(ВИДЕО) Мирослав Грчев: Македонската нација/држава била буквално измислена, а потоа и еманципирана

Мирослав Грчев, поранешен градоначалмик на Скопје (1996-2000), професор на факултетот за архитектура и претседател на комисијата која одлучува за „Скопје 2014“ и секако излезе со став дека „Воинот на коњ“ е нелегален и треба во најамала рака да се дислоцира. 

Истиот тој професор, во интервју за „Музејот на Југославија“ отворено си кажува дека „Македонската нација/држава била буквално измислена, а потоа и еманципирана“. 

Видеото можете да го погледнете ТУКА, а посочената изјава е по 06:15 на истото.

Или погледнете го исечокот од оригиналот

Шекеринска со писмо до членките на НАТО: Барам поддршка Македонија да добие покана за членство

По постигнувањето на договорот со Грција, министерката за одбрана Радмила Шекеринска испрати писмо до министрите за одбрана на 29-те земји членки на НАТО, во кое од нив бара поддршка за Македонија, на Самитот на Алијансата во јули, да добие покана за членство во НАТО. Со дел од нив Шекеринска имаше и телефонски разговори во кои и беа пренесени честитки за постигнатиот договор и беше изразена поддршка за членството на Македонија во НАТО.

Во писмото до своите колеги во Алијансата, Шекеринска наведува: 

„Ви пишувам по постигнувањето на историскиот договор околу спорот за името со Грција. Оваа пречка за нашата евроатлантска интеграција е отстранета. Ја барам вашата поддршка за Македонија да добие покана за полноправно членство во НАТО на претстојниот Самит. Беше потребна храброст, лидерство и дипломатија за да се постигне оваа цел – од двете страни. Нашиот народ е обединет и недвосмислен во желбата да станеме дел од НАТО и ЕУ, со доследна поддршка од повеќе од 75% од нашите граѓани“, пишува министерката.

Со приемот на Македонија во НАТО ќе се консолидира демократијата во регионот, ќе се зајакне стабилноста и безбедноста во регионот и ќе биде поставен позитивен пример за Западниот Балкан – стои во писмото. Министерката потсетува дека Македонија направи крупен исчекор во согласност со препораките од Самитот на НАТО во Варшава во подобрувањето на добрососедските и меѓуетничките односи, во владеењето на правото, слободата на медиумите, кредибилните избори и независноста на судството. Работата на тие реформи ќе продолжи, наведува Шекеринска. Како пример за унапредување на добрососедските односи министерката го посочи надминувањето на разликите и партнерството со Бугарија и додаде: 

„Тој пристап беше повторен во решението на спорот со Грција, и убедени сме дека нашето партнерство со Атина следните години ќе се продлабочува“.

Како дополнителни аргументи за подготвеноста за членство во НАТО, во писмото Шекеринска ги наведе зголемениот буџет за одбраната и одлуката за негово понатамошно зголемување до 2% од БДП до 2024 година, завршувањето на Стратегискиот одбранбен преглед според НАТО стандардите, учеството на нашите војници во НАТО мисиите.

„Сега ни е потребна вашата поддршка повеќе од секогаш. Во согласност со одлуката на Самитот во Букурешт во 2008, сега откако е постигнато заеднички прифатливо решение на спорот за името, очекуваме покана за членство во НАТО“, пишува Шекеринска. 

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска телефонски разговараше со министерката за одбрана на Германија, Урсула Вон Дер Лејен, со италијанската министерка за одбрана, Елизабета Трента, и со романскиот колега, Михаи Виорел Фифор, кои и ја пренесоа поддршката за покана за Македонија на јулскиот Самит во Брисел, за членство во НАТО. Претходно, на почетокот на неделата, министерката имаше телефонски разговори со министрите за одбрана на Словенија, на Хрватска, на Бугарија и на Црна Гора кои и ја пренесоа истата порака.

Народот бара оставка од првиот човек на МВР, Спасовски

„Јас сум една од многуте кои само поради љубовта кон татковината, станавме жртви на тенденциозно и насочено насилство од македонска полиција. Вистината се прошири во светот за прекумерната употреба на сила. Уште на почеток на нашата државност не можеа да поднесат сонце од Кутлеш, но не можеа да му забранат на сонцето да продолжи да не грее. На нас е да ги одбраниме достоинството, честа и иднината. Да ја одбраниме вистината, која сакаат да ја обезличат како Јуда за 30 сребреници. Мора да се обединиме и сплотиме за достоинствена иднина“, порача преку видео-порака актерката Арна Шијак на вечерашниот протест пред собранието кој се одржува против промена на уставното име.

Учесниците на протестот најавија кривична пријава против првиот човек на Бирото за јавна безбедност и побараа интерпелација за министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски поради прекумерна упоребна на сила од страна на полицијата на протестите.

Извикувајќи „оставка, оставка“, тие упатија и барање до медиумите и новинарите да работат чесно.

Референдумот ќе се распише до 20 јули

Доколку Владата донесе одлука до крајот на септември да се одржи Референдум на државно ниво, таа треба прво да поднесе иницијатива до Собранието и преку Министерството за правда да го формулира референдумското прашање.

Техничките подготовки ќе почнат дури откако Собранието ќе донесе заклучок за одржување референдум, според очекувањата на спикерот Талат Џафери, некаде во втората половина на јули, објави Телма.

Популарно