Четири години затвор за Панче Ангелов

Четири години затворска казна за Панче Ангелов, кој ја кубеше и ја повреди министерката за одбрана Радмила Шеќеринска за време на крвавите насилства во Собранието на 27 април, одлучи Основниот суд Скопје 1.

Ангелов на претходното судско рочиште призна вина и побара од судот да има разбирање за него, бидејќи, како што кажа, живее сам и ако оди во затвор ќе нема кој да му помогне. За делото Насилство, за кое е осуден, предвидена е казна затвор во траење од 3 до 10 години.

„Разбрав за што сум обвинет, се чувствувам виновен за кривичното дело. Го признавам во целост како што е напишано во обвинителниот акт. Доброволно, без присила од кого било, при потполна свест. Се извинувам кон целата јавност за тоа грозомормно дело што го направив и им се извинувам на оштетените во оваа кривична постапка. Не ми беше целта да ја повредам, туку да ја тргнам настрана, но во тоа тргање можеби употребив повеќе сила. Искрено се каам за стореното дело и се надевам дека судот ќе има разбирање за мене и ќе ми одреди поблага казна, бидејќи живеам сам и доколку одам во затвор нема кој да ми помогне“, кажа Ангелов на минатото судење, кое практично беше единствено и завршно.

Обвинителката потоа рече дека тоа што обвинетиот го признал делото е потврда за доказите кои што биле приложени на судот и додаде дека признанието може е олеснителна околност најмногу до 70% од казната.

„Го почитуваме признанието, но судот сепак треба да ги цени околности за стореното кривично дело и за подмолниот начин на кој што е искористена немоќта на оштетената“, рече таа.

Груевски: Пуштаат криминалци од затвор, а за тегнење коса одредуваат казна 4 години затвор

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Никола Груевски во специјалното издание на магазинот „Седмица“ на ТВ Алфа обвини дека  има големо заплашување и следење како на членовите на партискиот врв или на кандидатите за градоначалници со цел да се уништи ВМРО-ДПМНЕ.

- Целото подземје од криминалци, дилери на дрога беа ставени на располагање на СДСМ, да влијаат на секој до кој имаат допир и можеа да му се закануваат- рече Груевски.

Тој додаде дека дури и СЈО и ОЈО се користат за да ги заплашуваат членивите на ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски рече дека ги пријавиле сите заплашувања, но не ја поседуваат целата  документацијата бидејќи луѓето кои ги поседуваат се плашат од реваншизам.

Тој порача дека Владата пушта од затвор големи криминалци ,а обвинува луѓе за мали работи затоа што учествувале во настаните од 27 април.

-Дали човек кој тегнел некого за коса треба да се казни 4 години. Ако сакаат да се одмаздат некому, тоа нека ми го направат мене, и на членовите на потесното раководство на ВМРО-ДПМНЕ. Нека ме затворат и казнат, но не да ги казнуваат луѓето кои поради изблик на гнев се однесувале така во Собранието– рече Груевски.

Груевски: МВР го прислушкува раководството на ВМРО ДПМНЕ

Челникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во специјалното издание на магазинот „Седмица“ на ТВ Алфа во саботата вечерта обвини дека стотина членови на ВМРО-ДПМНЕ се прислушувани во последниот период.

„Имаме информација дека целото раковоство на ВМРО-ДПМНЕ е прислушувано. Тоа е организирано. Второ, во УБК отворено е досие под името ‘Македонски екстремизам и тероризам’ против ВМРО-ДПМНЕ. Нашите информации велат дека тоа го прави МВР. Каде да го пријавиме, кај нив истите? Крајна цел не е само ВМРО и јас, крајна цел е да се сузбие секој самомислечки Македонец, за сакањето на државата да стане демоде, а модерно да биде хомосексуални паради и посвојување деца од хомосексуалци’, заклучи Груевски.

Станува збор дека на удар на тајните служби се лица од раководството на партијата, коишто се ставени под оперативна обработка,

Кажа дека нема кому да се пожали во врска со ова, бидејќи друг владее со тајните службите.

Груевски. ВМРО ДПМНЕ против и влијанието на некои надворешни фактори кои се мешаат во Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во вечерашното гостување на телевизија Алфа истакна дека партијата се враќа на традиционалниот идентитет бидејќи граѓаните на овие избори покажале дека го бараат тоа.

-Тој традиционален идентитет претставуваше силно да се биде против и влијанието на некои надворешни фактори кои се мешаа во Македнија, актуелните политики беа несоодветни во тој дел. ВМРО е важна за Македонија, за зачувување на националните и државните интереси. Мора да извлечеме поука, да направиме длабинска анализа по изборите и партијата да продолжи по оној пат по кој очекуваат најмалку 450.000 кои нѐ поддржаа, истакна Груевски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека не е ниту срамота, ниту погрешно да се обидете да освоите други членови и симпатии, но очигледно тоа го направиле многу нагло и не многу вешто.

Популарно