Вака изгледаше порано, а потоа ракот на дојка ја изеде: Со фотографиите сака да ги предупреди младите девојки

Бјанка Инес пред само шест месеци откри дека боледува од рак и имала две операции, 12 хемотерапии и 10 пати била во болница. Нејзиното тело после се што поминало не можеше да издржи и младата жена сега изгледа непрепознатливо.

Се почна кога Бјанка напипала мал чвор на десната дојка. За неколку недели тој пораснал со неверојатна брзина и на 21. роденден лекарите и ја соопштиле најстрашната вест - дека има трет степен рак на дојка, многу ретка дијагноза за некој на нејзини години.

Ова е потсетник дека ракот не бира. Не го интересираат вашите години или финансиската ситуација. Целото ова патување се обидувам да бидам позитивна, да ја покажам суровата реалност и да ги предупредам младите жени, напиша таа на Инстаграм.

Во декември го продолжува лекувањето и за иднината размислува позитивно.

Можам да кажам дека се радувам на тоа што сум чекор поблиску до живот без рак, одлучна е Бјанка.

Диета на познат кардиолог: За две недели изгубете 10 килограми

Исфрлете од употреба неприродни газирани сокови и останати пијалаци, како и нездрава храна. Намалете го внесувањето на солта и мастите. Не им верувајте на рекламите и на тоа дека ќе ослабете, ако ништо не правите туку само користите препарати за слабеење.

За да ослабете треба да вежбате и здраво да се храните. Никој не ви кажува дека треба да прескокнувате оброци и да се изгладнувате. Јадете здраво, намалете ги оброците и движете се.

За појадок јадете житарки со млкео, јогурт, кефир, кисело млеко, по ваш избор.

Ручек:

-Варено јајце

-1 парче тост

-Чаша јогурт

-Имајте две ужини, изедете еден портокал или јаболко, а можете и банана.

Вечера:

-Варен зеленчук

-1 парче тост

Овој режим трае 2 недели и може да се намалат и до 10 килограми. За да ја одржувате телесната тежина и по режимот треба да продолжите здраво да се храните. Јадете редовно, намалете ги оброците и исфрлете ја нездравата храна и газираните пијалаци.

Тајната за рамниот и убаво обликуваниот стомак на многу манекенки

Денес ви откриваме еден рецепт за оброк кој се јаде само три дена, секогаш во низа, а кој ќе направи вистинско чудо за вашиот стомак – и надворешно и внатрешно.

Клучот е во тоа што оваа витаминска бомба ќе ги исчисти маснотиите, наслагите и сите „отпадоци“ од вашите црева, па надуеноста видно ќе се намали, стомачните киселини ќе можат правилно да работат, а вие за три дена ќе изгледате повити!

Состојки: зелка, цвекло, морков, сок од лимон и маслиново масло.

Припрема: Изрендајте ги зелката, цвеклото и морковот во размер 3:1:1. Додајте малку зачин по ваша желба (першун, целер), па измешајте го зеленчикот, исцедете ја течноста, па исцедете еден лимон во салатата. На крајот додајте неколку капки маслиново масло и вашиот витамински оброк е готов!

Многу е важно да не додавате сол или какви било други додатоци во салатата!

Јадете ја салатата секоја вечер барем три часа пред спиење, минимум три ден и потоа веднаш ќе ги забележите прекрасните резултати.

Оваа салата ќе го препороди вашето тело поради состојките кои содржат витамини, минерали, влакна и пектини кои ќе ве заштитат, ќе ви дадат енергија, ќе го подобрат варењето на храната и ќе ги регулираат проблемите со цревата и варењето.

Ако ви се допадне, слободно можете да ја конзумирате оваа салата и во наредните денови, но по седум дена направете пауза. Инаку, овој рецепт е тајната за рамниот и убаво обликуваниот стомак на многу манекенки.

Колку Македонците ги мијат рацете по одењето во тоалет, а колку нашите соседи?

Можеби прва работа, која треба родителот да го научи своето дете е да ја оддржува својата хигиена.

Оваа лекција на голем број родители во Македонија им успеала и на време им ја пренеле на своите деца затоа што процентот на луѓе кои ги мијат рацете со сапун по одењето во тоалет се наоѓа во група на тие најчесто што го прават тоа.

Од земјите во регионот Македонците ги мијат своите раце повеќе од Бугарите додека пред нас се Србија, Романија и Босна. Помалку ги мијат рацете од нас, Шпанците, Французите, Англичаните, Германците, Данците…

На последно место во Европа се наоѓаат Италијанците со 57% од населението кое мие раце по заминувањето во тоалет.

Болестите од нечисти раце може да бидат опасни по здравјето и да бидат многу заразни. Со миењето на рацете по заминувањето во тоалет се грижите за своето, но и за здравјето на другите луѓе.

Популарно