(ВИДЕО) Нимиц идната недела во Брисел ќе ги сослуша преговарачите, Хан доаѓа во Скопје

Медијаторот Нимиц ќе се сретне со преговарачите Василакис и Наумовски, придружувани од по еден претставник на двете министерства за надворешни работи на 20, односно 21 ноември, обелодени премиерот Зоран Заев.

Прашањето за решавање на спорот за името добива на актуелност во земјава, а Македонија и Грција покажуваат поголема одлучност во подготвеноста за конечно решение, изјави Заев по средбата со словенечкиот премиер Миро Церар. 

,После завршувањето на локалните избори беше логично да се направи нов обид на решавање на овој суштествен или чувствителен проблем, кој што го има Република Грција со нашето уставно име, а кој истовремено е пречка за нашите интегративни процеси. Процесите веќе почнуваат, на 20 или 21 ноември очекуваме да се направи првата средба помеѓу преговарачите од двете земји, со медијаторот Метју Нимиц. Во ноември очекуваме тие преговори да се интензивираат. Ние во Македонија се обидуваме да изградиме национален консенсус. Сите, претседателот на државата, владата, опозицијата, но во функција на наоѓање решение, не на негово одложување. Навистина градиме и пријателски односи со Република Грција и во ваква пријателска атмосфера јас верувам лично, искрено  да се најде решение и на ова горливо прашање. Така да, Македонија влегува во обид, кој што се надевам дека ќе биде последен со конечна цел решавање на проблемот кој што Грција го има нашето уставно име‘‘, рече Заев. 

Спорот за името, беше една од главните теми и на вчерашната средба на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција во Брисел. Од кабинетот на Димитров не соопштија прецизни детали:

,,Министрите разменија мислења како претстојниот период најдобро да се искористи за постигнување напредок во процесот под покровителство на ОН, кој се очекува да биде обновен во најскоро време. Соговорниците изразија заложби за водење отворен, конструктивен дијалог во добра верба, низ кој меѓусебната доверба ќе расте и во иднина‘‘, објавијса од МНР.

И Коѕијас, беше скржав на зборови. По средбата изјави дека разговарале за модалитетите на комуникација. 

,,Разговаравме за прашања поврзани со комуникациите, комуникациските механизми во ЕУ, при што потенцирав дека мораме да имаме исправна политика за да имаме исправна комуникација‘‘, изјави Коѕијас.

Непосредно по средбата со Димитров и вицепремиерот Османи, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан најави дека следната недела доаѓа во Скопје, за да ја поттурне позитивната динамика во реформите и да побара конструктивна соработка од сите политички сили, вклучувајќи ја и опозицијата. 

Елена Лука си продолжува СО МАФИЈАШКА ГРАДБА, нормално кога Жикол од Струмица ти е татко

Biljana Dimitrova

14 hrs · Skopje

Bagerite na Elena Luka pochnaa so rabota!

Стефан Богоев Другари ова е донесен ДУП и постапка доведена до крај. Платени и потрошени се комуналиите веќе претходно. Ние 2 недели го гледавме проектот и не најдовме ништо проблематично. Јас бев искрен и во кампањата и реков дека се ќе проверам и ќе реагирам кадешто можам и каде ДУП е во процедура како што е К4.

Marko Manevski Prijatele ne e do DUPOT problemot e sto Elena Luka e kerka na Zikol a Zikol e broj 1 kompanija vo strumica zadolzena za odrzuvanje na celokupnata patna infrastruktura, Kako i prethodnata vlast taka i ovaa ostanaa nemi na sekoj proekt raboten od ovie kompanii, kako i red drugi, Ne svatlivo e kako e vozmozno na javno zemjiste da se izmenuva DUPOT i pritoa da se gradat stanbeni objekti vo koi nitu eden stan ne e za SOCIJALNO ZAGROZENI SEMEJSTVA, tuku site se za redovna prodazba, otuka proizleguva prasanjeto koj e tolku moken vo drzavava sto ima pravo da si igra so javni povrsini i da gi preinacuva vo privatni. Se bi bilo super koga 80% od stanovite bi bile za Socijalno zagrozeni semejstva. Ova e cist primer kako gradeznata mafija i ponatamu prodolzuva da bide naj profitabilnata granka vo ekonomijata, dodeka zemjodelieto i proizvodstvoto stagniraat.

Детали за земјотресот што ја стресе Македонија

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван синоќа во во 23 часот и 37 минути во југоисточна Македонија, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Епицентарот на земјотресот бил на 180 километри југоисточно од Скопје, во соседна Грција, со магнитуда од 4,5 степени според Рихтеровата скала.

Граѓани на Охрид организирани од „Совест“ бараат од институциите да реагираат во рамки на законските овластувања

Граѓаните на Охрид организирани во Здружението „Совест“ денеска повторно со соопштение се огласија пред јавноста, со барање упатено до институциите во државата да реагираат согласно легислативата и да спречат какво било самоволие кога станува збор за активностите околу реставрацијата на Али-пашината џамија во центарот на градот.

Тие ги повикаа Јавното обвинителство, Народниот правобранител и Државната комисија за спречување на корупцијата да дадат  свое толкување, а согласно законските норми и овластувања соодветно да реагираат.

- Како прилог кон успешно разрешување на целиот случај, за кој ние и понатака сме на мислење дека е спротивен на законите, ги упатуваме посочените институции да ја проверат постапката и носењето на Планот за интегрирана заштита на Старото градско јадро што го донесува Управниот одбор на Заводот и музеј од Охрид, а кој произлегува од Законот за прогласување на старото градско јадро на Охрид за културно наследство од особено значење, стои меѓу другото во реакцијата од „Совест“.

Тие велат дека целта на нивното огласување не е да се обвинува, туку да се добијат одговори од надлежните институции зошто не се почитваат законите.

Како што беше истакнато во нивното прво појавување пред јавноста, граѓаните на Охрид организирани во здружението „Совест“ реагираа на начинот на кој се врши реставрацијата на Алипашината џамија во Охридската чаршија, како и на градежните активности околу самиот објект, за кои тврдат дека се спроведуваат без соодветна дозвола од надлежните институции.

Тие тогаш се произнесоа дека немаат ништо против конзервирањето на џамијата како објект од посебна историска важност заштитен со закон, но оти се спротивстававуваат на менувањето на изгледот на објектот, неговата околина, како и планот за изградба на 32-метарско минаре во центарот на Охрид.

Уште тогаш тие своите забелешки ги адресираа до сите надлежни институции очекувајќи од нив да не ја префрлаат одговорноста меѓу себе туку веднаш да преземат соодветни мерки согласно законската регулатива за исправување на состојбите и стопирање на сите градежни активности за кои нема дозвола. 

Популарно