Пет типови стомак кои не значат дека сте дебели - за што се работи?

Пронајдете кој тип на стомак вие го имате и применете ги советите со помош на кои би требало да го „санирате“ постоечкиот проблем.

1. Резервна гума (обрач, гума за спасување)

Ако сте овој тип веројатно претежно седите и работите на маса или седите на кауч или сте емотивна „јадачка“. Консумирате многу шеќер и јаглехидрати преку бисквите, колачи, бел леб, тестенина и ориз. Консумирате алкохол.

За да се ослободите од наслагите и за да го зацврстите стомакот намалето го внесот на алкохол и избегнувајте грицки. Исхраната базирајте ја на здрави продукти, качувајте се по скали наместо да одите со лифт и користете ја секоја прилика за шетање. Не бидете во заблуда дека мора да одите на макотрпно вежбање во теретана, едноставно долгите шетања, вежбањето исчекор, склековите дома или часовите по јога ќе бидат покорисни за вас. 

2. Стомак поради стрес

Многу амбициозни типови, тежнеат кон „големи“ постигнувања, често се перфекционисти. Исто така, обично се чувствителни на пречките во дигестивниот систем како што е синдром на иритабилното црево (ИБС), кои можат да предизвикаат подуеност и да направат нивните стомаци да изгледаат многу полошо. 

Салото е лоцирано на средниот дел од стомакот и околу папокот. Кога сме под стрес, произведуваме кортизол, хормон кој го поттикнува телото да ги задржува мастите околу стомакот. Овој тип на стомак исто така е мошне тврд на допир. 

Ако го имате овој стомак одете во кревет порано и спијте повеќе. Недостатокот на сон го нарушува производството на лептин, хормон кој помага да се регулира апетитот и метаболизмот. Обидете се да се опуштите што повеќе, а во тоа ќе ви помогнат и вежбите со длабоко дишење, медитацијата и купките пред спиење, и чајот од камилица. Ограничете го внесот на кафе на максимално две шолји на ден. Вежбајте јога, одете на долги прошетки, пливање или практикувајте вежби со создавање отпор.

3. „Торбест“ стомак

Најчесто го имаат вработените мајки или жените со кариера. Често жените со овој тип на стомак имаат спуштен, понизок стомак, дури и ако се на диета или тренираат. Ако го имате овој вид стомак променете ја исхраната, избирајте производи кои содржат многу влакна и зелен лиснат зеленчук, житарки од цело зрно и не заборавајте да пиете многу вода. 

Ако вежбате стомачни, престанете. Таа вежба заменете ја со изометрична вежба која служи за јакнење на мускулите. Легнете со лицето кон долу и потпрете се на подлактиците. Оттурнете се од подот, кренете се на прстите и лактовите, така што вашето тело да биде паралелно со подот. Вежбата правете ја на почетокот по 10 секунди па продолжувајте го рокот до минута. 

4. Мајчин стомак

На мајките по породувањето им останува стомак од кој се обидуваат да се ослободат што побргу. Поради тоа често се под стрес да ја вратат линијата пред бременоста, а стресот го отежнува целиот процес. Земајте омега-3 и омега-6 масни киселини (лененото масло е одличен извор за вегетаријанките).

Јадете јаткасти плодови (ореви, бадеми, лешници), маслиново масло и маслинки - секој ден. Освен што ќе ви помогнат во губитокот на масните наслаги и во апсорпцијата на витамините од храната, помагаат и против замор. Практикувајте Кегелови вежби бидејќи тоа ќе ви помогне да го израмните стомакот одвнатре кон надвор. Вежбајте 15-20 пати во пет серии на ден.

Воздржете се од стомачни вежби бидејќи по породувањето мускулите linea alba (бели линии) – кои се наоѓаат на средната линија на стомакот, се раздвојуваат и потребно е извесно време да закрепнат. Стомачните вежби се најлоша работа која можете да ја правите бидејќи ќе ги принудите овие мускули уште повеќе да се раздвојат. Вежбајте така што длабоко вдишувајте додека стоите на нозе и полека издишувајте додека ги правите Кегеловите вежби.

5. Подуен стомак

Подуените стомаци се често рамни наутро, но отекуваат во текот на денот поради гасовите или пречките во варењето. Веројатно често јадете иста храна, а не сте ниту свесни дека не ја поднесувате. Најчести се нетолеранциите на пченица и глутен кои може да предизвикаат воспаление на цревата и така да го направат стомакот да изгледа поголем.

Обидете се да утврдите кои продукти му пречат на вашиот стомак или одете на тестирање и во исхраната воведете што повеќе свежи продукти.  

„Не ги лекувајте со чудотворни лекови, туку со ова“

Многу родители веруваат дека постои лек кој на чудотворен начин може да влијае на зајакнувањето на имунитетот кај децата, меѓутоа, еве што советува Јевгениј Комаровски, познатиот лекар и автор на многу книги за деца.

Јевгениј Комаровски, доктор по медицински науки, телевизиски водител и автор на многу книги за нега на деца, даде ексклузивно интервју за „Спутник“ за борбата против алергии, зајакнувањето на имунитетот кај децата. Тој на многу едноставен начин дава совети како во денешно време треба да се воспитува здраво дете.

„Луѓето генерално, па и децата конкретно, имаат способност за адаптација на сите временски услови. Промената на климата може сериозно да делува на иднината на човечката цивилизација, но и премногу е преувеличено влијанието на овие  промени врз здравјето на едно дете.

Животот во современото семејство денеска се разликува од тоа што било вообичаено пред 20 или 30 години. Се е поинаку: од негата на децата, до куќната техника, клима-уредите, храната, но и времето поминато на свеж воздух, па и квалитетот на самиот воздух, спортот и рекреација во детските установи, и предучилишните и училишните. Посебно прашање е денешната медицинска етика. Паролата на агресивните фармаколози гласи: нема здрави, постојат само оние кои не се доволно темелно прегледани. За секој, па и најмал проблем, фармацевските компании имаат лек. Уште еден важен фактор се и компјутерите кои сериозно влијаат врз современото одгледување на деца и комуникација меѓу децата и родителите.

Сето ова го наведувам за да привлечам внимание на тоа дека родителите се склони да ги земат климатските фактори како оправдување за сопствените грешки и мрзеливост, бидејќи здравјето и имунитетот на децата се формираат од начинот на живот. А мајката и таткото се тие кои го обликуваат животот на детето.

Кога родителите не можат да проценат што е добро а што лошо за нивното дете, тогаш не можат да организираат правилна нега, односно режим на исхрана, вежбање, шетање, укажување на основна медицинска помош при честите детски болести – сето тоа доведува до тоа родителите “во хор“ да се повикуваат на лошата клима, загадениот воздух, неорганизираната држава, лошите лекари и итн.

Уште една типична заблуда е и тоа што повеќето возрасни се убедени дека постои лек кој на чудотворен начин може да влијае врз имунитетот на детето. Такви лекови всушност не постојат, а тоа што стои на рафтовите во бројните аптеки, се “шарени лаги“. Употребата на тие препарати служи само за тоа родителите да можат да “стават цртка“ дека направиле нешто добро за своите деца. Друга цел на продавањето на тие лекови е и да се наполнат џебовите на производителите.

Ако сакате вашето дете да не боледува, ако сакате брзо и лесно да се адаптира на животните услови и на околината кои многу брзо се менуваат, тогаш читајте, интересирајте се. А пред се немојте да дозволите детето да биде претопло облечено, немојте премногу да го храните, стимулирајте секојдневна физичка активност и немој да го држите детето во “стерилни“ услови. Со децата поминувајте повеќе време на свеж воздух и немојте да им давате “магични“ таблети за зајакнување на имунитетот. Пред се на децата и се потребни мајката и таткото“ – изјави доктор Јевгени Комаровски.

ВИДЕО: Овој човек два пати го победил ракот со оваа природна напивка

Божо Којовиќ од село Горица во Босна одлучил да не се предава, иако лекарите му давале малку шанси да преживее.

Тој по десет години борба за живот и операција на дури два карцинома, на грлото и на белите дробови, сега може да здивне.

Со малку надежи за закрепнување тој се информирал за болеста и начините на лекување, попатно не заобиколувајќи ниту еден од народните лекови.

„Сѐ правевме за да му ја олесниме болеста, за да му помогнеме. Што и да слушнев, се подготвував на сите начини за да го извлечеме од смрт“, раскажува неговата сопруга Босилка.

Божо го промени начинот на исхрана, ги остави цигарите и алкохолот, а водата за пиење ја замени со чаеви. Со пропишаните лекови користел и млади цветови од глуварче и мед од нив. Рецептот за лекот од кој Божо оздраве и почна да работи не е тајна, вели неговата сопруга.

Рецептот гласи:

„Корените од глуварче се корнат, треба да се внимава кога се откорнуваат да се извади целиот корен и од него да не истечат соковите. На четири литри вода ставам една рака корени, тоа се загрева до вриење, само една минута. Се остава да стои десетина минути и потоа се процедува. Течноста се пие со една лажичка мед од глуварче“, изјави Босилка.

На сите што заболеле од оваа опасна болест Божо им порачува да ги слушаат советите на лекарите, но и да земаат природни лекови.

Испијте 2 лажици јаболков оцет пред спиење - резултатите се чудотворни, веднаш ќе пробате

Две лажици јаболков оцет пред спиење се корисна помош за дијабетичарите, бидејќи гo намалува утринското ниво на шеќер во крвта. Јаболковиот оцет, исто така, е добар природен лек и против многу други болести. 

Ако почувствувате први знаци на печење во устата, веднаш побарајте спас во јаболковиот оцет. Неговата киселост ги уништува бактериите и помага при отстранување на инфекциите. Едноставно измешајте 1/4 лажица топла вода и правете гргара на секој час додека не престане надразнетоста на грлото. Кај затнатиот нос, испијте чаша вода со лажица јаболков оцет. Тоа ќе ја намали напнатоста во синусите и ќе го олесни дишењето.

Ако имате намера да јадете тешко сварлива храна, во чаша вода додадете една мала лажичка мед и една лажичка јаболков оцет. Оваа смеса испијте ја 30 минути пред оброкот. Тоа делотворно ќе го спречи евентуалниот запек. Јаболковиот оцет разреден во вода е делотворен и против пролив (дијареа) предизвикан од бактериски инфекции. 

Но, јаболковиот оцет е многу кисел, па затоа секогаш треба да го разредите со вода. Чистиот јаболков оцет би можел да ја оштети забната глеѓ и ткивото во устата и грлото. Исто така, не се препорачува кај остеопорозата.

Една лажица оцет помага кај болките во мускулите. Телесното вежбање предизвикува создавање млечна киселина во телото, што за последица има чувство на голем замор. Аминокиселините кои се наоѓаат во јаболковиот оцет успешно го спречуваат создавањето на млечна киселина. Исто така, јаболковиот оцет содржи калиум и ензими кои го отстрануваат чувството на замор.  

Популарно