33 годишен татко силувал 18 месечно бебе пред своите деца!

Татко (33) е обвинет дека пред своите деца во семејната куќа во Њу Делхи силувал девојче од 18 месеци, инаку ќерка на првите соседи.

Девојчето инаку отишло да си игра со неговите деца  (две и четири години), а крваво и со болки пред куќата ја нашла нејзината мајка. Обвинетиот за овој грозен злочин му се заканува доживотен затвор.

По операцијата во болница во Њу Делхи девојчето е во стабилна состојба, а ја посетила и Свати Маливал, претседателка на Комисијата за жени во Делхи.

- Јадно дете не може ниту да зборува, само лежи, изјавила Маливел.

На својот Твитер профил напишала: „Одам да запознаам еднаиполгодишна жртва на силување. Не можам да опишам како се чувствувам. Таа поминала низ толку болки. Како ќе и одговорам на нејзините тивки прашања?“.

Околу 11.000 деца годишно се жртви на сексуално насилство во Индија, а околу три деца дневно се силувани само во Делхи.

ВИДЕО: Меѓуврсничко насилство се појави на интернет

Нова видео снимка на меѓуврсничко насилство се појави во јавноста.На снимката се гледа како две малолетни девојчиња прво вербално, а потоа и физички се пресметуваат, додека 10-ина нивни врсници ги охрабруваат.

Продолжува трендот на тепачки меѓу соученици и нивно снимање. Вчера се појави нова видео снимка која ја згрози јавноста. Се работи за пресметка меѓу две девојчиња. Едното од нив најпрво вербално, а потоа со шамари и клоци го напаѓа другото девојче, кое е немоќно да се одбрани. Никој не реагира на вознемирувачките сцени. Напротив, целата пресметка се снима со телефон, се навива и дополнително се иницира на пожесток дуел.

Психологот Мирјана Јовановска во разговор за Канал 5 вели дека меѓуврсничките насилства не се ништо ново, но проблемот е што ваквите настани се снимаат и објавуваат за да се стекне популарност. Дополнително, не е само воспитувањето во училиштата и домот, туку и технологијата која поттикнува агресија кај децата.

Првата детска амбасада „Меѓаши“ остро го осудува инцидентот. Оттаму велат дека пропустите во системот се неминовни, но она што недостасува е соодветниот пристап до децата кои треба да се научат како правилно да комуницираат, а не да се напаѓаат.

Јавноста се уште се сеќава на бруталната тепачка во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино. Случајот со двете девојчиња кои немилосрдно ја претепаа својата соученичка во училишниот двор, пред очите на поголема група на деца кои навиваа и снимаа со мобилни телефони, стигна и до Центарот за социјални работи и Државниот просветен инспекторат, а на ученичките им беа изречени педагошки мерки.

ВИДЕО: Гол маж претепа жена на сред улица

На социјалните мрежи се појави снимка на која се гледа црн гол маж како напаѓа жена во Париз.

Според описот на корисникот, видеото е снимено од едно кафуле и на него прво се гледа мажот кој пресретнува жена среде бел ден и нешто и зборува.

Како што таа се обидува да го избегне, тој прво и удира два шамари, а неколку моменти подоцна се гледа како ја турнал покрај контејнерите и ја шутира со нозе.

ВИДЕОТО можете да го погледнте ТУКА

ВИДЕО: Ја обесил тинејџерката, ја снимал како умира, а потоа имал секс со нејзиното мртво тело

Џорџија Вилијамс имаше само 17 години кога ја уби насилен перверзник, која ја обесил, ги снимал нејзините последни мигови и конечно го силувал нејзиното мртво тело.

Ова ужасно злосторство, кое се случило во 2013 година, во идиличниот англиски град Телфорд, обработен е во серијалот „Убиени пред камера“.

Нејзиниот убиец, Џереми Рејнолдс (23), веќе и бил познат на полицијата. Веќе имал долга историја опасни средби со девојки кои ги познавал, а веќе и бил апсен кога имал само 17. години затоа што се обидел да задави девојка. Тогаш добил само предупредување, но полицијата само малку да изгребала под поврпината - би ја открила неговата тајна опсесија: огромна збирка таканаречени „снаф“ филмови, видео снимки од насилиство над жените, дури и убиства.

Рејнолдс им раскажал на психијатрите дека давењето го возбудува, а и неговиот очув рекол дека неговиот посинок уште како тинејџер сакал да гледа слики од голи задавени жени. Многу пред да ја убие Џорџија, очувот им кажал на полицајците дека Џејми закачувал на Фејсбук фотографии на кои се девојки кои ги познавал, измонтирани така што изгледаат како да се обесени и висат со ококорени очи.

Полицијата се знаела и не само што не реагирала, туку и не ги предупредила девојките од измонтираните фотографии за кои Рејнолдс се интересирал.

Линет и Стив Вилијамс ја обвинија полицијата дека дозволила нивната ќерка да умре.

„Без да се брза меркал кого ќе убие. За жал, тоа беше нашата ќерка“, рече во документарецот Линет Вилијамс, мајката на Џорџија. Таа и нејзиниот сопруг Стив, инаку полицаец, велат дека истрагата не е водена како што треба и дека полицијата дозволила нивната ќерка да биде убиена.

Џејми ја запознал Џорџија преку нејзината постара сестра, Скарлет, со која одел на училиште. Ја повикал на состанок неколку пати, но таа го одбила зошто имала момче. Но добронамерната Џорџиај не можела да го одбие кога ја замолил да дојде кај него и да му помогне околу проект и да му позира за фотографии. Никогаш не се вратила.

Тревога кренал таткото на Џорџија, Стив, инаку полицаец. Рејнолдс е уапсен по три дена и тврдел дка незнаел што се случило со Џорџија. Меѓутоа белешките кои ги користел при  планирањето на убиството го издадоа.

Популарно