Излечете синусна инфекција за 20 секунди - ова е вистинско чудо

Синусната инфекција е состојба кога доаѓа до отекување или воспаление на ткивото покрај синусот. До тоа доаѓа кога синусите се исполнети со течност и бактерии наместо воздух.

За среќа постои начин како да ја излечите оваа инфекција.

Потребни состојки:

1/2 шолја чиста вода за пиење

1/4 шолја јаболков оцет

1 лажица мед

1 лажица бибер

1 исцеден сок од лимон

Подготовка:

Сварете ја водата, а потоа ставете ја во шолја. Додајте го јаболковиот оцет и промешајте, па оставете да се излади на собна температура. Откако ќе се излади додадете бибер, мед и повторно мешајте. На крајот додадете лимонов сок и добро измешајте.

За најдобар резултат оваа течност се пие на празен желудник пред појадокот и пред спиење навечер.

Бамја- лек за астма, дијабетес, холестерол и бубрези

Оваа билка ја има во умерените тропски подрачја, многу е здрава иако поретко се користи во домаќинствата. Станува збор за бамјата, која го смалува шеќерот во крвта, спречува камен во бубрегот, го контролира дијабетесот, го намалува холестеролот и го подобрува имунитетот.

Исто така, помага и за проблеми со астма.

Бамјата е богата мешунка која изобилува со растителни влакна кои се битни за одржување на здравото ниво на холестерол во крвта.

Таа содржи разни витамини и минерали, особено витамини од групата Б, како што се фолната киселина, витамин Б1, Б2, а особено и витамин Б6 (една просечна порција бамjи содржи 10% од потребните дневни потреби на витамин Б6). Бамјата содржи полисахариди што го подобруваат протокот на крвта и делуваат стимулативно. Таа е преполна со антиоксиданти, а особено со епоикатехин, катехин, рутин и кварцетин. Рутинот им обезбедува цврстина на малите крвни садови, а кварцетинот е добар за дишните патишта.

Благодарение на овие материи, како прилог во оброкот бамијата може да ја намали апсорпцијата на шеќерите во крвта и е добра за оние кои треба да одржуваат нормално ниво на гликоза во крвта. Благодарение на огромното ниво на пектини, бамијата помага во намалувањето на холестеролот во крвта до 10 проценти Нејзината особина да го подобрува протокот на крвта придонесува за подобро функционирање на мозокот (меморија).

Покрај здравствените придобивки, бамјата е одлична за подготовка на разни сосови и супи бидејќи содржи желатонски сок кој добро се меша со готвените јадења.

Намирници кои смеете да ги јадете пред спиење

Некои луѓе едноставно не можат да спијат со празен стомак, бидејќи чувствуваат мачнина поради гладот или едноставно ги мачи. За среќа, постои храна што им е дозволена да ја јадат пред спиење бидејќи не дебелее.

Посно сирење е идеален вечерен оброк. Во комбинација со некоја салата или салама, како што се пилешки / мисиркини гради или варена шунка, сирењето поради пробиотичките бактерии позитивно ќе влијае на здравјето и нема да го оптоварува варењето.

Пуканки

Истражувачите откриле дека пуканките содржат полифеноли. Овој антиоксидант е многу посилен од витамините Ц и Е. Полифенолот ги чисти токсините од телото и го подобрува имунитетот. Истражувачите откриле дека една порција на портокал содржи 300 mg полифеноли. Овој антиоксидант го забавува стареењето, го лечи запекот, ги подобрува цревата, го подобрува срцевиот ритам и го спречува ракот.

Банана, јогурт и мед

Ако не можете да спиете без нешто слатко, подгответе овошно смути од банана и јогурт.

Бананите и јогуртот се богати со триптофан, амино киселина која е вклучена во производството на серотонин. Серотонин, меѓу другото, помага во регулирањето на спиењето, а неговото ниско ниво во телото е поврзано со несоницата. Оваа комбинација, покрај ефектот на спиење, исто така ќе обезбеди витамини Б и минерали калциум и магнезиум, кои играат важна улога во релаксацијата на психата и мускулите.

Препорачуваме бананите и јогурт да се засладат со лажица мед, што е природен извор на јаглени хидрати за добар сон.

Бадем и други јаткасти плодови

Јаткасите плодови го стимулираат производството на триптофан и магнезиум, кои ги релаксираат мускулите и нервите. Со тоа го стабилизираат ритамот на срцето, што дополнително ве релаксира и смирува. Земете десет бадеми и ги грицкајте ги пред спиење.

Мисирка

Стек од мисирка е одличен избор за оброк пред спиење, бидејќи не содржи многу калории или масти, и е богат со протеини.

Со помош на три мини теста проверете го здравјето – Еве кои се

Научниците велат дека начинот на кој ги изведувате секојдневните активности можат да кажат многу повеќе за вашето здравје, отколку вадењето крв или снимањето на главата.

Со помош на овој мини тест може да го проверите вашето здравје и дури би можеле да го спасите вашиот живот.

1. Стоење на една нога

Пробајте да стоите на една нога со широко отворени очи и останете на таа позиција најмалку 60 секунди. Ако почнете да губите рамнотежа по 20 секунди можно е ризикот од болеста на мозокот да е зголемен. Во едно јапонско истражување 30 отсто од испитаниците кои не можеле да држат баланс имале мозочно крварење. Иако е потребно подолго време за крварењето да го загрози вашето здравје, тоа, сепак, има поврзаност со губењето рамнотежа и памтењето.

2. Дали можете да застанете и повторно да седнете?

Станете и седнете 10 пати и следете колку време ќе ви е потребно. Британско истражување покажало дека оние кои можат да станат и веднаш потоа да седнат до 10 пати во рок од 21 секунда, имаат поголеми шанси за подолг живот. Всушност, овој тест покажува колку имате енергија и колку се силни вашите мускули, каква е вашата координација и каков е дишниот систем. Научниците тврдат, лошите резултати од овој тест можат да предвидат болест чии симптоми сé уште не се појавиле.

3. Допрете ги своите прсти на нозете

Седнете на под, главата и грбот потпрете ги на ѕид. Потоа пробајте со рацете да ги допрете своите прсти. Колку е поголема оддалеченоста од вашите прсти толку е поголема шансата да имате кардиоваскуларни проблеми. Докажано е дека флексибилноста на телото влијае и на флексибилната артерија. Кога артериите се флексибилни крвта може беспрекорно да циркулира. Но, доколку се затнати поради нездравите навики, срцето ќе има потешкотии во испумпувањето на крвта, а вашето тело ќе биде во опасност од срцев удар.

Популарно