Ги кршите лековите на пола за полесно да ги голтнете - ова мора да го знаете пред да го сторите тоа

Колку и да се чини безопасно, сепак кршењето на таблетите на омали делови може да предизвика и здравствени проблеми.

Да се проголта помала или поголема таблета за многумина е вистински проблем.

Фармацевтите тврдат дека лекот може да предизвика несакани појави при таквото конзумирање, особено кај терапијата за дијагнозата биполарно пореметување или кај оние кои имаат проблеми со срцето. Кај тие болести лековите моаат да се земаат прописно и пред некоја таблета да ја скршите на помали делови, би требало да се консултирате со доктор.

Отец Заго: „Ракот се лекува, мојот рецепт им помогна на многумина“

Бразилскиот монах, отец Романо Заго, составил посебен препарат за лекување на ракот. За него ви се потребни ало вера, мед и алкохол.

Овој рецепт успешно се шири во светот, наспроти притисокот и лобистичката моќ на фармацевската индустрија бидејќи монахот го запишал во својата книга „Од воздухот може да оздравите“.

Потребно ви е:

35 дкг свежи листови од алое вера, 6 големи лажици алкохол – рум, ракија или виски, 50дкг природен мед.

Со сува крпа исчистете ги листовите и отстранете ги игличките од краевите,  а потоа искинете го на парчиња без лупење. Ставете ги во блендер, додајте мед и алкохол.  Треба да ги миксирате додека не добиете еднолична смеса. Препаратот  не е потребно ниту да се вари ниту да се цеди.

Зимајте по една лажица, трипати на ден, половина час пред оброк. Потрошете ја смесата до крај, а препаратот  подготвен чувајте го во фрижидер.

Како да излекувавате херпес за минута?

Сите знаеме колку е болно да имаме херпес, боли и не е воопшто пријатно, а се мачиме со денови.

Постои лек кој може да го направите во кујната.1 лажица пченичен скроб и малку вода се се што ви треба.

Се мешаат и се добива една густа паста, а таа се става неколку пати дневно на херпесот.

Доколку имате ишијас или болки во грбот, земете го овој лек и никогаш повеќе нема да патите

Болката во долниот дел од грбот, во пределот на задницата и нозете, кој се јавува во случај на приклештен или воспален нерв или народски познато како ишијас,  е еден од најчестите проблеми во денешницата.

Многу од лековите имаат краткотрајни дејство. Ние ви нудиме природен лек, кој ќе брзо и ефикасно делува.

Состојки:

-4 чешниња лук

– 200 милилитри млеко

– мед (по желба)

Подготовка:

Иситнете го лукот и прежете го на тивок оган. Додека гопржите додавајте млеко и чекајте неколку минути додека не зоврие. Потоа тргнете го от оган.

Оваа мешавина конзумирајте ја еднаш дневно и набрзо ќе почувствувате олеснување. Тоа се случува, бидејќи лукот има антивоспалително дејство и спречува отекување на нервите.

Популарно