Шилегов: Нема паркирање во Центар ако не живеете таму!

Во строгиот центар на Скопје ќе може да се паркираат само жителите, најави градоначалникот Петре Шилегов, кој најави и дека ќе поскапи и паркирањето во Центарот.

- Ќе го реорганизираме паркирањето во рамките на постоечката инфраструктура. Постепено ќе ги ослободиме пешачките зони и тротоарите од автомобили и ќе воведеме режим каде може, а каде не може да се паркира. Со тек на време ќе воведеме и резиденцијално паркирање за луѓето кои живеат во тој дел, како единствен начин на паркирање во централното градско јадро - рече Шилегов.

Тој вчера најави скалесто поскапување на цените за паркирање, а намалување на билетите во автобусите со цел да се стимулираат граѓаните да користат јавен превоз. 

Шилегов не трпи прашања - ги навреди новинарите дека се умоболни

Град Скопје планира да потроши 90 000 евра за патувања во 2018тата година. Според изјавата на градоначалникот Шилегов тие пари биле наменети за сите вработени во градот за нивни патувања, меѓународни активности и надоградба на администрацијата- објави ТВ Алфа.

Тој тврдеше дека не трошел многу, туку скоро сите патувања му биле покриени од организаторите на патувањата на кои тој бил. Во електронскиот систем на Бирото за јавни набавки ,Град Скопје има распишано тендер во вредност од 6 милиони денари или 90 илјади евра за патувања. По оваа информација која ја разбранува јавноста со негативни коментари, телевизија Алфа го праша градоначалникот Шилегов, за дали смета дека тоа е голема сума која би се потрошила на патувања и дали тие средства може да се пренасочат кон реализирање на значајни инфраструктурни проекти, тој одговори дека болните умови во македонското новинарство кои тврдат дека тој потрошил 90 000 евра за авионски карти ќе ги оставел на јавноста.

На информациите за трошењето на пари на патувања со коментар се јави и поранешниот претседавач на советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ. Тој направи паралела дека и поранешниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски исто така беше во Париз на размена на искуства само што тогаш патувањата ги платија жителите на Центар. Тој прашува во овој случај кој ги плаќа овие патувања.

Граѓаните јавно го покажуваат својот револт за трошењето на парите, кое опозицијата го нарекува недомаќинско работење. На социјалните мрежи многу од граѓаните прашуваат кога ќе бидат исполнети ветувањата кои беа ветени во предизборната кампања, кои ни половина не се исполнети, а се реализираат само патувања и рушења на споменици. 

Хаос пред „Три Бисери“, повредени неколку полициски службеници

Групна тепачка  пред Три Бисери, настрадале неколку полициски службеници.

Како што информира полицвијата, вчера околу 04,00 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека на булеварот „Јане Сандански“ во Трговскиот центар „Три Бисери“, пред угостителски објект, Д.Ј. (31) и В.Ѓ. (27) од Скопје, физички биле нападнати од страна на С.С.(23) и уште три непознати лица. Двајца полициски службеници, кои минувале во тоа време во близината се обиделе, откако се легитимирале со службени легитимации, да го спречат нарушувањето на јавниот ред и мир.

Но С.С. со тупаница удрил еден од полициските службеници во пределот на лицето, по што му било возвратено и тој заедно со другите лица кои биле со него влегле во возило и го напуштиле местото на настанот. Додека полициските службеници му пружале помош на едно од нападнатите лица дошол Б.С. (50) (татко на С.С.) и физички ги нападнал полициските службеници.

Од страна на екипа на Итната медицинска помош им била укажала лекарска помош на повредените, по што Д.Ј. бил пренесен во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ каде му биле констатирани телесни повреди. Телесни повреди во Градската општа болница “Свети Наум Охридски“ му се констатирани и на еден од полициските службеници кој бил задржан на лекување.

За настанот е запознат и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР, како и дежурен Јавен обвинител, по чии што насоки се работи на целосно расчистување на случајот. 

Опасен радиоактивен кобалт 60 се наоѓа на сред Скопје

Опасен радиоактивен отпад со години стои во сред центар на Скопје, во подрумските простории на Клиниката за онкологија и преставува темпирана бомба од безбедносен аспект, дознава НОВА од извори запознаени со оваа проблематика. Станува збор за радиоактивен кобалт 60 кој е многу опасен по здравјето на луѓето доколку се изложат на неговото зрачење. Но, на Онкологија нема само опасен радиоактивен кобалт. Таму во последните 50 години бил складиран и друг радиоактивен отпад, како што е радиоактивно злато, радиум, цезиум кои биле користени во медицината, а немало каде да се однесат. Тие се наоѓаат во просторија која се наоѓа под таванот на клиниката во посебен бункер за да нема надворешно зрачење. Не се знае колкави количини има од овој радиоактивен отпад бидејќи неговото присуство се мери однадвор со специјални апарати.

Апарат со кобалт за зрачење на болните од рак кој не се употребува повеќе

На овој радиоактивен отпад местото не му е на Клиника за онкологија, велат за НОВА во Агенцијата за радијациона сигурност. Но, бидејќи државата нема посебен склад каде што треба да се чува радиоактивниот отпад тој со години стои таму.

„Од голем интерес за Македонија е овој радиоактивен отпад да се изнесе од таму бидејќи преставува најопасен извор на радиоактивно зрачење. На Клиниката за онкологија со години се собирани овие радиоактивни материјали и ние работиме на проект на нивно отстранување од државата, а потоа и на обезбедување на складиште“, изјави за НОВА, Светислав Ѓорѓевиќ директор на Агенцијата за радијациона сигурност.

Информацијата на НОВА ја потврдија на Клиниката за онкологија. Оттаму објаснија дека граѓаните можат да бидат мирни, бидејќи нема опасност од зрачење, ниту по пациентите кои се лекуваат таму, ниту по вработените, ниту пошироко за околните згради или градот, бидејќи радиоактивниот кобалт е изолиран во специјален бункер, затворен е со две метални врати и нема радиоактивно зрачење повисоко од дозволеното.

„Има мало зрачење внатре кое е помало од тоа што го добиваме од природата, кое е 1 милисиверт на годишно ниво. Главата на апаратот со кобалтот е сместен во подрумските простории на Клиниката за онкологија во посебен бункер кој е изолиран со метални врати и таму стои заклучен со години.

Самиот кобалт е во оловна кутија, а под него и околу него има оловни блокови кои штитат од надворешно зрачење. Ние секој месец вршиме мерења на радиоактивноста и секогаш е во рамките на законски дозволениот лимит“, изјави за НОВА, Душко Лукарски, медицински физичар и раководител на одделението за радијациона физика и заштита од јонизирачко зрачење на Клиниката за онкологија.

Како изгледа радиоактивниот кобалт како метал

Реалната опасност, според Лукарски и другите експерти кои ги консултираше НОВА е во случај кобалтот да се злоупотреби, да биде украден, оставен на отворено место или да се употреби за правење на бомба со разорна моќ, како што тоа било случај во други земји. Поради овие причини, бункерот е под опсервација и заштита на МВР.

Информациите до кои дојде НОВА говорат дека претходните директори барале помош од досегашните влади да се најде начин радиоактивниот отпад да се отстрани од Клиниката за онкологија, но немало слух од властите. Во изминатите неколку месеци интензивно се барал начин како опасниот кобалт 60 заедно со другиот радиоактивен отпад да биде изнесен од државата и во тек е постапка за негово транспортирање надвор од државата. Продолжува: Македонија побарала помош како да го изнесе радиоактивниот отпад од државата

Популарно