ВИДЕО: Објавена првата најава филмот што се снимаше во Македонија - „Мерсал“

Акциониот трилер „Мерсал“, во режија на младиот, но веќе етаблиран индиски режисер Арун Кумар – Атле, се снимаше во Скопје, во Македонскиот народен театар од 1 до 9 мај, со тоа што последниот ден завршните кадри од филмот беа снимени на плоштадот во Скопје.

„Мерсал“ го означува влезот во Македонија на една од најголемите продукции во Индија, но и во светот, Боливуд, кој се смета за пандан на Холивуд, иако е далеку поголем со продукција од 2.000 филма годишно.

Влегувањето на Боливуд е плод на долгогодишната работа на македонскиот продуцент Дејан Илиев, кој заедно со локацискиот менаџер од Индија, Натарајан Рамџи, ја основаа продуцентската куќа „МИНД продукција“ и го обезбеди снимањето на овој огромен проект во нашата земја.

„Мерсал“ се снимаше во Индија и во Македонија, а продолжува во Полска, во Краков и во Гдањск.

„Факт е дека во Македонија влегоа големи финансиски средства. Филмската екипа од Македонија, која ја сочинуваа 50-ина луѓе, беше вклучена во речиси сите сегменти, во продукцискиот дел, потоа сценографија, на која работеше Влатко Зафирковски, костимографија, за која беше ангажиран Раде Василев, шминка, светло, сцена, пиротехника, транспорт. На филмот беа ангажирани 750 статисти кои играа полицајци, новинари, фоторепортери, како и публика, бидејќи сцената што се снимаше кај нас ја претставува сцената што во филмот се случува во еден париски театар. Потоа, во филмот учествуваа актери, балерини, танчари, кореограф. Сè на сè, над 1.000 луѓе од нашата земја беа вклучени во овој проект“, велат од продукцијата.

Се очекува снимањето на филмот да заврши до крајот на годинава.

Филм кој мора да го видите

Филмот “MEG“ на Jasona Stathama го собори рекордите на кино-благајните. Jasona Stathama е инаку актер чии филмови се популарни, но овој пат тој  се надмина самиот себе. Неговиот нов филм е пред дистрибуција стана “рекорден“.

“MEG “: Предатор од длабочина е новиот научно-фантастичен акциски трилер  на Warner Bros, снимен по истоимената книга Stevea Altena, кој оваа година руши реорди.

Филмот  досега заработи преку 300 милиони американски долари и уште не е отворен на сите пазари.

Овој трилер ја раскажува приказната на Jonasu Tayloru, кој го игра Jasona Stathama, еден од најпривлечните актери на денешницата, кој се најде пред најголемите и “нај агрсивните предатори во историјата на животинските царства“. Тајлор ќе го прогонува она што го видел, што не може да докаже за другите. Кога  ќе го окарактеризираат како лудак и дека страда од посттрауматски стрес, Тејлор решава да се врати во длабочините на Пацифик, каде ќе се соочи со неговиот  ужас.

Филмот е режиран од Jon Turtletaub, a покрај Stathama  во споредните улоги ќе ги видиме: Li Bingbing, Rainn Wilson, Ruby Rose, Winston Chao te Cliff Curtis.

Познатиот актер Michael Caine во пензија

После Редфорд, и Мајкл Кејн е пензионер?

"Не сум пензиониран се  уште , но чувствувам дека ми е близу крајот. Станување во 6.30 часот и учењето на на  дијалог всушност не е моја идеја за рај ..."

Славниот британски глумиц Сер Michael Caine, во интервју за весникот  Мирор, откри дека "светот почнал  да му се затвора како се приближувал до 70роденден". режисерот Кристофер Нолан му понудил да се појави во неговиот филм "Бетмен Почеток".  Актерот  додава пдека со тој филм повторно ја "започнал" својата кариера.

Актерот  тврди дека ги снимил своите најдобри филмови токму во седумдесетите години и додава дека, всушност, во осмата деценија започнал нов дел од животот како постар актер.

"Кога ќе дојдете до 70. или 75. година, мислите дека е сето тоа е завршено." Јас тогаш ги направив седумте најдобри филмови, во кои сум играл, "рече актерот.

За тоа сум му  благодарен  на Кристофер Нолан, кој ме ангажира во филмовите "Бетмен: Почеток", "Мрачен витез" и "Престиж".

"Ми се допаѓа овој човек, него го сметам за моја среќна звезда", истакна легендарниот Британец, кој глуми во повеќе од 167 филмови.

Но, сепак, покрај споменатово "оживување", вели дека  наскоро ќе се пензионира.

Кејн и понатаму честопати се движеше со стап, откако во март ја повреди ногата. Минатата години изјави дека се посвети на здрав начин на живот, бидејќи се плаши од заболувања од карциноми.

Поради тоа, тој престана да пие, почна да внимава на исхраната, а поддршката му  е сопругата Шакира (71).

Следни  филмови, во кои ќе имаме можност да гледаме на легендарниот Мајкл Кейн, ќе биде "Крал на крадците" и "Четири деца и тоа“

Јутјуб отстрани ужасна реклама за хорор филм (ВИДЕО )

Јутјуб отстрани ужасна реклама за хорор филм, бидејќи луѓето се плашеа од ВИДЕОТО

Хорор филмот  "The Nun" веќе е прогласен за еден од  најстрашните филмови во 2018 година, а како датумот на почеток на премиерата е поблиску до, промоцијата на каналот Јутјуб исто така се интензивираше. Мини-рекламата која трае пет секунди, а оние кои го виделе доживеале  хорор кој најверојатно нема да биде ниту на филм.

Рекламата започнува со предупредување до публиката да го замолчи звукот на нивниот компјутер, после што во неколку секунди се појавува сцена од филм што е придружуван од непријатни крици и тропање.

(Предупредување, видео клип може да те плаши!)

Би било добро ако  рекламата се појавува само на заинтересираните гледачи, но за жал тоа не беше така.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ! Ако го гледате видеото на Јутјуб со знак за намалување на звукот и ништо друго, тоа е 'jump scare'  за филмот  "The Nun". Ви препорачувам да го свртите погледот и намалите звукот, ако се плашите лесно. Споделете го за спасување  на живот ", објавува" твитер корисник ", а неговото предупредување е поделено повеќе од 100.000 пати.

Приказната отиде толку далеку што Јутјуб ја отстрани контроверзната реклама по предупредувањето.

Ако не сакате да  видите овој вид  видеа на Jutjub видео во иднина, едноставно оневозможете ја категоријата Хорор во рекламните поставки на тој канал.

Популарно