Најголемиот ужас за мажите е ако го „скршите“ пенисот и што треба да направите ако тоа ви се случи

Фрактурата на пенисот тешко е да се погреши. За време на раскинувањето на ткивото постои карактеристичен звук-тоа е пукнатина на целото тело и кавернозните тела.

Таквите мизерии не се главниот предмет на повеќето луѓе. Пенисот може да биде пукнат, притиснат, повреден, искривен, па дури и скршен.

Всушност, фрактурата на пенисот не е ништо друго освен руптура на кавернозните тела, жолчниот меур, а понекогаш и на уретрата. Ова е најсериозна траума на машкиот генитален орган.

Причини

Иако фрактури на пенисот не се вообичаени во медицинската пракса, сè уште е можно да се случи. Оваа опасност за пенисот се случува прид ерекција и речиси сите фрактури се затворени. Најчесто место на повреда – се разбира во љубовниот кревет. За време на сексуалниот однос, се забележуваат и до 58% од сите фрактури. Особено ризично во овој поглед е положбата на „возачот“ кога жената прави остра или погрешна работа. Но, на овој начин може да завршат експериментите со други позиции. Во овој случај, исправениот пенис не влегол во вагината, но го погодил перинеумот или бутот.

Понекогаш пенисот се крши во други ситуации, на пример за време на сексот во автомобилот, како резултат на активна мастурбација, со ненадејни промени во телото, па дури и при спиење. Мажите кои ја преценуваат моќта на нивното „достоинство“ се распаѓаат додека притискаат да го ослободат од ерекцијата. Остро кршење на гениталното ткиво може да се појави и за време на мастурбацијата, која може да има многу потешки последици отколку во траума во кревет.

Што треба да се направи?

Ако веќе се случило да се скрши пенисот, мора веднаш да се стави завој на телото и да приложи уште мраз. Потоа треба да бидете хоспитализирани во одделот за урологија или барем во хируршкиот оддел. Ако пенисот е скршен, потребна е итна операција.

Може ли да не се оди на операција? Иронично, многу луѓе го игнорираат прекинот и велат „Самиот ќе помине!“ Принцип. Но, во овој случај треба да се подготвите за проблеми. По заздравувањето на фрактурата, има груба лузна која е последица, но откако таа ќе се формираа доаѓа до значително нарушување на пенисот, лошо снабдување со крв во организмот и последователен недостаток на ерекција. Секако, ова го прави сексуалниот чин тежок и често невозможен.

Покрај тоа, со зголемена возбуда, се јавува болка. Но, дури и во оваа ситуација, сè не е изгубено: контактирајте со пластичен хирург кој ќе ја отстрани лузната и ќе го исправи пенисот. Кога нервите ќе се распаднат, случајот може да заврши со импотенција.

Затоа не ја одложувајте вашата посета на лекар. Ако фрактура на пенисот не се лекува веќе неколку години, може да се појават неповратни промени во кавернозните тела и само протеза може да го врати сексуалниот однос.

„Не ги лекувајте со чудотворни лекови, туку со ова“

Многу родители веруваат дека постои лек кој на чудотворен начин може да влијае на зајакнувањето на имунитетот кај децата, меѓутоа, еве што советува Јевгениј Комаровски, познатиот лекар и автор на многу книги за деца.

Јевгениј Комаровски, доктор по медицински науки, телевизиски водител и автор на многу книги за нега на деца, даде ексклузивно интервју за „Спутник“ за борбата против алергии, зајакнувањето на имунитетот кај децата. Тој на многу едноставен начин дава совети како во денешно време треба да се воспитува здраво дете.

„Луѓето генерално, па и децата конкретно, имаат способност за адаптација на сите временски услови. Промената на климата може сериозно да делува на иднината на човечката цивилизација, но и премногу е преувеличено влијанието на овие  промени врз здравјето на едно дете.

Животот во современото семејство денеска се разликува од тоа што било вообичаено пред 20 или 30 години. Се е поинаку: од негата на децата, до куќната техника, клима-уредите, храната, но и времето поминато на свеж воздух, па и квалитетот на самиот воздух, спортот и рекреација во детските установи, и предучилишните и училишните. Посебно прашање е денешната медицинска етика. Паролата на агресивните фармаколози гласи: нема здрави, постојат само оние кои не се доволно темелно прегледани. За секој, па и најмал проблем, фармацевските компании имаат лек. Уште еден важен фактор се и компјутерите кои сериозно влијаат врз современото одгледување на деца и комуникација меѓу децата и родителите.

Сето ова го наведувам за да привлечам внимание на тоа дека родителите се склони да ги земат климатските фактори како оправдување за сопствените грешки и мрзеливост, бидејќи здравјето и имунитетот на децата се формираат од начинот на живот. А мајката и таткото се тие кои го обликуваат животот на детето.

Кога родителите не можат да проценат што е добро а што лошо за нивното дете, тогаш не можат да организираат правилна нега, односно режим на исхрана, вежбање, шетање, укажување на основна медицинска помош при честите детски болести – сето тоа доведува до тоа родителите “во хор“ да се повикуваат на лошата клима, загадениот воздух, неорганизираната држава, лошите лекари и итн.

Уште една типична заблуда е и тоа што повеќето возрасни се убедени дека постои лек кој на чудотворен начин може да влијае врз имунитетот на детето. Такви лекови всушност не постојат, а тоа што стои на рафтовите во бројните аптеки, се “шарени лаги“. Употребата на тие препарати служи само за тоа родителите да можат да “стават цртка“ дека направиле нешто добро за своите деца. Друга цел на продавањето на тие лекови е и да се наполнат џебовите на производителите.

Ако сакате вашето дете да не боледува, ако сакате брзо и лесно да се адаптира на животните услови и на околината кои многу брзо се менуваат, тогаш читајте, интересирајте се. А пред се немојте да дозволите детето да биде претопло облечено, немојте премногу да го храните, стимулирајте секојдневна физичка активност и немој да го држите детето во “стерилни“ услови. Со децата поминувајте повеќе време на свеж воздух и немојте да им давате “магични“ таблети за зајакнување на имунитетот. Пред се на децата и се потребни мајката и таткото“ – изјави доктор Јевгени Комаровски.

ВИДЕО: Овој човек два пати го победил ракот со оваа природна напивка

Божо Којовиќ од село Горица во Босна одлучил да не се предава, иако лекарите му давале малку шанси да преживее.

Тој по десет години борба за живот и операција на дури два карцинома, на грлото и на белите дробови, сега може да здивне.

Со малку надежи за закрепнување тој се информирал за болеста и начините на лекување, попатно не заобиколувајќи ниту еден од народните лекови.

„Сѐ правевме за да му ја олесниме болеста, за да му помогнеме. Што и да слушнев, се подготвував на сите начини за да го извлечеме од смрт“, раскажува неговата сопруга Босилка.

Божо го промени начинот на исхрана, ги остави цигарите и алкохолот, а водата за пиење ја замени со чаеви. Со пропишаните лекови користел и млади цветови од глуварче и мед од нив. Рецептот за лекот од кој Божо оздраве и почна да работи не е тајна, вели неговата сопруга.

Рецептот гласи:

„Корените од глуварче се корнат, треба да се внимава кога се откорнуваат да се извади целиот корен и од него да не истечат соковите. На четири литри вода ставам една рака корени, тоа се загрева до вриење, само една минута. Се остава да стои десетина минути и потоа се процедува. Течноста се пие со една лажичка мед од глуварче“, изјави Босилка.

На сите што заболеле од оваа опасна болест Божо им порачува да ги слушаат советите на лекарите, но и да земаат природни лекови.

Испијте 2 лажици јаболков оцет пред спиење - резултатите се чудотворни, веднаш ќе пробате

Две лажици јаболков оцет пред спиење се корисна помош за дијабетичарите, бидејќи гo намалува утринското ниво на шеќер во крвта. Јаболковиот оцет, исто така, е добар природен лек и против многу други болести. 

Ако почувствувате први знаци на печење во устата, веднаш побарајте спас во јаболковиот оцет. Неговата киселост ги уништува бактериите и помага при отстранување на инфекциите. Едноставно измешајте 1/4 лажица топла вода и правете гргара на секој час додека не престане надразнетоста на грлото. Кај затнатиот нос, испијте чаша вода со лажица јаболков оцет. Тоа ќе ја намали напнатоста во синусите и ќе го олесни дишењето.

Ако имате намера да јадете тешко сварлива храна, во чаша вода додадете една мала лажичка мед и една лажичка јаболков оцет. Оваа смеса испијте ја 30 минути пред оброкот. Тоа делотворно ќе го спречи евентуалниот запек. Јаболковиот оцет разреден во вода е делотворен и против пролив (дијареа) предизвикан од бактериски инфекции. 

Но, јаболковиот оцет е многу кисел, па затоа секогаш треба да го разредите со вода. Чистиот јаболков оцет би можел да ја оштети забната глеѓ и ткивото во устата и грлото. Исто така, не се препорачува кај остеопорозата.

Една лажица оцет помага кај болките во мускулите. Телесното вежбање предизвикува создавање млечна киселина во телото, што за последица има чувство на голем замор. Аминокиселините кои се наоѓаат во јаболковиот оцет успешно го спречуваат создавањето на млечна киселина. Исто така, јаболковиот оцет содржи калиум и ензими кои го отстрануваат чувството на замор.  

Популарно