Ова никој не го очекуваше - малата Јана го откри убиецот на Јелена?

Шестгодишната Јана Марјановиќ може да биде и клучниот сведок во решавањето на случајот Марјановиќ.

Таа неколку дена после злосторството во градинка нацртала цртеж кој инспекторите го навеле какодоказ дека во него можеби се крие решението за убиството.

Учителката ѝ дала задача да нацрта од што се плаши. Кога Јана завршила со цртежот сите биле шокирани. На темата „од што најмногу се плашиш“ Јана ја нацртала својата куќа. Воспитувачките за тоа веднаш ја известиле полицијата. Поради тоа полицајците се посомневале дека девојчето можеби знар работи кои не ги кажало.

Психотерапевтите велат дека тоа може различно да се толкува. Познато е дека празна куќа ги плаши децата и тоа е симбол на нешто страшно. Но, едно од толкувањата може да биде и дека нешто лошо се случило во куќата, но тоа може да се утврди само при разговор со психолог.

ФОТО: Од екскурзија го вратиле во ковчег

Голема трагедија го потресе регионот кога синоќа во 22 часот во Јагодина се удавило момче, кое било на екскурзија од своето училиште.

Имено, се работи за 14-годишниот Х.Р. од Тузла кој се удавил во базенот на хотелот.

Како што пишува сроскиот Блиц, трагедијата се случила во хотелот Алфа во Јагодина.

Се очекуваат детали за трагичниот настан.

ФОТО: Хрватската претседателка го возеше автобусот со фудбалерите

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ овие денови е вистинска планетарна ѕвезда, а сето тоа се должи на хрватската репрезентација која постигна голем успех на СП во Русија.

Светото ја запозна и засака Колинда само за неколку часа засенувајќи ги и најмоќните политичари на трибините како Владимир Путин, Емануел Макрон, Димитри Медведев, како и претседателот на ФИФА Џани Инфантини.

Колинда е апсолутен хит во секој поглед на социјалните мрежи и овие денови светските медиуми пишувале повеќе вести за неа, отколку за Лука Модриќ.

Колинда стана апсолутен хит и во Нигерија каде што овие денови поради лажните вести или (не стручноста) на новинарите целата јавност е убедена дека Колинда го возела автобусот на новинарите на дочекот во Хрватска.

Познатата нигерска блогерка Нкру Хоманн сподели фотографии од дочекот, а целата нација мислела дека Колинда го управувала автобусот.

-Видете како хрватската претседателка ги возела фудбалерите. Што да се каже, сакам да ви кажам нешто за оваа прекрасна претседателка, пишува во нејзиниот ФБ статус Хоманн.

Нејзината објава на Фејсбук е споделена преку 17 илјади пати.

Преспанскиот договор е зготвен во Пентагон и Берлин

Во интервју за „Нова Македонија“, професорот по меѓународни односи на универзитетот на источен Лондон, Василис Фоускас, вели дека договорот меѓу Грција и Македонија е зготвен во Пентагон и во Берлин, па, оттука, тој им служи првенствено на интересите на САД и на Германија

Преспанскиот договор е предмет на меѓународни фалби до степен на заслуга за Нобелова награда за мир. Јавноста во двете земји како да не се согласува со ваквите оцени. Според вас, дали овој договор е знак на нова зрелост на политичките елити и на кадарноста на двете земји да надминат долгогодишен спор на цивилизиран и европски начин?

– Договорот беше зготвен во Пентагон и во Берлин, па, оттука, тој им служи првенствено на интересите на САД и на Германија. И во двете земји, Грција и Македонија, јас стојам со оној дел на јавноста што ја препознава оваа реалност, односно геополитичките и културните пориви на НАТО и на Европа, предводена од Германија, со цел Русија да се исклучи од Балканот. Не постои нешто такво како „цивилизиран и европски начин“, како да сите преостанати – словенски, црни, кинески и слични – се варварски и завојувачки. Токму „цивилизираниот Запад“ е оној што ја носи примарната одговорност за распадот на Југославија, а не нејзините народи.

Како ги толкувате мотивацијата и подготвеноста на Ципрас и на СИРИЗА да го прифатат договорот, кој ги става во незавидна политичка позиција?

– Договорот беше произведен во западните центри на моќ, но коинцидираше со желбата на грчкото министерство за надворешни работи да предизвика расцеп во главната десничарска Неа демократија и, секако, да го сврти вниманието на јавноста од вистинскиот проблем, а тоа е суровата политика на штедење. Оттука, зад договорот стои грчкото МНР, а не СИРИЗА како партија.

Дали СИРИЗА располага со доволен политички капитал и парламентарна поддршка за ратификација на договорот?

– СИРИЗА ќе профитира од договорот на евентуални избори, бидејќи тој го фаворизира грчкиот национален интерес, кој пак е идентичен со НАТО-интересите. Оние грчки хиперпатриоти што викаат по улиците не ни знаат зошто викаат. Дали националистичката партија што го поддржува Ципрас во парламентот ќе гласа за договорот? Да, ќе гласа. Се сеќавате на Макс Вебер? Она што ги обединува коалициите, велеше големиот германски социолог, не се идеологиите, туку материјалните бирократски интереси, односно она што јас би го нарекол – класни интереси. Г. Каменос нема да ја напушти својата министерска плата за нова авантура во полза на својата „националистичка“ или „патриотска“ идеологија.

Целото интервју прочитајте го ТУКА

Популарно