(ВИДЕО) Пронашол во ѓубре две бебиња и ги донел дома, а потоа неговата сопруга здогледала нешто страшно

Неодамна еден човек по име Марк пронашол две момчиња на Флорида. Биле валкани, само по пелени и седеле на куп ѓубре. Се распрашувал и се воспоставило дека децата се браќа на возраст од седум месеци и две години, пишуваат светските медиуми. Родителите им биле бисексуалци и живееле во шатор во шума.

Рон Стеварт и неговата сопруга Кристал слушнале за децата и сфатиле дека припаѓаат на семејството кое често јадело во кујната која е во склоп на нивната црква.

Рон и Кристал веќе имале три деца, но не можеле да дозволат децата да останат надвор со оглед на тоа дека се подготвувало силно невреме.

Ги увериле родителите да им дозволат да ги земат момчињата на една ноќ за да ги избањаат и да им дадат топол оброк. Тогаш Кристал сфатила во колку лоша состојба се децата. На нив биле видливи бројни угризи од бубачки, а кожата на нозете им паѓала.

Следната недела Рон и Кристал поставиле прашање до родителите на децата, а одговорот им ги промени животите на сите. Ги прашале дали може да ги посвојат нивните деца, па така овие преслатки момчиња се вдомија до топол и хармоничен дом.

Денеска избори во Русија: Путин ги повика Русите да гласаат

На 18- ти март Русите ќе избираат меѓу осум претседателски кандидати. Актуелниот лидер Владимир Путин, кој се кандидира по четврти пат, води во речиси сите анкети. Кремљ цели кон победа од над 70%, којашто може да биде загрозена од ниската излезност. Годинава во претседателската трка учествува и жена кандидат. Новинарката Ксенија Собчак верува дека постоело руско мешање во изборите во САД, и ги поддржува западните санкции за припојувањето на Крим.

Претседателот Владимир Путин ги повика своите сограѓани да гласаат на изборите в недела на кои има седуммина конкуренти. 65- годишниот лидер очекува нов мандат со кој ќе заокружи речиси четвртина век владеење. Мнозинството Руси најавува поддршка најмногу поради решителниот став против западните влади. Најголемата опасност за неговиот триумф доаѓа од можната ниска излезност, актуелна во последните години.

„Ние во Русија отсекогаш сме решавале за својата судбина и сме се однесувале како што ни велела совеста, нашето толкување на вистината и правдата, и љубовта кон татковината. Ова е дел од националниот карактер, којшто му е познат на целиот свет. Сигурен сум дека секој од нас размислува за иднината дома. Ве повикувам да излезете да гласате и да го искористите правото да ја изберете иднината за големата и сакана Русија“, изјави претседателот Путин.

Во екот на изборната кампања, Москва ги влоши односите со Велика Британија по труењето на поранешниот руски шпион Скрипал на британска територија. Реториката со Вашингтон дополнително се заостри поради новите санкции за руски поединци и фирми поврзани со наводното руското влијание при претседателските избори во САД во 2016 година. Официјална Москва одговори со најавеното протерување на британски дипломати, но и дека е запозната со можниот кибернетички напад на Западот за време на изборите в недела. Одговор пристигна од Белата Куќа.

„Ние сме на страната на нашиот најголем сојузник Обединетото Кралство. И ние веруваме дека Русија е одговорна за нападот со нервен агенс врз британски граѓанин и неговата ќерка. Москва ќе мора да реши дали сака да бидат добар актер или лош актер. Може да се види од досегашните наши активности дека ќе бидеме остри против Русија додека не реши да го смени своето однесување“, рече Сара Сандерс, портпарол на Белата куќа.

Кремљ негира вмешаност во аферата со нервниот гас Новичок, по што најави контрамерки за новите санкции на Вашингтон.

Руските избори за претседател се во полн ек не само на Земјата, туку и во Вселената.

Денеска гласаа и космонаутите, а еден од нив вели дека таму излезеноста е 100 отсто.

Космонаутот Антон Шкаплеров гласаше на претседателските избори во Русија и стапи во контакт со Централната изборна комисија во Русија.

- Излезеноста на бродот на Меѓународната вселенска станица е 100 отсто - изјавил тој, а пренесува Спутник.

Трамп го возвраќа ударот: Ја тужи порно актерката и бара 20 милиони долари оштета

Адвокатите на актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп, поднесоа тужба против порно ѕвездата Сторми Даниелс поради прекршување на договорот од 2016 година и бараат обештетување од 20 милиони долари.

Адвокатите тврдат дека Сторми го прекршила договорот најмалку 20 пати. Актерката тврди дека имала афера со Трамп што почнала во 2006 година и траела неколку месеци.

Адвокатот на Трамп, Мајкл Коен, рече дека ѝ платил 130.000 долари негови пари за да молчи.

Ова е прв пат Трамп да биде директно вклучен во случајот. Тој „категорично ги негира“ тврдењата дека имал афера со Сторми.

Адвокатот на Сторми, чие вистинско име е Стефани Клифорд, месецов поднесе тужба за поништување на договорот со кој таа се обврзала да не зборува во јавноста за нивната врска. Тие тврдат дека договорот е невалиден бидејќи Трамп не го потпишал. Дополнително, тврдат дека противтужбата од страна на адвокатскиот тим на Трамп е „само уште една тактика за заплашување“ на актерката.

(ВИДЕО) Ги предупредил дека може да дојде до катастрофа, но никој не се јавувал на телефон

Инженер оставил гласовна порака два дена пред рушењето на мостот во Мајами, во која предупредил дека е пронајдено пукање на едниот крај на мостот, но таа порака никој не ја преслушал, соопштил службеник од одделението за сообраќај на Флорида.

Службеникот рекол дека говорната пошта е преслушана дури по колапсот, бидејќи работниците, според договорот, биле надвор од канцеларијата кога пораката била оставена.

Властите на Флорида во петокот, ден по рушењето на мостот, соопштиле дека по “стрес тестот” се олабавиле сајлите на кои висел пешачкиот бетонски мост тежок 950 тони.

Во таа несреќа најмалку шест лица го загубиле својот живот, а тимовите за спасување внимателно ги пребаруваат урнатините во потрага по други жртви.

Сенаторот Марко Рубио на Твитер напишал дека градежната компанија која била ангажирана, наложила сајлите, кои по стрес тестот се олабавиле, да се затегнат, по што мостот се урнал.

Мостот бил изграден пред една недела за само шест часа со релативно нова, но популарна метода.

Вредноста на мостот е 14,2 милиони долари, а официјално требало да биде отворен следната година.

Популарно