Едноставно: Со домашен тест откријте дали имате кандида

Ако страдате од хроничен замор, ниско либидо, чести и нагли промени во расположението, слаба концентрација или имате ослабен имунолошки систем, можеби постои голема веројатност дека нивото на кандида во вашиот организам е зголемено.

Кандидата ја предизвикува габичката кандида албиканс (candida albicans), која се наоѓа во секое тело, во дигестивниот тракт, устата, вагината и тн. Како и повеќето други микроорганизми, така и оваа габичка бара свое “засолниште” во нашите црева, а под контрола ја држат т.н. добри бактерии. Проблемот настанува кога бројот на габички во дигестивниот тракт ќе се зголеми, на пример кога имунитетот е ослабен. Од голема помош кај држењето на бројот на габички под контрола може да биде и исхраната. Со оглед на тоа дека кандидата се храни со шеќери, би било најдобро да избегнувате слатки и шеќер и тоа во секаков облик.

Вашите оброци би требало да се состојат од 60 отсто свеж зеленчук, 20 отсто протеини (јајца, пилешко месо, риба, соја и мешунки), 10 отсто сложени јаглехидрати (овес, пченица од цело зрно, грав и ориз) и 10 отсто свежо овошје. Но би било пожелно да избегнувате некои овошја поради големото количество на шеќери што ги содржат.

За меѓуоброците би требало одберете пробиотички јогурти, кои ќе се погрижат за “населување” на добрите бактерии во вашите црева.

Исхраната против кандида вклучува и избегнување на сите продукти што содржат пивски квасец, а тоа би значело дека треба да се откажете од омилената комбинација на пица и пиво, но и од белиот леб и печивата како и алкохолните пијалаци генерално, бидејќи овие продукти го олеснуваат размножувањето на габичките и го зголемуваат враќањето на инфекцијата. Истото се однесува и на лактозата, па би требало да избегнувате млеко и млечни производи.

Ви пренесувме едноставно, бесплатно и верно тестирање со чија помош може да утврдите дали имате зголемено ниво на кандида во вашиот организам. Дознајте како да ги препознаете симптомите кои укажуваат на нејзина зголемена концентрација.

Тест за кандида:

1. Пред да си легнете наполнете чаша со чиста вода и оставете ја покрај креветот.

2. Следното утро, веднаш откако ќе се рабудите плукнете плунка во водата.

3. Не пробувајте да соберете поголемо количество на плунка, туку плукнете толку колку што имате во усната шуплина после будењето.

4. Оставете ја чашата 15 минути.

5. Ако вашата плунка останала на површината на водата или се растопила, тогаш нивото на кандида во вашиот организам е на нормално ниво. Нормално е ако во водата се присутни и меури од воздух.

6. Ако вашата плунка станала матна или во водата се гледаат траги во вид на ленти кои се спуштаат кон долу, или ако плунката се собрала во долниот дел на чашата, постои голема веројасност да имате зголемено ниво на кандида во вашиот организам.

7. Во ваков случај, ви предлагаме да побарате стручен совет од вашиот доктор или да пробате да го решите проблемот со кандида на природен начин.

Симптоми

Симптомите кои укажуваат на прекумерен раст на кандида во организмот се: хронични габични инфекции со симптоми на зголемено чешање, пецкање или зголемен исцедок, проблеми со варењето, надуеност и гасови, грчеви, дијареа, констипација и подригнување, алергии, кивање, затнат нос, хроничен замор, симптоми на нервниот систем како што се анксиозност, депресија, иритабилност, слаба меморија и слаба концентрација и проблеми со менструалниот циклус како и проблеми со кожата. Растот на кандида се зголемува при лечење со антибиотици, при ослабен имунолошки систем, употреба на контрацептивни или хормонски терапии и храна богата со рафинирани шеќери.

Нутриционистката што тврдеше дека веганството лекува рак, почина од рак ViberFacebook MessengerFacebookTwitterSkypeWhatsAppTelegramGoogle Gmail

Мари во своите емисии тврдела дека веганството може да ги излекува луѓето од рак и од хомосексуалност, а Лиз и понатаму верува во тоа. Таа смета дека Мари би била спасена доколку нејзините негуватели не ја хранеле со месо.

Мари Лопез, која со својата внука Лиз Џонсон го водела Јутјуб-каналот „Мари и Лиз“, посветен на здравиот животен стил, починала во декември лани од карцином, кој метастазирал на белите дробови, црниот дроб и во крвта.

Мари во своите емисии тврдела дека веганството може да ги излекува луѓето од рак и од хомосексуалност, а Лиз и понатаму верува во тоа. Таа смета дека Мари би била спасена доколку нејзините негуватели не ја хранеле со месо.

– Тој начин на исхрана, во комбинација со приготвување храна во микробранова, ја чинеше животот. Отсекогаш беше против микробрановата, која мојата мајка, сепак, ја користеше за да ѝ зготви храна, рекла Лиз.

Мари исто така се подложувала на строги „детокс диети“, како 90-дневно чистење на организмот со сокови на база на лимон и ѓумбир.

– Помогнаа во повлекување на воспалителните процеси од моето тело, но цело време имав чувство како да имам грип. Слабо јадев – рекла Мари.

Мари открила дека во целост ја избегнала терапијата што ѝ ја препорачале нејзините лекари.

– Тоа беше мој избор. Добро сум, не умрев, не отидов во болница… Ќе продолжам со овој природен пат. Готово е со тоа, излекувана сум.

Го чувствувам тоа во мојот дух и моето тело – рекла во една пригода.

И Мари и Лиз верувале во моќта на молитвата како вид на излекување.

– Господ ме однесе кон овошјето и зеленчукот во продавницата за да ми помогне да се излекувам – рекла Мари.

Лиз по смртта на Мари ја укинала можноста на оставање коментари и објавила нова снимка во која коментира сè што дотогаш се случило.

Таа тврди дека тие немале намера да ги мамат луѓето, туку да им помогнат. Лиз исто така рекла дека целта на објавувањето на снимките не биле парите, имајќи предвид дека досега на рекламите заработиле мошне малку.

Лековито растение: Го има речиси во секој двор, а лечи многу болести

Sempervivum tectorum е лековито растение кое кај нас најчесто е познато под името “чувар куќа”. Неговото име ја репрезентира неговата способност за одржување во живот дури и при различни услови, но и го репрезентира местото каде најчесто може да се сретне – токму на крововите од куќите.

Многу луѓе имаат проблем со курје око,  но со чуварка на куќата може да го решат овој проблем за брзо време.

Луѓето кои имаат курје око , имаат и пореметување на функции на другите делови од телото. За да ги решат здраствените проблеми луѓето одат на лекар, но не знаат дека оваа билка може да им помогне.

Земете еден лист од чуварка, отсранете ја кожичката и ставете кај курјето око, а за да не се поместува листот ставете фластер.

Доколку курјето око се наоѓа подлабоко, овој процес мора да го повторите неколку пати.

А јадењето листови ги подобрува функциите на телото. Го зајакнува имунитетот и ве чува од инфекции. Доволно е само еден лист дневно.

Чувар куќата и медот ги отстрануваат цистите и миомите, ги лечат желудечните тегоби кои ги предизвикува хеликобактер пилори, го зајакнуваат имунитетот, ги ублажуваат проблемите со штитната жлезда, го олеснуваат варењето, го подобруваат системот за дигестија, го елиминираат затворот и го регулираат проблемот со тврдата столица, ги лечат воспаленијата на слузокожата и помагаат кај многу други болести и тегоби.

Многу луѓе овој народен лек го пробаа и буквално се заколнаа во неговата делотворност, а еве и како се прави:

300 грама сочни листови од чувар куќа се мелат во машина за месо или во блендер, а потоа се мешаат со 500 грама домашен и колку што е возможно поквалитетен мед. Сето ова се става во стаклена тегла, се замотува со фолија и се остава да стои затворено во фрижидер.

Медот и чувар куќата како лек се земаат наутро на празен желудник и тоа по една чајна лажичка, а половина час после тоа ништо не се јаде, ниту пие.

Најголема заслуга на овој природен лек е детоксикацијата и прочистувањето на организмот од натрупаните штетни токсини.

Впрочем, речиси и да не постои подобар и поздрав рецепт за забрзување на метаболизмот од комбинацијата на чувар куќа и мед, а нивното дејство е благотворно и после силните и калорични оброци, обилните гозби, но и разните веселби и прослави кога често знаеме да претераме со јадење и пиење, но и во секоја друга смисла.

Диета со гумени бомбони: Јадете повеќе и губете килограми!

Адријан Џенсон автор на книгата “Исхрана со гумени мечки – губење на тежината со љубовта на мечињата” тврди дека конзумирањето на гумените мечиња пред секој оброк му помогнало да изгуби осум килограми за 3 месеци.

Се започнало кога Адријан се чувствувал гладен пред ручекот и решил да изеде неколку гумени бонбони, а тие во стомакот дејствуваат како сунѓер. Па затоа доколку во организмот внесете и многу вода заедно со бонбоните ќе го зголемите нивниот волумен двојно.

Со самото тоа желудникот ќе Ви биде полн и потребата за храна ќе се намали. Покрај тоа, гумените мечиња содржат и амино киселини кои на телото му се потребни за да изгради мускули, а со поттикнување на овие процеси, телото троши одредена количина калории.

Но не е се така едноставно.

Сепак, Адријан предупредува дека бескрајната конзумација на гумените мечиња и слабеењето нема да функционира. Тој препорачува конзумирање на гумени бонбони според Вашата тежина. Пример кој има тежина од 60 кг смее да изеде максимум 60 грама гумени бонбони пред оброк.

Според оние кои што веќе ја пробале диетава, точно е дека има резултати, но мора да конзумирате гумени бонбони кои што во себе содржат многу малку шеќер.

Популарно