Ударна вест: Ако Приштина формира војска и Србите на Косово ќе формираат!

Приштина има хелихоптери и силно наоружување, а значителен дел воена помош добиваат од САД. 

Влијателниот московски дневен весник "Известија" објави дека Србите од Косово "можат да формираат своја доброволна формација која ќе биде против тежа на оружените сили во Приштинa "Известија" наведува дека ова им го открил "еден од лидерите на српската заедница на Косово Оливер Ивановиќ". А за појава на српски сили воопшто не се сомнева и "претседателот на собранието на светската српска дијаспора" Драган Стојановиќ и пратеникот-генерал Божидат Делиќ. Реномираниот руски весник проценува дека напнатоста меѓу Албанците и Србите расте и поради намерата на Приштина да формира своја армија и да може да резултира во вооружен конфликт. "Известија" го цитира Оливер Ивановиќ: Косовските Албанци сакаат армијата да биде симбол на нивна држава. Во услови на потполна недоверба помеѓу Албанци и Срби – секој процес на вооружување на една страна – предизвикува загриженост кај другата. Зато формирање на српски доброволен одред на Косови е сосема можен"</span></p><p style="text-align: left;">Наводите и на Делиќевата процена-предупредување е дека "косовските оружени сили" фактички постојат.</p><p style="text-align: left;">"Албанските косовски офицери се едуцираат во Америка и Турција. Нивните воени ветерани се уште се наоѓаат на списоци во свотите бригади и можат да бидат мобилизирани за 24 часа. Приштина има хелихоптери и силно наоружување, а значителен дел воена помош добиваат од С<span style="font-size: 14px;">АД. Приштина за формирање армија чекаат само знак од САД".</span></p><p style="text-align: left;">Московскиот лист наведува дека Делиќ командувал со српските единици за време "војната на Косово" и ги пренесува овие зборови:</p><p style="text-align: left;">“Срби кои живета на север од реката Ибар можат да формираат доброволни одреди и јас сум уверен дека тоа реално ќе го направа "Известија" го цитира и Стојановиќ: "Воопшто не се сомневам дека ќе се појават српски доброволци на север на Косово. Србите од Космет се подготвени за најлошо сценарио бидејќи слабее подршката која ја добиваат од Белград. Второ сценарио е егзодус од таквата политика".

"Србите живеат на Косово во неподносливи услови. Со појава на косовска армија- ќе бидат принудени да се фатата за оружје и да се бранат". Весникот проценува во случај на поголемо заострување Белград може да почне да "дава воена помош на косовските Срби".

Шума на стравот: Овде синоќа е пронајдено телото на обезглавената жена

Безживотното тело на жена сионоќа е пронајдено во Видивачката шума. Полицијата излезе на терен за да изврши увид, а пронајдена е и лична карта на жртвата.

Телото било во фаза на распаѓање а првите проценки покажуваат дека не станува збор за нсилна смрт, но истрагата ќе ги утврди сите околноси под кои се случил грозоморниот настан, дознава RTS.

Неофицијално, телото го пронашле работнците на ветерина Белград кои излегле на терен по пријавата на една жителка на Белград дека во шумата се чувствува непријатен мирис и откако го откриле телото веднаш ја повикале полицијата.

(ВИДЕО) Потоп во Белград: Метеоролозите предупредуваат на невреме

Републичкиот хидрометеоролошки завод на Србија издадее портокалово предупредување за поројни дождови, грмотевици и силен ветер во целата земја.

Портокаловиот метео-аларм означува опасни временски услови.

Во Белград од изутринава врне пороен дожд, проследен со грмотевици. Сообраќајот е отежнат, а некои улици се целосно под вода. Некои делови на Белград беа зафатени и од град.

Невремето причини штета на овошките и на патната инфраструктура во западниот дел на Србија. Поплавени се и голем број куќи во реонот на Пријепоље.

Метеоролозите предупредуваат дека се очекуваат опасни временски појави, кои можат да предизвикаат материјална штета и да претставуваат опасност за луѓето и животните. Локалните власти препорачуваат да се избегнува престој на отворено, доколку не е потребно.

ЖЕСТОКА тепачка на млади Македонци и Грци во Грција

Голем инцидент се случил во Грција, откако младите Македонци меѓусебе разговарале на македонски јазик. Македонски ракометни тинејџери кои учествувале на летниот подготвителен ракометен камп на поранешната ракометарка Андријана Будимир во Неи Пори, Грција, физички се пресметале со грчките врсници поради името, објави „Макфакс“. До тепачката помеѓу двете тинејџерски групи дошло кога жена, Гркинка, ги слушнала младите ракометари како зборуваат на македонски во локалната играчница по што им пришла и ги прашала од каде се. Кога тинејџерите ѝ одговориле дека се од Македонија, таа почнала да се расправа со нив за името, а набргу потоа повикала група грчки тинејџери по што започнала жестока тепачка помеѓу двете групи, која завршила со потешки повреди.

Инцидентот завршил кога полицијата, која била повикана од некој од очевидците што присуствувале на настанот, интервенирала по што биле раздвоени двете групи.

По враќањето од Грција, некои од младите ракометари завршиле во болница, каде што им биле констатирани телесни повреди.

Популарно