Македонците секој викенд на шопинг во Врање

Околу 200 Македонци за време на викенд ги посетуваат блиските градови во Србија за да ги испазарат потребните намирници. Секој од нив во просек троши по 5.000 динари (околу 2.500 денари), поради што трговците на југот од Србија задоволно ги тријат рацете.

Ова се дел од наводите на белградскиот весник „Блиц“, кој пишува опширно за шопингот преку граница и со другите српски соседи: Унгарија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Романија, Бугарија и Црна Гора.

„На улиците низ Врање за време на викендот се повеќе се слуша македонски јазик, бидејќи во шопинг доаѓаат преку 200 жители на соседната земја“, пишува „Блиц“.

Нивното истражување покажало дека Македонците најмногу пазарат сувомеснати производи, сирење, кајмак, гардероба и обувки, поради што трговците во бројните бутици имаат двојно повеќе работа и промет од вообичаеното.

„Митко Дбарлиев секоја сабота со сопругата Виолета од Скопје проаѓаат по 90-ина километри за да го наполнат автомобилот со квалитетна и за 20 до 30 отсто поевтина српска роба. Најмногу купувачи има од Куманово, каде живеат и голем број Срби. Најмногу пазарат долна облека, дуксери, фармерки, маици, постелнина, а омилени места им се двата градски пазари“, тврди весникот.

Во обратен правец, пак, заминуваат купувачи од Србија, кои во Македонија воглавно пазарат сувомеснати производи, сирење фета, цигари и гардероба. Нивниот број, како што се наведува во статијата, сега е многу помал во споредба со претходните години и тоа најчесто станува збор за сопственици на бутици од Врање.

Од полноќ голема промена на цените на горивата

Цената на горивата од ноќeска на полноќ се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 6,19, односно за 4,21 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 65,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 67, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 57, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 45,5 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 1,243 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе изнесува 27,856 денари за килограм.

Како причина за намалувањето на малопродажжните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 7,21 отсто пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и за 0,047 отсто повисокиот курс на доларот во однос на денарот.

15 одлични отворени работни места во Македонија - АПЛИЦИРАЈТЕ!

Кариера.мк овозможува едноставен и лесен пристап до пазарот на труд, како за побарувачите, така и за понудувачите на работна сила и самостојните претприемачи. Ова се најдобрите отворени позиции во моентов:

1. Нептун – ИТ специјалист

https://kariera.mk/job/JdRFzHs9eUSz0VCHp-_O0w/it-asistent

2. Еурофарм - Фарамцевт

https://kariera.mk/job/YY_3wzYNV060ZonVRrWL3w/farmacevt

3.  Мотиви – Помошници во салоните на оне.Вип

https://kariera.mk/job/mA48EfSekk2RaduSahDMVg/pomoshnici-vo-salonite-na-one-vip

4. ЦУП – Проектен Менаџер

https://kariera.mk/job/3obZROIsFky78eaZmmFfsg/proekten-menadjer

5. Изградба инженеринг Дан-Мак - Правник

https://kariera.mk/job/y_g2BmcWc02po0pBdWv_cQ/pravnik

6. Европа Лек Фарма – Продукт Менаџер

https://kariera.mk/job/QrLumxX9RkWZcS4qBxkhmA/produkt-menadjer

7. Декра – Претставник за Техничка Продажба

https://kariera.mk/job/uw2RROuck022mbNKrfQUSA/technical-sales-representative-hvac  

8. Боинтсофт – Веб Девелопери

https://kariera.mk/job/bTMvTDVUEE-SHtB1MncJvA/veb-developeri  

9. Годмудмедиа – Акаунт Менаџер

https://kariera.mk/job/Eab6pN-mEEqAnFTwfOWHmg/account-manager

10. Арт Принт Студио – Дигитал Маркетинг Специјалист

https://kariera.mk/job/Cjm-0E2mTUuPUGKohAJuNQ/digital-marketing-specijalist

11. Сити Мол – Сметководител

https://kariera.mk/job/zJotA-ZEbkG47AnV35GaYQ/ovlasten-smetkovoditel

12. ФМС – Финансиски и комерцијален координатор

https://kariera.mk/job/E6y2hD6820y8NmoCUHppLg/finansiski-i-komercijalen-koordinator

13. Мастерпласт – КОмерцијалист

https://kariera.mk/job/QIvmUCQviUuJkasC7jUwyg/komercijalist

14. Хила – Соработници за продажба

https://kariera.mk/job/odNkI8XKWEeosUXEyfhlMg/sorabotnici-za-prodazhba

15. Фибула Травел – Претставници по хотели

https://kariera.mk/job/pKTo2bFiDkKpHs7yDa3EcQ/pretstavnici-po-hoteli-holandski-jazik

Ова се најдобрите отворени работни места во Македонија - АПЛИЦИРАЈТЕ!

Кариера.мк овозможува едноставен и лесен пристап до пазарот на труд, како за побарувачите, така и за понудувачите на работна сила и самостојните претприемачи. Ова се најдобрите отворени позиции во моентов:

1. Мотиви – HR Регрутер

https://kariera.mk/job/hcmSEr-aUky-kr6FzrpZXg/hr-regruter

2. Арт Принт Студио – Специјалист за Дигитален Маркетинг

https://kariera.mk/job/Cjm-0E2mTUuPUGKohAJuNQ/digital-marketing-specijalist

3. Гудмудмедиа – Акаунт Менаџер

https://kariera.mk/job/Eab6pN-mEEqAnFTwfOWHmg/account-manager  

4. Европа Лек Фарма – Продукт Менаџер

https://kariera.mk/job/QrLumxX9RkWZcS4qBxkhmA/produkt-menadjer

5. ЕВН – Оператор во центар за односи со корисници (м/ж)

https://kariera.mk/job/ODqDHUs720G7irqcVmzD1A/operator-vo-centar-za-odnosi-so-korisnici-m-zh

6. оне.Вип – Советник за Продажба

https://kariera.mk/job/R1x_nXyZLEWgqJk0TLtTZg/sales-advisor-tetovo

7. Декра – Претставник за Техничка Продажба

https://kariera.mk/job/uw2RROuck022mbNKrfQUSA/technical-sales-representative-hvac  

8. Боинтсофт – Веб Девелопери

https://kariera.mk/job/bTMvTDVUEE-SHtB1MncJvA/veb-developeri  

9. Парк Хотел & Спа – Менаџер за Продажба

https://kariera.mk/job/W4b8f1aGU0qIWeV1_zxbjA/sales-manager 

10.  Нептун – Маркетинг Координатор

https://kariera.mk/job/nSBYvxAuMUeLkXkO6UtePA/marketing-koordinator

11.  Фокус Никола – Асистент за Продажба

https://kariera.mk/job/W5mvOZnutkG_ULphwDprXw/sales-assistant

12.  Фортон – Брокери за Канцелариски Простор

https://kariera.mk/job/EZ_5z_OouE6fgsUZFhVV6A/broker-za-kancelariski-prostor 

13. Еурофарм – Фармацевти

https://kariera.mk/job/zpiR-BzRzUiVJb8CI4uZFg/farmacevt-shtip

14.  Мотиви – Агент за Продажба

https://kariera.mk/job/brV1d6AGkkqLlVw3-IRPoQ/sales-agent 

15. Фибула Травел – Претставници по хотели

https://kariera.mk/job/pKTo2bFiDkKpHs7yDa3EcQ/pretstavnici-po-hoteli-holandski-jazik

Сите активни огласи погледнете ги ТУКА

Популарно