Пет типови стомак кои не значат дека сте дебели - за што се работи?

Пронајдете кој тип на стомак вие го имате и применете ги советите со помош на кои би требало да го „санирате“ постоечкиот проблем.

1. Резервна гума (обрач, гума за спасување)

Ако сте овој тип веројатно претежно седите и работите на маса или седите на кауч или сте емотивна „јадачка“. Консумирате многу шеќер и јаглехидрати преку бисквите, колачи, бел леб, тестенина и ориз. Консумирате алкохол.

За да се ослободите од наслагите и за да го зацврстите стомакот намалето го внесот на алкохол и избегнувајте грицки. Исхраната базирајте ја на здрави продукти, качувајте се по скали наместо да одите со лифт и користете ја секоја прилика за шетање. Не бидете во заблуда дека мора да одите на макотрпно вежбање во теретана, едноставно долгите шетања, вежбањето исчекор, склековите дома или часовите по јога ќе бидат покорисни за вас. 

2. Стомак поради стрес

Многу амбициозни типови, тежнеат кон „големи“ постигнувања, често се перфекционисти. Исто така, обично се чувствителни на пречките во дигестивниот систем како што е синдром на иритабилното црево (ИБС), кои можат да предизвикаат подуеност и да направат нивните стомаци да изгледаат многу полошо. 

Салото е лоцирано на средниот дел од стомакот и околу папокот. Кога сме под стрес, произведуваме кортизол, хормон кој го поттикнува телото да ги задржува мастите околу стомакот. Овој тип на стомак исто така е мошне тврд на допир. 

Ако го имате овој стомак одете во кревет порано и спијте повеќе. Недостатокот на сон го нарушува производството на лептин, хормон кој помага да се регулира апетитот и метаболизмот. Обидете се да се опуштите што повеќе, а во тоа ќе ви помогнат и вежбите со длабоко дишење, медитацијата и купките пред спиење, и чајот од камилица. Ограничете го внесот на кафе на максимално две шолји на ден. Вежбајте јога, одете на долги прошетки, пливање или практикувајте вежби со создавање отпор.

3. „Торбест“ стомак

Најчесто го имаат вработените мајки или жените со кариера. Често жените со овој тип на стомак имаат спуштен, понизок стомак, дури и ако се на диета или тренираат. Ако го имате овој вид стомак променете ја исхраната, избирајте производи кои содржат многу влакна и зелен лиснат зеленчук, житарки од цело зрно и не заборавајте да пиете многу вода. 

Ако вежбате стомачни, престанете. Таа вежба заменете ја со изометрична вежба која служи за јакнење на мускулите. Легнете со лицето кон долу и потпрете се на подлактиците. Оттурнете се од подот, кренете се на прстите и лактовите, така што вашето тело да биде паралелно со подот. Вежбата правете ја на почетокот по 10 секунди па продолжувајте го рокот до минута. 

4. Мајчин стомак

На мајките по породувањето им останува стомак од кој се обидуваат да се ослободат што побргу. Поради тоа често се под стрес да ја вратат линијата пред бременоста, а стресот го отежнува целиот процес. Земајте омега-3 и омега-6 масни киселини (лененото масло е одличен извор за вегетаријанките).

Јадете јаткасти плодови (ореви, бадеми, лешници), маслиново масло и маслинки - секој ден. Освен што ќе ви помогнат во губитокот на масните наслаги и во апсорпцијата на витамините од храната, помагаат и против замор. Практикувајте Кегелови вежби бидејќи тоа ќе ви помогне да го израмните стомакот одвнатре кон надвор. Вежбајте 15-20 пати во пет серии на ден.

Воздржете се од стомачни вежби бидејќи по породувањето мускулите linea alba (бели линии) – кои се наоѓаат на средната линија на стомакот, се раздвојуваат и потребно е извесно време да закрепнат. Стомачните вежби се најлоша работа која можете да ја правите бидејќи ќе ги принудите овие мускули уште повеќе да се раздвојат. Вежбајте така што длабоко вдишувајте додека стоите на нозе и полека издишувајте додека ги правите Кегеловите вежби.

5. Подуен стомак

Подуените стомаци се често рамни наутро, но отекуваат во текот на денот поради гасовите или пречките во варењето. Веројатно често јадете иста храна, а не сте ниту свесни дека не ја поднесувате. Најчести се нетолеранциите на пченица и глутен кои може да предизвикаат воспаление на цревата и така да го направат стомакот да изгледа поголем.

Обидете се да утврдите кои продукти му пречат на вашиот стомак или одете на тестирање и во исхраната воведете што повеќе свежи продукти.  

Нутриционистката што тврдеше дека веганството лекува рак, почина од рак ViberFacebook MessengerFacebookTwitterSkypeWhatsAppTelegramGoogle Gmail

Мари во своите емисии тврдела дека веганството може да ги излекува луѓето од рак и од хомосексуалност, а Лиз и понатаму верува во тоа. Таа смета дека Мари би била спасена доколку нејзините негуватели не ја хранеле со месо.

Мари Лопез, која со својата внука Лиз Џонсон го водела Јутјуб-каналот „Мари и Лиз“, посветен на здравиот животен стил, починала во декември лани од карцином, кој метастазирал на белите дробови, црниот дроб и во крвта.

Мари во своите емисии тврдела дека веганството може да ги излекува луѓето од рак и од хомосексуалност, а Лиз и понатаму верува во тоа. Таа смета дека Мари би била спасена доколку нејзините негуватели не ја хранеле со месо.

– Тој начин на исхрана, во комбинација со приготвување храна во микробранова, ја чинеше животот. Отсекогаш беше против микробрановата, која мојата мајка, сепак, ја користеше за да ѝ зготви храна, рекла Лиз.

Мари исто така се подложувала на строги „детокс диети“, како 90-дневно чистење на организмот со сокови на база на лимон и ѓумбир.

– Помогнаа во повлекување на воспалителните процеси од моето тело, но цело време имав чувство како да имам грип. Слабо јадев – рекла Мари.

Мари открила дека во целост ја избегнала терапијата што ѝ ја препорачале нејзините лекари.

– Тоа беше мој избор. Добро сум, не умрев, не отидов во болница… Ќе продолжам со овој природен пат. Готово е со тоа, излекувана сум.

Го чувствувам тоа во мојот дух и моето тело – рекла во една пригода.

И Мари и Лиз верувале во моќта на молитвата како вид на излекување.

– Господ ме однесе кон овошјето и зеленчукот во продавницата за да ми помогне да се излекувам – рекла Мари.

Лиз по смртта на Мари ја укинала можноста на оставање коментари и објавила нова снимка во која коментира сè што дотогаш се случило.

Таа тврди дека тие немале намера да ги мамат луѓето, туку да им помогнат. Лиз исто така рекла дека целта на објавувањето на снимките не биле парите, имајќи предвид дека досега на рекламите заработиле мошне малку.

Лековито растение: Го има речиси во секој двор, а лечи многу болести

Sempervivum tectorum е лековито растение кое кај нас најчесто е познато под името “чувар куќа”. Неговото име ја репрезентира неговата способност за одржување во живот дури и при различни услови, но и го репрезентира местото каде најчесто може да се сретне – токму на крововите од куќите.

Многу луѓе имаат проблем со курје око,  но со чуварка на куќата може да го решат овој проблем за брзо време.

Луѓето кои имаат курје око , имаат и пореметување на функции на другите делови од телото. За да ги решат здраствените проблеми луѓето одат на лекар, но не знаат дека оваа билка може да им помогне.

Земете еден лист од чуварка, отсранете ја кожичката и ставете кај курјето око, а за да не се поместува листот ставете фластер.

Доколку курјето око се наоѓа подлабоко, овој процес мора да го повторите неколку пати.

А јадењето листови ги подобрува функциите на телото. Го зајакнува имунитетот и ве чува од инфекции. Доволно е само еден лист дневно.

Чувар куќата и медот ги отстрануваат цистите и миомите, ги лечат желудечните тегоби кои ги предизвикува хеликобактер пилори, го зајакнуваат имунитетот, ги ублажуваат проблемите со штитната жлезда, го олеснуваат варењето, го подобруваат системот за дигестија, го елиминираат затворот и го регулираат проблемот со тврдата столица, ги лечат воспаленијата на слузокожата и помагаат кај многу други болести и тегоби.

Многу луѓе овој народен лек го пробаа и буквално се заколнаа во неговата делотворност, а еве и како се прави:

300 грама сочни листови од чувар куќа се мелат во машина за месо или во блендер, а потоа се мешаат со 500 грама домашен и колку што е возможно поквалитетен мед. Сето ова се става во стаклена тегла, се замотува со фолија и се остава да стои затворено во фрижидер.

Медот и чувар куќата како лек се земаат наутро на празен желудник и тоа по една чајна лажичка, а половина час после тоа ништо не се јаде, ниту пие.

Најголема заслуга на овој природен лек е детоксикацијата и прочистувањето на организмот од натрупаните штетни токсини.

Впрочем, речиси и да не постои подобар и поздрав рецепт за забрзување на метаболизмот од комбинацијата на чувар куќа и мед, а нивното дејство е благотворно и после силните и калорични оброци, обилните гозби, но и разните веселби и прослави кога често знаеме да претераме со јадење и пиење, но и во секоја друга смисла.

Диета со гумени бомбони: Јадете повеќе и губете килограми!

Адријан Џенсон автор на книгата “Исхрана со гумени мечки – губење на тежината со љубовта на мечињата” тврди дека конзумирањето на гумените мечиња пред секој оброк му помогнало да изгуби осум килограми за 3 месеци.

Се започнало кога Адријан се чувствувал гладен пред ручекот и решил да изеде неколку гумени бонбони, а тие во стомакот дејствуваат како сунѓер. Па затоа доколку во организмот внесете и многу вода заедно со бонбоните ќе го зголемите нивниот волумен двојно.

Со самото тоа желудникот ќе Ви биде полн и потребата за храна ќе се намали. Покрај тоа, гумените мечиња содржат и амино киселини кои на телото му се потребни за да изгради мускули, а со поттикнување на овие процеси, телото троши одредена количина калории.

Но не е се така едноставно.

Сепак, Адријан предупредува дека бескрајната конзумација на гумените мечиња и слабеењето нема да функционира. Тој препорачува конзумирање на гумени бонбони според Вашата тежина. Пример кој има тежина од 60 кг смее да изеде максимум 60 грама гумени бонбони пред оброк.

Според оние кои што веќе ја пробале диетава, точно е дека има резултати, но мора да конзумирате гумени бонбони кои што во себе содржат многу малку шеќер.

Популарно