(ВИДЕО+18) Нови Сад во шок: Потполно гол маж шета по центарот на градот

Во центарот на Нови Сад се прошетал потполно гол маж.

На запрепастување на минувачите кој се затекнале во улицата „Максим Горки“, средовечен маж лежерно прошетал гол по улицата. На себе немал ниту едно парче облека.

Некој до граѓаните неговата егзибиција ја забележал со мобилен телефон а снимката била објавена на Фејсбук стрната која е посветена на случувањата во Нови Сад.

Идентитетот на мажот, како ниту причината поради која тоа го направил не се познати.

Погледнете како изгледало тоа:

Страшното невреме ги однесе првите жртви!

Речиси цела Европа денеска се тресеше од студ откако ледениот бран од Сибир постепено се прошири на целиот континент, однесувајќи најмалку три живот, еден во Франција и два во Полска.

Студениот бран од Сибир ја зафати во неделата попладнето Франција, каде што температурата се спушти на минус 10 Целзиусови степени, а ветерот го засилува чувството на студ како да е минус 18 степени, јавува службата Meteo France.

Триесет и петгодишен бездомник е најден мртов во неделата утрото во Валенс, на југоистокот од Франција, каде што живата во термометарот во текот на ноќта се спуштила на минус 3 степени. Првите информации наведуваат на заклучокот дека починал од студ, соопштија локалните власти.

Во Полска две лица замрзнале ноќта кон саботата. Во неделата температурата во текот на денот достигнала до минус 12 Целзиусови степени.

Во Русија државниот метеоролошки завод предупреди дека во периодот меѓу 23-ти и 28-ми февруари земјата ќе ја погодат „невообичаено ниски“ температури. Ноќта кон понеделникот во околината на Москва се очекуваат минус 24 Целзиусови степени, а во некои делови на централна Русија дури и до минус 35 степени. Во речиси цела Русија во следните три дена се очекуваат силни виулици.

Буриан, студениот сибирски ветар, исто така, ја замрзна и Италија, особено нејзиниот северен дел. Властите предупредија на големо намалување на температурите и обилни снежни врнежи. Во Рим, каде што постои страв од голем пад на температурите и мразови, детските градинки и училиштата на сите нивоа ќе останат затворени.

Во Венеција силните ветрови предизвикаа затворање на мост на пристап кон градот, а во Трст налетите на ветрот достигнале брзина до 130 километри на час.

Во југоисточна Европа, невообичаено студено време за овој период од годината се очекува во Романија, од минус 25 степени, како и во соседните балкански земји. Училиштата во Букурешт нема да работат во понеделникот и во вторникот, а слична ситуација е и во трите округа на југот од земјата, каде што се очекуваат големи количества снег.

Во централна Европа, во Австрија и во Унгарија, но и во Велика Британија, Италија и Шпанија, каде што властите го повикаа населението да се подготви за доаѓањето на метеоролошкиот феномен познат како „Москва – Париз“, фронт од извонредно студен воздух кој продира од Сибир.

Сепак, ниските температури во Белгија во неделата не ја спречија групата од стотина капачи на минус 2 Целзиусови степена, колку што биле измерени ви Уи, на истокот од земјата, да скокнат во реката Меус со вода со температура од 3 степан, за да учествуваат во традиционалното годишно „зимско препливување“ на реката, белгиска традиција која трае повеќе од половина век.

ВИДЕО: Популарната водителка се породи во живо во утринска емисија

Кесиди Проктор, водителка на радиостаницата The Arch од Сент Луис, одлучи радоста за доаѓањето на нејзиниот син на овој свет да ја сподели со верните слушатели.

Дозволата за ова невообичаено породување Кесиди ја добила од лекарите од болницата. Бебето е родено две недели пред терминот, а породувањето е извршено со царски рез, пренесува „Индепендент“.

Слушателите на емисијата можеле да го слушнат првиот плач на бебето. Кога колегите ја прашале дали била нервозна поради директниот пренос, водителката одговорила:

„Единствено што ме правеше нервозна беше тоа да донесам дете на овој свет. А тоа што сè одеше во живо преку радио… па тоа го правам секој ден“, рекла новопечената мајка.

Бебето го добило името Џејмсон по изборот на слушателите од 400 предложени имиња.

 

Little Jedi.

A post shared by Cassiday Proctor (@radiocassiday) on

Студ и многу снег!

Пообилни врнежи ќе има во текот на ноќта и во понеделник претпладне кога насекаде ќе се формира снежна покривка (на пониските места околу 10-15 см, а на планините ќе се зголеми и за над 30 см). Ќе дува умерен, долж Повардарието и засилен северен ветер.

Утринската температура ќе се движи од минус еден до два, а дневната од минус еден до три степени. 

Во Скопје ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег. Врнежите ќе бидат пообилни во ноќните часови. Ќе дува умерен северен ветер. 

Утринската температура до минус еден, а дневната до нулата.

Во вторник слаби врнежи од снег се уште ќе има само во западните делови од земјава. До четврток температурите ќе бидат значително под просекот за овој период од годината. 

Популарно