Кога газдата на Фејсбук ќе ти прати порака на Македонски

Виралните пораки се стари колку и социјалните мрежи. Секогаш се наоѓа некој паметен да прати порака која ако не ја споделите со сите... „Фејсбук ќе се плаќа“, „некој ќе ви умре“, „ќе ве следи несреќа“, „ќе не погоди метеор“... итн. Овој пат ете баш Марк Цукерберг решил на македонски да се обрати на некој нашинец и се да отиде вирално...

„Здраво, јас сум Марк, директорот на Фејсбук. Здраво на сите, се чини дека сите предупредувања се реални. Користењето на Фејсбук ќе чини пари. Ако ја испратите оваа низа до 18 различни пријатели од вашата листа, вашата икона ќе биде сина и ќе биде бесплатна за вас. Ако не ми верувате, утре во 18 часот Фејсбук ќе биде затворен и ќе го отворите ќе мора да платите. Сето ова е со закон. Оваа порака е да ги информираме сите наши корисници дека нашите сервери неодамна беа многу пренатрупани. Бараме ваша помош за решавање на овој проблем. Ние бараме нашите активни корисници да ја препратат оваа порака до секој од луѓето во вашата листа на контакти со цел да ги потврдиме нашите активни корисници на Фејсбук. Ако не ја испратите оваа порака до сите ваши контакти на Фејсбук, тогаш вашата сметка ќе остане неактивна со последица на губење на сите ваши контакти без пренос на оваа порака. Вашиот Smartphone ќе се ажурира во следните 24 часа, ќе има нов дизајн и нова боја за разговор. Почитувани корисници на Фејсбук, ќе направиме ажурирање за Фејсбук од 23:00 часот. до 05:00 часот на овој ден. Ако не го испратите ова до сите ваши контакти, ажурирањето ќе биде откажано. Нема да имате можност да разговарате со вашите пораки на Фејсбук. Ќе мора да ја плаќате стапката, освен ако не сте чест корисник. Ако имате најмалку 10 контакти, испратете го овој SMS и логото ќе се претвори црвено за да покаже дека сте корисник Потврден ... Ние го завршиме бесплатно. Утре почнуваат да ги собираат пораките за Фејсбук на 0,37 центи. Препратете ја оваа порака до повеќе од вашите 9 контакти и ќе ви биде слободна за живот. Гледајте и топката ќе стане зелена. Направете го тоа и ќе видите дека Фејсбук сега е слободен. Испратете до 10 луѓе за повторно активирање на услугата без трошоци.“

П.С. Ако баш мора да ви кажеме... НЕ ГО ПРАВЕТЕ ОВА! ЛАГА Е!

ФОТО: Не е само Заев - Дунавка Трифуновска добри орден од „принцот“ на Црна Гора

Самопрогласениот „принц на Црна Гора и Македонија“, Стефан Чернетиќ, кој на премиерот Зоран Заев му додели орден, ѝ додели титула и на Дунавка Трифуновска.

Таа за нејзините одлични вештини за односи со јавноста, доби титула „Дама на сребрениот медал на свети Ѓорѓи“

ВИДЕО: Драматично известувал за ураганот, а еден детал го издал

Додека ураганот Флоренс беснее по Северна Каролина, репортерот Мајк Сејд излегол на улица за да ја долови атмосферата. Со тешки чекори се движел додека луѓето нормално му приоѓале од зад грб.

„Ова е навистина гадно“, говорел пред камерата, додека стоел на улица,

На снимката се гледа како ветерот секој момент ќе го одвее, додека се обидува да останена место. Меѓутоа, токму во најдраматичните моменти, од зад неговиот грб двајца минувачи шетаат без проблем, како да станува збор за мало ветре.

Оваа снимка веднаш стана предмет на исмевање на социјалните мрежи.

Телевизиската куќа за која работи Сејдл веднаш застана во негова одбрана.

„Луѓето кои се движат се движат по бетон, додека Сејд се обидува да чекори по мокра трева откако цела вечер известувал од терен. Без дилема е исцрпен“ појасниле.

Популарно