Бабичка од Скопје: Јас ги родив, ги чував, ги школував, кога требаше тие мене да ме чуваат ме оставија во дом за стари лица

Осумдесет годишната Баба Олга од Скопје веќе 5 години живее во Дом за стари лица. Ја раскажува својата приказна како после толку годони се нашла таму.

Се омажив млада, тогаш сите девојки се мажеа млади, не само јас. Со мојот сопруг не се запознавме сами, туку преку стројници. Имав среќа, ми се погоди добар човек. Имавме убав и живеевме скромен живот. Имаме тројца синови и една ќерка. Сите сега се возрасни. Мојот сопруг почина пред 7 години. Имав убав живот се додека тој беше жив.

Господ ми подари 4 деца. Уживав додека тие растеа. Делев од себе за нив. Сите се факултетски образовани. Денеска имаат убава работа и земаа убави плати. Сите тие си имаат свои фамилии. Ќерка ми се омажи во странство.

Јас и мојот сопруг на сите тројца синови направивме посебни домови, куќи. Трпевме, делевме од нас, за да има за нив. Да имаат се најдобро.

Јас и сопругот си живеевме сами. Доаѓаа децата од време на време на посета. Мојот сопруг се разболе и за брзо време почина. Јас останав сама. Како одат годните напред, на човек се му фали нешто. Здавјето не е тоа што беше некогаш. Јас се грижев за сопругот кога беше болен, но за мене немаше кој… Доаѓаа на посета кај мене еднаш или два пати во недела. Не можев некогаш да отидам ниту до продавница да си купам основни работи, па соседките понекогаш ми купуваа. Имаа поголема милост, од моите деца, кои ги родив, ги чував, ги изведов на прав пат.

Како поминуваше времето едвај можев да се движам и да одам до тоалет.

И еве ја денеска мојата судбина. Да родиш четири деца, да им дадеш се, и да дојде време, кога ти е потребна тебе помош, тие да свртат глава и да те остават во дом за стари лица.

Во домот сум веќе 5 години. Можам да кажам за мене 5 пеколни години. Добивам тука и храна, и медицинска нега, имам и со кого да зборувам и да се дружам. Ама залудно, јас си го сакам својот топол дом. Мојот дом, кој го изградивме со сопругот сами, со наша мака.

Моите синови имаат свои деца, кои и тие се возрасни. Ниту во еден момент не им посакува ништо лошо, ама барем ќе почувствуваат како ми е на мене, кога сум сама.

ВИДЕО: Вечерва во Скопје масовна појава на “црн мраз”

Температурите можат да се спуштат без најава во зима, а тоа често води до формирање на опасни ледени површини на македонските патишта, без разлика дали се работи за градска средина или некој регионален пат.

Поради повисоките температури во текот на денот, а силното подмрзнување во вечерните часови, целиот скопски асфалт вечерва е маскиран т.н. “црн мраз”.

Од исклучителна важност за вашата безбедност е да бидете добро информирани. Во продолжение следува детално објаснувње за возење во замрзнати услови.

ШТО Е ЦРН МРАЗ И КАКО СЕ ФОРМИРА?

“Црн мраз” е главен причинител на сообраќајки од потешки размери кои можат да бидат кобни.

Црниот мраз е ист како обичниот мраз. Сепак, овој тип на мраз е специфичен поради тоа што се создава по топење на снегот и изгледа како тенко стакло врз самиот асфалт. Овој мраз може многу лесно да ги залаже возачите бидејќи мразот ја има примено бојата на асфалтот, возачите не знаат дека има мраз, па така, при малку повисока брзина на автомобилот се случуваат катастрофални несреќи.

Погледнете го видеото со детално објаснување:

КАДЕ СЕ ФОРМИРА ЦРНИОТ МРАЗ?

Црниот мраз се формира кога температурата е околу точката на мрзнење.

Се формира на патиштата кога со минусните температури на асфалтот ќе се искомбинира и топлината од гумите на автомобилите.

Најчесто, ќе сретнете црн мраз навечер или рано наутро кога температурите се на своите најниски вредности.

Внимавајте на зони со црн мраз на патишта кои се многу фреквентни, или на делови од асфалтот кои не се директно под сончева светлина. Проблем може да има и на мостовите бидејќи ладнипт воздух исто така може да ги излади двете страни од патот.

Силен знак дека возите низ проблематично подрачје е кога вашето возило наеднаш ќе смени правец на движење без никаква причина, ова најчесто е последица на зона со црн мраз.

ШТО ДА НАПРАВИТЕ АКО НАЛЕТАТЕ НА ЦРН МРАЗ?

– останете смирени

– намалете ги сите можни движења и дозволете му на возилото да помине преку мразот

– не кочете

– обидете се да го држите воланот прав

– ако задните тркала почнат да губат правец (лево или десно) нежно завртете го воланот во ист правец

– доколку свртите во обратна насока ризикувате да се излизгате од патот

– намалете ја брзината со тргање на ногата од педалата за гас

КАКО ДА ГО НАМАЛИТЕ РИЗИКОТ ОД СООБРАЌАЈНИ НЕСРЕЌИ ПОРАДИ ИЗЛИЗГУВЊЕ?

– возете бавно

– не се “лепете” на други возила, држете дистанца

– возачкото стакло секогаш треба да биде чисто

– секогаш имајте гуми во добра состојба

– никогаш не користете “круз контрол” во зимски услови

ВИДЕО: Крвава тепачка меѓу маж и жена - тој со стап, таа со цигла по глава

Видео од семејна тепачка помеѓу маж и жена во некое ромско маало во Бугарија е вистински хит на Интернет.

Видеото има 8,3 милиони прегледи, а ќе видите и зошто е толку популарно.

Ја оставил сопругара за да се венча со својата ќерка!

Американецот Стивен Волтер Пладл (42) уапсен е поради инцест со својата ќерка Кејти Роуз (20). Тој ја оставил својата сопруга поради врска со ќерката, која парот ја дал на посвојување штом се родила.

Стивен и 20-годишната Кејти уапсени се во Северна Каролина откако ги пријавила неговата жена, односно мајката на Кејт.

Се започнало пред две години кога 18 годишната  Кејти одлучила да ги пронајде своите билошки родители, јавува КРОН 4.

Откако ги пронашла се доселила кај нив во Ричмонд во Вирџинија. Три месеци подоцна Стивен и неговата жена се разделиле, па таа се одселила.

Жената наскоро дознала дека нејзината ќерка е трудна, а во мај 2017. година дознала дека Стивен е таткото на бебето, откако го прочитала дневникот на своето друго дете.

Стивен со поранешната сопруга има две деца на кои им рекол својата сестра да ја викаат мајка. По тоа, неговата поранешна жена се јавила на Стивен и го прашала дали Кејт е трудна од него а тој потврдил.

Кејт во јули на социјалните мрежи објавила дека ќе се венчаат, иако тоа законски не можеле да го остварат.

Во ноември издадени се налози за нивно апсење, а уапсени се два месеци подоцна. Со нив во моментот на апсење бил нивниот четиримесечен син.

Одредена им е кауција од милион долари на секого. Стивен својата кауција ја платил  и моментално е на слобода, додека Кејт и понатаму е зад решетки, не е познато каде е нивното дете.

Популарно