(ВИДЕО) Почина исцелителот во кого цела Југославија гледаше спас – лечеше преку ТВ екран

На 83. годишна возраст во Москва почина исцелителот Ален Чумак. За неговата смрт јавно преку Фејсбук објави новинарот Димитриј Гордон.

– Пред неколку часа на 83. годишна возраст почина Ален Владимировиќ Чумак – исцелител, писател, филозоф и значаен човек. Се дружевме 27 години. Многу ќе ми недостасува, напишал тој.

Чумак бил светски и руски телевизиски исцелител кој се нарекувал со „екстрасенс“. Тој тврдел дека има моќ да исцелува луѓе на далечина.

Пред 4 века Чумак доживеал голема слава низ цела поранешна Југославија. Неговите сеанси биле пренесени на телевизија, а многу луѓе верувале во неговите способности и дека преку екран можат да се излекуваат.

Исто така слики од Чумак биле преплавена сите српски весници и луѓето верувале дека со гледање во нив ќе се излекуваат.

Чумак уште од 1965 година својата измама ја пренесувал на телевизиите ширум светот.

Што се случува со Меланија Трамп?

Меланија Трамп е позната по беспрекорниот моден стил.

Првата дама на САД дефинитивно не штеди на гардероба, па без пардон продефилира во богато украсен капут вреден над 50000 долари.

Ретки се моментите во кои убавата Меланија се појавила во ист стајлинг два пати, како што тоа често го прават дамите од кралското семејство како Кејт Мидлтон.

Убавата Словенка до сега очигледно не се замараше со коментарите дека премногу троши на облека и постојано се појавува со нови дизајнерски аутфити, најчесто со потпис од доминантни европски креатори.

Кога купува облека за првата дама, нејзиниот стилист секогаш се труди одбраните креации да не се предходно носени од популарни дами.

Вистинско изненадување за јавноста е доколку се случи Меланија да се појави во нешто “веќе видено”.

Но минатата недела атрактивната Меланија се појави на официјална вечера во фустан кој го носеше пред една година.

Само неколку дена подоцна, таа се појави во уште едно “рециклирано издание”, овојпат на вечера со директорот на Apple.

За оваа пригода одбрала црно бел фустан со асиметричен крој во кој се појави пред извесен период при посета на деца во болница во Флорида.

Поврзувајќи го ова со веста дека таа очајно сака да се разведе од Доналд Трамп, јавноста коментира дека можеби Трамп и го скратил буџетот за гардероба па мора да се “снаоѓа” со тоа што го има.

ВИДЕО: Сексизмот, примитивизмот и мизогинијата на Доналд Трамп

Маргарет Атвуд во интервју неодамна изјави дека како водач на христијанска теократија како Гилеад во која  би можела да го замисли Мајк Пенс.

Сепак насилните, ретроградни и примитивни ставови околу женското тело, абортусот, бременоста, и бруталната објектификација на жените генерално во јавноста почесто се поврзувани со ликот на американскиот претседател Донал Трамп.

Само мал дел подолу:

Германија ќе го спасува Ердоган

Откако беше најавено дека Катар понуди да инвестира 15 милијарди американски долари во турските банки и пазари и да и помогне на Турција да излезе од инфлацијата и економската криза, рака за помош кон Ердоган - пружи и Германија. Германската канцеларка Ангела Меркел го потсети турскиот претседател Ердоган дека има потенцијален сојузник во Европа.

Додека Ердоган бара начини да ја заштити турската економија од конфликтот со американскиот претседател Доналд Трамп и санкциите од САД, тој и канцеларката Меркел се договорија да организираат состанок на министри за финансии на двете земји.

Германија сака Турција да се спаси од можната финансиската криза, и не може да дозволи таа земја да се загуби хаосот кој ја предизвикува, изјави за "Блумберг" нивни извор кој бил запознаен со ставовите на Меркел. За таа цел Меркел планира да му биде домаќин на Ердоган на 28-ми септември.

- Во Турција нема економска дестабилизација. Но, мора да се направи сè за да се обезбеди независност на централната банка - рече Меркел во Берлин оваа недела.

Германија е најголем економски партнер на Турција, а минатата година нивниата билатералната трговија изнесуваше околу 37 милијарди евра (42 милијарди долари). Околу 6.500 компании целосно или делумно во сопственост на Германија работат низ цела Турција. Турција е на 16 место меѓу германските извозни пазари, пред Јапонија и многу помали земји на Европската унија.

Значи, не е изненадувачки што Германија бара начин да се прекине кризата во Турција. Предупредувањата од Берлин велат дека Анкара не смее да ја преземе контролата над Централната банка на Турција со вонредно печатење нови лири, и мора да најде друго решение.

Од германскиот бизнис заедницата, предупреди дека ризикот од рецесија во Турција може да се намали само во стабилна политичка средина, бидејќи без тоа не постои доверба на странските инвеститори. Ова значи дека Германија очекува по толерантен однос на Ердоган кон опозицијата.

Ова е втор крупен случај во кој Германија се спротиставува на американската политика на санкции за само месец дена. Да потстетиме, Германија не ги поддржа ни американските санкции против Иран.

Популарно