Едноставно: Со домашен тест откријте дали имате кандида

Ако страдате од хроничен замор, ниско либидо, чести и нагли промени во расположението, слаба концентрација или имате ослабен имунолошки систем, можеби постои голема веројатност дека нивото на кандида во вашиот организам е зголемено.

Кандидата ја предизвикува габичката кандида албиканс (candida albicans), која се наоѓа во секое тело, во дигестивниот тракт, устата, вагината и тн. Како и повеќето други микроорганизми, така и оваа габичка бара свое “засолниште” во нашите црева, а под контрола ја држат т.н. добри бактерии. Проблемот настанува кога бројот на габички во дигестивниот тракт ќе се зголеми, на пример кога имунитетот е ослабен. Од голема помош кај држењето на бројот на габички под контрола може да биде и исхраната. Со оглед на тоа дека кандидата се храни со шеќери, би било најдобро да избегнувате слатки и шеќер и тоа во секаков облик.

Вашите оброци би требало да се состојат од 60 отсто свеж зеленчук, 20 отсто протеини (јајца, пилешко месо, риба, соја и мешунки), 10 отсто сложени јаглехидрати (овес, пченица од цело зрно, грав и ориз) и 10 отсто свежо овошје. Но би било пожелно да избегнувате некои овошја поради големото количество на шеќери што ги содржат.

За меѓуоброците би требало одберете пробиотички јогурти, кои ќе се погрижат за “населување” на добрите бактерии во вашите црева.

Исхраната против кандида вклучува и избегнување на сите продукти што содржат пивски квасец, а тоа би значело дека треба да се откажете од омилената комбинација на пица и пиво, но и од белиот леб и печивата како и алкохолните пијалаци генерално, бидејќи овие продукти го олеснуваат размножувањето на габичките и го зголемуваат враќањето на инфекцијата. Истото се однесува и на лактозата, па би требало да избегнувате млеко и млечни производи.

Ви пренесувме едноставно, бесплатно и верно тестирање со чија помош може да утврдите дали имате зголемено ниво на кандида во вашиот организам. Дознајте како да ги препознаете симптомите кои укажуваат на нејзина зголемена концентрација.

Тест за кандида:

1. Пред да си легнете наполнете чаша со чиста вода и оставете ја покрај креветот.

2. Следното утро, веднаш откако ќе се рабудите плукнете плунка во водата.

3. Не пробувајте да соберете поголемо количество на плунка, туку плукнете толку колку што имате во усната шуплина после будењето.

4. Оставете ја чашата 15 минути.

5. Ако вашата плунка останала на површината на водата или се растопила, тогаш нивото на кандида во вашиот организам е на нормално ниво. Нормално е ако во водата се присутни и меури од воздух.

6. Ако вашата плунка станала матна или во водата се гледаат траги во вид на ленти кои се спуштаат кон долу, или ако плунката се собрала во долниот дел на чашата, постои голема веројасност да имате зголемено ниво на кандида во вашиот организам.

7. Во ваков случај, ви предлагаме да побарате стручен совет од вашиот доктор или да пробате да го решите проблемот со кандида на природен начин.

Симптоми

Симптомите кои укажуваат на прекумерен раст на кандида во организмот се: хронични габични инфекции со симптоми на зголемено чешање, пецкање или зголемен исцедок, проблеми со варењето, надуеност и гасови, грчеви, дијареа, констипација и подригнување, алергии, кивање, затнат нос, хроничен замор, симптоми на нервниот систем како што се анксиозност, депресија, иритабилност, слаба меморија и слаба концентрација и проблеми со менструалниот циклус како и проблеми со кожата. Растот на кандида се зголемува при лечење со антибиотици, при ослабен имунолошки систем, употреба на контрацептивни или хормонски терапии и храна богата со рафинирани шеќери.

„Не ги лекувајте со чудотворни лекови, туку со ова“

Многу родители веруваат дека постои лек кој на чудотворен начин може да влијае на зајакнувањето на имунитетот кај децата, меѓутоа, еве што советува Јевгениј Комаровски, познатиот лекар и автор на многу книги за деца.

Јевгениј Комаровски, доктор по медицински науки, телевизиски водител и автор на многу книги за нега на деца, даде ексклузивно интервју за „Спутник“ за борбата против алергии, зајакнувањето на имунитетот кај децата. Тој на многу едноставен начин дава совети како во денешно време треба да се воспитува здраво дете.

„Луѓето генерално, па и децата конкретно, имаат способност за адаптација на сите временски услови. Промената на климата може сериозно да делува на иднината на човечката цивилизација, но и премногу е преувеличено влијанието на овие  промени врз здравјето на едно дете.

Животот во современото семејство денеска се разликува од тоа што било вообичаено пред 20 или 30 години. Се е поинаку: од негата на децата, до куќната техника, клима-уредите, храната, но и времето поминато на свеж воздух, па и квалитетот на самиот воздух, спортот и рекреација во детските установи, и предучилишните и училишните. Посебно прашање е денешната медицинска етика. Паролата на агресивните фармаколози гласи: нема здрави, постојат само оние кои не се доволно темелно прегледани. За секој, па и најмал проблем, фармацевските компании имаат лек. Уште еден важен фактор се и компјутерите кои сериозно влијаат врз современото одгледување на деца и комуникација меѓу децата и родителите.

Сето ова го наведувам за да привлечам внимание на тоа дека родителите се склони да ги земат климатските фактори како оправдување за сопствените грешки и мрзеливост, бидејќи здравјето и имунитетот на децата се формираат од начинот на живот. А мајката и таткото се тие кои го обликуваат животот на детето.

Кога родителите не можат да проценат што е добро а што лошо за нивното дете, тогаш не можат да организираат правилна нега, односно режим на исхрана, вежбање, шетање, укажување на основна медицинска помош при честите детски болести – сето тоа доведува до тоа родителите “во хор“ да се повикуваат на лошата клима, загадениот воздух, неорганизираната држава, лошите лекари и итн.

Уште една типична заблуда е и тоа што повеќето возрасни се убедени дека постои лек кој на чудотворен начин може да влијае врз имунитетот на детето. Такви лекови всушност не постојат, а тоа што стои на рафтовите во бројните аптеки, се “шарени лаги“. Употребата на тие препарати служи само за тоа родителите да можат да “стават цртка“ дека направиле нешто добро за своите деца. Друга цел на продавањето на тие лекови е и да се наполнат џебовите на производителите.

Ако сакате вашето дете да не боледува, ако сакате брзо и лесно да се адаптира на животните услови и на околината кои многу брзо се менуваат, тогаш читајте, интересирајте се. А пред се немојте да дозволите детето да биде претопло облечено, немојте премногу да го храните, стимулирајте секојдневна физичка активност и немој да го држите детето во “стерилни“ услови. Со децата поминувајте повеќе време на свеж воздух и немојте да им давате “магични“ таблети за зајакнување на имунитетот. Пред се на децата и се потребни мајката и таткото“ – изјави доктор Јевгени Комаровски.

ВИДЕО: Овој човек два пати го победил ракот со оваа природна напивка

Божо Којовиќ од село Горица во Босна одлучил да не се предава, иако лекарите му давале малку шанси да преживее.

Тој по десет години борба за живот и операција на дури два карцинома, на грлото и на белите дробови, сега може да здивне.

Со малку надежи за закрепнување тој се информирал за болеста и начините на лекување, попатно не заобиколувајќи ниту еден од народните лекови.

„Сѐ правевме за да му ја олесниме болеста, за да му помогнеме. Што и да слушнев, се подготвував на сите начини за да го извлечеме од смрт“, раскажува неговата сопруга Босилка.

Божо го промени начинот на исхрана, ги остави цигарите и алкохолот, а водата за пиење ја замени со чаеви. Со пропишаните лекови користел и млади цветови од глуварче и мед од нив. Рецептот за лекот од кој Божо оздраве и почна да работи не е тајна, вели неговата сопруга.

Рецептот гласи:

„Корените од глуварче се корнат, треба да се внимава кога се откорнуваат да се извади целиот корен и од него да не истечат соковите. На четири литри вода ставам една рака корени, тоа се загрева до вриење, само една минута. Се остава да стои десетина минути и потоа се процедува. Течноста се пие со една лажичка мед од глуварче“, изјави Босилка.

На сите што заболеле од оваа опасна болест Божо им порачува да ги слушаат советите на лекарите, но и да земаат природни лекови.

Испијте 2 лажици јаболков оцет пред спиење - резултатите се чудотворни, веднаш ќе пробате

Две лажици јаболков оцет пред спиење се корисна помош за дијабетичарите, бидејќи гo намалува утринското ниво на шеќер во крвта. Јаболковиот оцет, исто така, е добар природен лек и против многу други болести. 

Ако почувствувате први знаци на печење во устата, веднаш побарајте спас во јаболковиот оцет. Неговата киселост ги уништува бактериите и помага при отстранување на инфекциите. Едноставно измешајте 1/4 лажица топла вода и правете гргара на секој час додека не престане надразнетоста на грлото. Кај затнатиот нос, испијте чаша вода со лажица јаболков оцет. Тоа ќе ја намали напнатоста во синусите и ќе го олесни дишењето.

Ако имате намера да јадете тешко сварлива храна, во чаша вода додадете една мала лажичка мед и една лажичка јаболков оцет. Оваа смеса испијте ја 30 минути пред оброкот. Тоа делотворно ќе го спречи евентуалниот запек. Јаболковиот оцет разреден во вода е делотворен и против пролив (дијареа) предизвикан од бактериски инфекции. 

Но, јаболковиот оцет е многу кисел, па затоа секогаш треба да го разредите со вода. Чистиот јаболков оцет би можел да ја оштети забната глеѓ и ткивото во устата и грлото. Исто така, не се препорачува кај остеопорозата.

Една лажица оцет помага кај болките во мускулите. Телесното вежбање предизвикува создавање млечна киселина во телото, што за последица има чувство на голем замор. Аминокиселините кои се наоѓаат во јаболковиот оцет успешно го спречуваат создавањето на млечна киселина. Исто така, јаболковиот оцет содржи калиум и ензими кои го отстрануваат чувството на замор.  

Популарно