Се расветли убиството во Србија: Еден човек направи нешто неочекувано по веста за смртта на Никола

Полицијата во Србија го реши бруталното убиство на Никола Остојиќ по четири дена. Неговиот најдобар другар Филип Гаврановиќ го убил за пари, бидејќи бил во долгови, а потоа сите лични предмети му ги фрлил на насипот каде беше убиена Јелена Крсмановиќ Марјановиќ, вклучувајќи го и телефонот, па затоа и полицијата се надеваше дека по сигналот ќе го најде жив.

Гаврановиќ се оженил три недели пред страшното злосторство, имал работилница за стакла, бил во долгови особено за свадбата. Дури и оделото за свадба го купил со позајмени пари.

На денот на свадбата од Никола барал 2.000 динари за да има пари во џеб за свадбата.

Зошто бил постојано во долгови не знаат ни соседите. Двајцата биле млади и многу се дружеле. Никола бил вредно момче кое работело 24 часа. Живеел под кирија и штедел пари.

Филип го убил другарот поради пари, знаејќи дека има заштедено и може да му ја оствари целта, да си ја прошири работилницата со тие пари.

Полицијата го потврди мотивот за бруталното убиство во Србија, кое се расветлуваше со денови. Филип Гаврановиќ го убил својот најверен пријател од детството, Никола Остојиќ, за да го врати големиот долг за кој примал закани.

Како што велат од семејството на Остојиќ за Курир.рс, убиецот бил во „долгови до гуша", и бил толку очаен што го убил најверниот пријател за да му земе 20.000 евра.

Работел во работилница за стакло која ја наследил од татка си неодамна, а работата добро му тргнала, но сакал да отвори и пекара во Белград, па се задолжил пари. 

Дури и сопругата на убиецот изјавила дека тој го направил убиството за пари.

Откако го убил пријателот го покрил со стакло, го затрупал телото и сите работи ги фрлил на насипот во Борча, каде ја убија и јелена Крсмановиќ марјановиќ, ѕвездата на Гранд.

Веста за убиството ја чул и оној на кого Гаврановиќ му должел пари, па дента решил да ги однесе парите кај семејството на жртвата. 

Мајката на Никола вели, тој испаднал многу коректен, но што ќе им пари кога чедото им го нема.

Шума на стравот: Овде синоќа е пронајдено телото на обезглавената жена

Безживотното тело на жена сионоќа е пронајдено во Видивачката шума. Полицијата излезе на терен за да изврши увид, а пронајдена е и лична карта на жртвата.

Телото било во фаза на распаѓање а првите проценки покажуваат дека не станува збор за нсилна смрт, но истрагата ќе ги утврди сите околноси под кои се случил грозоморниот настан, дознава RTS.

Неофицијално, телото го пронашле работнците на ветерина Белград кои излегле на терен по пријавата на една жителка на Белград дека во шумата се чувствува непријатен мирис и откако го откриле телото веднаш ја повикале полицијата.

(ВИДЕО) Потоп во Белград: Метеоролозите предупредуваат на невреме

Републичкиот хидрометеоролошки завод на Србија издадее портокалово предупредување за поројни дождови, грмотевици и силен ветер во целата земја.

Портокаловиот метео-аларм означува опасни временски услови.

Во Белград од изутринава врне пороен дожд, проследен со грмотевици. Сообраќајот е отежнат, а некои улици се целосно под вода. Некои делови на Белград беа зафатени и од град.

Невремето причини штета на овошките и на патната инфраструктура во западниот дел на Србија. Поплавени се и голем број куќи во реонот на Пријепоље.

Метеоролозите предупредуваат дека се очекуваат опасни временски појави, кои можат да предизвикаат материјална штета и да претставуваат опасност за луѓето и животните. Локалните власти препорачуваат да се избегнува престој на отворено, доколку не е потребно.

ЖЕСТОКА тепачка на млади Македонци и Грци во Грција

Голем инцидент се случил во Грција, откако младите Македонци меѓусебе разговарале на македонски јазик. Македонски ракометни тинејџери кои учествувале на летниот подготвителен ракометен камп на поранешната ракометарка Андријана Будимир во Неи Пори, Грција, физички се пресметале со грчките врсници поради името, објави „Макфакс“. До тепачката помеѓу двете тинејџерски групи дошло кога жена, Гркинка, ги слушнала младите ракометари како зборуваат на македонски во локалната играчница по што им пришла и ги прашала од каде се. Кога тинејџерите ѝ одговориле дека се од Македонија, таа почнала да се расправа со нив за името, а набргу потоа повикала група грчки тинејџери по што започнала жестока тепачка помеѓу двете групи, која завршила со потешки повреди.

Инцидентот завршил кога полицијата, која била повикана од некој од очевидците што присуствувале на настанот, интервенирала по што биле раздвоени двете групи.

По враќањето од Грција, некои од младите ракометари завршиле во болница, каде што им биле констатирани телесни повреди.

Популарно