно да се земе дел од јетрата, бидејќи овој орган може да се регенерира и зголемува и потоа да се пресади на пациент - вели Митрев и дополнува дека во земјава се почесто има потреба и од трансплатација на бубрези.

Што прокоментира славниот глумец на фотографијата од неговата ќерка?

Ќерка на познат актер го сликаше својот задник, а потоа нејзиниот татко ЈАВНО коментираше на фотографијата

Ќерката на популарниот актер Алек Болдвин е позната по нејзиното контроверзно однесување, а нејзиниот татко немолчеше овој пат и реагираше на најновата фотографија што ја објави.

НЕ едноставно НЕ и порача Алек Болдвин на ќерката.

Откажувањето од пушењето го подобрува здравјето, дури и ако се здебелите

Откажувањето од пушењето го подобрува здравјето, дури и ако се здебелите.

Ако не сакате да престанате да пушите цигари поради страв дека ќе се здебелите, една нова студија открива дека подобро да се здебелите отколку да пушите. Во споредба со пушачите, дури и оние кои здебелиле имале 50 отсто помал ризик од прерана смрт од срцеви болести и други причини, откри студијата предводена од Харвард.

Д-р William Dietz, експерт за јавно здравство на Универзитетот Џорџ Вашингтон, тврди во студијата која е импресивна според бројот на опфатени испитаници и дека треба да ги сруши митовите  за здравствени проблеми кои се јавуваат по престанување со пушење и зголемување на телесната тежина.

"Студијата јасно покажува дека вашето здравје се подобрува кога ќе престанете со пушењето, дури и ако се здебелите", рече Dietz

Студијата беше објавена од страна на  магазинот The New England of Medicine. Во истото списание објави шведска студија која откри дека престанок со пушењето е најдоброто нешто што дијабетичарите  може да го направат  за да го намалат ризикот од предвремено умирање.

Никотинот во цигарите може да го намали апетитот и да го зголеми метаболизмот. Многу луѓе кои престануваат со пушењето најчесто јадат повеќе и добиваат тежина до 4,5 килограми, а некои дури и три пати повеќе. Големата тежина предизвикува дијабетес, но тоа може да предизвика голем број на проблеми, како што се слепило, оштетување на нервите, срцето и бубрезите, и сиромашните протокот на крв во нозете.

Во американската студија опфатени биле  170.000 мажи и жени над 20-годишна возраст, проверувајќи ги  на секои две години што одговориле во здравствените прашалници. Тие проверувале кои испитаници престанале да пушат и следеле дали станувале дебели и развиле дијабетес, срцеви заболувања или слично. Утврдено е дека ризикот од дијабетес кај овие лица се зголемил за 22 проценти за време на шестгодишно прекинување на пушењето. И претходните истражувања покажале дека луѓето кои се откажале од пушењето се изложени на зголемен ризик од развој на дијабетес, но овој ризик, велат истражувачите, не е постојан и никогаш не може да доведе до зголемување на ризикот за прерана смрт, за разлика од пушењето.

Истражувачот заклучува дека без оглед на зголемувањето на телесната тежина, луѓето кои престануваат со пушењето секогаш имаат помал ризик да умрат.

Детално: надуеност и гасови, летна траума и решавање на траумата

Подуеноста на стомакот, подригнувањето и интестиналните гасови знаат да бидат непријатни и да направат да се почувствувате засрамени. Следуваат причините за нивната појава како и начините за нивна превенција.

Сите овие наведени "непријатности" се природна појава и најчесто се предизвикани од голтањето на воздух и од варењето на храната. Можете ретко да почувствувате гасови, но понекогаш тие знаат да се јават и во текот на целиот ден. Во случајот кога интестиналните гасови и соодветно асоцираните болки влијаат на секојдневните активности, тоа може да биде индикација за нешто посериозно.

Подуеност на стомакот: Натрупување на гасови во стомакот и интестиналниот тракт

Кога гасот нема да се исфрли преку устата или анусот, тој може да се натрупува во стомакот и интестиналниот тракт, што доведува до појава на болки и подуеност на стомакот. Болките кои што би се јавиле можат да бидат тапи и слаби или остри и интензивни. Испуштањето на гасот може да ја намали болката.

Подуеноста на стомакот може да биде поврзана со следново:

– Консумирање на мрсна храна. Маснотиите го забавуваат празнењето на стомакот и го зголемуваат чувството на исполнетост

– Стрес или анксиозност

– Пушење

– Гастроинтестинална инфекција, блокада на гастроинтестиналниот тракт или болест на истиот

– Синдром на иритабилни црева, состојба која што се карактеризира со абдоминална болка и промени во функцијата на цревата

– Состојби како што се целијачната болест или нетолеранцијата на лактоза, каде што цревата не се во можност да ја сварат храната или да апсорбираат некои од нејзините компоненти.

За да ја намалите подуеноста на стомакот, можете да пробате да ја избегнувате или да го намалите внесот на храната која што предизвикува гасови. Многу јаглехидрати можат да предизвикаат гасови и следните се некои од нив:

– Грав; Брокула; Зелка; Газирани пијалоци; Карфиол, Гума за џвакање, Јаболко, Праска, Тврдо чоколадо, Зелена салата

Подригнување: Ослободување на вишокот воздух

Подригнувањето претставува начин со кој што телото го отстранува дополнителниот воздух од стомакот. Можно е да голтате дополнителен воздух ако пребрзо јадете или пиете, зборувате за време на јадење, џвакате гума за џвакање, пиете газирани пијалоци или консумирате пијалок преку сламка.

Ацидниот рефлукс или гастроезофагеалната рефлуксна болест (GERD) се карактеризира со истите ефекти. Ако стомачната киселина се врати назад во езофагусот, можно е дополнително да голтате со цел да го исчистите материјалот. Притоа, можете да проголтате дополнителен воздух кој што пак, ќе доведе до понатамошно подригнување.

Некои луѓе голтаат воздух при нервоза – дури и кога ништо не јадат ниту пијат. Во другите случаи, хроничното подригнување е поврзано со воспаление на облогата на стомакот (гастритис), пептична улцерозна болест или задоцнето празнење на стомакот (гастропареза).

Можете да го намалите подригнувањето ако:

– Побавно јадете и пиете. Со побавното јадење ќе ја намалите количината на проголтаниот воздух. Избегнувајте пиење со сламка.

– Избегнувајте газирани пијалоци и пиво. Тие ослободуваат гас – јаглерод диоксид.

– Избегнувајте ги гумите за џвакање. Кога џвакате, голтате повеќе од нормално. Еден дел од тоа што го голтате е дополнителен воздух.

– Не пушете. Кога пушите, освен чад, вовлекувате и воздух.

– Проверете ги забите (вклучително и вештачките). Забите кои што недоволно пасуваат, предизвикуваат дополнително внесување на воздух при јадење и пиење.

– Третирајте ја градната болка. За повремената градна болка со слаб интензитет, можат да помогнат антацидите кои што можат да се земат без рецепт. Лекувањето на GERD може да побарува употреба на лекови кои што се препишуваат исклучиво на рецепт.

Интестинален гас: Натрупување на гас во колонот

Интестиналниот гас типично е предизвикан од ферментацијата на храната во колонот која што не е сварена, како што е случајот со растителните влакна од зеленчукот и овошјето. Гасовите исто така можат да се формираат кога дигестивниот систем во целост не го разредува глутенот или шеќерот во млечните производи и овошјето.

Другите причини за појава на интестиналните гасови вклучуваат:

– Остатоци на храна во колонот

– Промени во цревните бактерии како резултат на земање на антибиотици или други лекарства

– Недоволна апсорпција на јаглехидрати, која што може да го наруши балансот на "добрите" бактерии во дигестивниот систем

– Проголтан воздух кој што доспеал до колонот

– Констипација – колку што подолго отпадната храна останува во колонот, се зголемува и времето за нејзината ферментација.

Понекогаш, интестиналните гасови можат да индицираат на некое пореметување во дигестивниот систем како што е синдромот на иритабилни црева или нетолеранција на лактоза.

Во превенцијата на интестиналните гасови може да помогнат следните препораки:

– Избегнувајте ја храната која што ви создава најмногу проблеми

– Консумирајте храна која што не е многу мрсна

– Привремено намалете го внесот на храна која што е богата со растителни влакна. Влакната помагаат во варењето на храната, но исто така се и многу добри "производители" на гасови. По паузата, повторно пополека додавајте ги влакната во исхраната.

– Јадете полека. Обидете се оброкот да биде во релаксирана атмосфера. Јадењето при стрес или брзото јадење може да влијае на дигестијата.

– Движете се. Кратката прошетка по оброкот може да помогне.

Кога да посетите доктор

Подуеноста на стомакот, подригнувањето и интестиналните гасови вообичаено се решаваат сами по себе. Во случај симптомите да не се подобруваат и покрај промените во навиките за исхрана или ако забележите некои од следниве симптоми, јавете се на доктор:

– Дијареа

– Констипација

– Честа, пролонгирана и повторувачка абдоминална болка

– Гадење и повраќање

– Крвава столица

– Загуба на тежина

– Треска

– Болка во градите

Горните симптоми можат да бидат сигнал за некое дигестивно заболување

Интестиналните симптоми можат да бидат непријатни и засрамувачки, но не дозволувајте срамот да ве надвладее и следствено на тоа да не побарате помош. Постојат многубројни третмани кои што можат да ви помогнат.

Популарно