Кавадарчанец: „За 4 години спиев со 23 девојки во студентски дом во Скопје“

Животот многу пати ми мавнал шлаканица и тоа онака баш да боли и пече. Болка која и ден денес ја чувствувам иако од кога ми била нанесена поминало многу време. Некој, по правило на клише, ќе рече дека времето лечи се, јас би рекол само дека времето ги избледнува спомените, но не ги уништува. Пред десетина години ја имав можноста да студирам во главниот град на Македонија, некогаш најубавиот град, Скопје. Бев успешен студент на факултет, а и денес како градежен инженер. Но покрај студирањето доволно посветував време и на забавите и журките кои се организираа по студентските домови. Денес не знам како е во студентските, но тогаш беше многу поопуштено и се дишеше во друг дух и динамика.

Сигурно некој ќе си рече зошто го раскажувам сето ова кое се случувало пред десетина години. Сето тоа е од една проста причина, денес сум родител и јас утре ќе имам дете кое ќе живее во студентски дом. Некогаш излегувањето со девојка (на пијано) за само една ноќ ми било фетиш, но од денешна гледна точка и не е толку многу убава слика. Најтешко е да зборуваш сам за себе, но јас и еден другар, подоцна цимер, важевме за едни од најголемите фраери во тоа време во студентскиот дом во кој живеевме. Не можам никогаш да ја заборавам онаа ноќ кога со другар ми заглавивме во соба со три девојки. Цела ноќ имавме секс и мазење, а алкохолот се чувствуваше насекаде околу нос. Таа ноќ некој да ме прашал како сум се викал со сигурност тврдам дека не би знаел да му кажам. Ова е само една од тие луди ноќи од моето студирање. И по десет години паметам дека за време на студирањето сум спиел со 23 девојки, бидејќи со другар ми стававме, условно кажано, цртки кој со колку девојки ќе легне. Тешко е да се биде искрен и затоа многу детали нема да кажам, тешко ми е, но ако некој повозрасен го чита овој, а праќа дете во Скопје или на друго место во студентски да живее треба да знае на кои се опасности може да биде изложено.

Извор: Вечер

Денес славиме голем празник - некои работи се строго забранети на овој ден

„Денот на св. Прокопиј се држи како тежок празник за да не го прокопа порој полето, а жените го празнуваат за да не им се прокопцани децата“.

Именден празнуваат: Проко…

Светиот великомаченик Прокопиј живеел во време на царот Диоклецијан, а тоа е време на најжестоки прогони на христијаните. Пред да стане христијанин се викал Неание. Татко му бил христијанин, но мајка му не била христијанка туку верувала во многу богови. И Прокопиј во младоста не бил христијанин туку многубожец, а во службата брзо напредувал и станал александриски војвода. Но еднаш за време на бура слушнал глас од небото, а кога погледнал нагоре видел крст. Веднаш порачал да му се направи таков крст што го носел секогаш со себе. По една борба од која излегол како победник мајка му го повикала да им принесе жртва на римските богови. А кога тој одбил тоа да го направи признавајќи дека е христијанин таа го пријавила кај царот. Царот најпрвин го убедувал да се откаже од христовата вера и да му се врати на идолопоклонството, а кога Прокопиј без размислувње тоа го одбил бил затворен, мачен, а потоа исечен со меч, во 303 година во Кесарија.

Преданието раскажува дека заедно со Прокопиј биле мачени и дваесетина девојки затоа што станале христијанки. Прокопиј ги советувал да истраат во верата и во смртта да појдат со задоволство како да одат на свадбен церемонијал. Поради тоа што ги поврзал бракот со христијанската чистина Прокопиј се споменува во црквата при венчавањето. Во некои крашита се верува дека е добро да се венчава на овој ден, затоа што овој светец се смета за заштитник на младенците.

Споменот на Светиот великомаченик Прокопиј се празнува на 21/7 јули, овој ден народот го смета за тежок празник и тогаш не се работи.

На овој ден, според верувањата не е добро да се копа или погребува.

Во некои делови луѓето не се ни капат. Овој светец рударите го сметаат за свој заштитник, а се смета и за чувар на децата.

Бамја- лек за астма, дијабетес, холестерол и бубрези

Оваа билка ја има во умерените тропски подрачја, многу е здрава иако поретко се користи во домаќинствата. Станува збор за бамјата, која го смалува шеќерот во крвта, спречува камен во бубрегот, го контролира дијабетесот, го намалува холестеролот и го подобрува имунитетот.

Исто така, помага и за проблеми со астма.

Бамјата е богата мешунка која изобилува со растителни влакна кои се битни за одржување на здравото ниво на холестерол во крвта.

Таа содржи разни витамини и минерали, особено витамини од групата Б, како што се фолната киселина, витамин Б1, Б2, а особено и витамин Б6 (една просечна порција бамjи содржи 10% од потребните дневни потреби на витамин Б6). Бамјата содржи полисахариди што го подобруваат протокот на крвта и делуваат стимулативно. Таа е преполна со антиоксиданти, а особено со епоикатехин, катехин, рутин и кварцетин. Рутинот им обезбедува цврстина на малите крвни садови, а кварцетинот е добар за дишните патишта.

Благодарение на овие материи, како прилог во оброкот бамијата може да ја намали апсорпцијата на шеќерите во крвта и е добра за оние кои треба да одржуваат нормално ниво на гликоза во крвта. Благодарение на огромното ниво на пектини, бамијата помага во намалувањето на холестеролот во крвта до 10 проценти Нејзината особина да го подобрува протокот на крвта придонесува за подобро функционирање на мозокот (меморија).

Покрај здравствените придобивки, бамјата е одлична за подготовка на разни сосови и супи бидејќи содржи желатонски сок кој добро се меша со готвените јадења.

Денеска е Света недела

Света Недела е светителски празник посветен на маченицата Недела и тој е еднаш во годината, односно на 20 јули.

Светата великомаченичка Недела

Во времето на христоборните цареви Диоклецијан и Максимијан, во Анадолија живееја две побожни стари души, Доротеј и Евсевија. Беа побожни христијани, богати, но бездетни. Со непрестајна молитва испросија од Бога едно чедо, оваа света Недела. Таа од детството Му се посвети себеси на Бога, воздржувајќи се од сè што прават разузданите деца. Кога порасна, прекрасна во телото и во душата, навалија многубројни просци, но таа сите ги одбиваше, велејќи дека е вереница на Господ Христос и дека ништо не сака, освен да умре како девојка. Еден од одбиените ги обвини Недела и нејзините родители како христијани пред царот Диоклецијан. Царот нареди и нејзините родители прво ги мачеа, а потоа ги протераа во градот Мелитина, каде што кончанието им беше во маки за Христа. Света Недела пак, му ја испрати Диоклецијан на

Максимијан да ја суди. Бидејќи ја потврди својата вера во Христа пред Максимијан, тој нареди и ја тепаа со воловски жили. Потоа царот им ја предаде на војводите, прво на Иларион, а откако тој умре на Аполониј.

Овие ја мачеа ѕверски на сите можни начини, но сè им беше залудно. Додека света Недела лежеше во рани во затворот, ѝ се јави Господ Христос и ја исцели и ѝ рече: „Недело, не плаши се од маките, Мојата благодат е со тебе“. Христовата благодат навистина ја спаси оваа маченичка и од оган и од ѕверови, со што нејзините судии мислеа со сигурност да ја умртват. Многумина незнабожци, гледајќи го нејзиното чудесно спасение од толку смрти, поверуваа во Христа. Но сите беа заклани. Света Недела му рече на Аполониј: „На ниеден начин нема да ме одвратиш од мојата вера. Ако ме фрлиш во оган, ги имам Тројцата младенци; ако ме фрлиш на ѕверовите, го имам за пример Даниил; ако ме фрлиш во морето, пример ми е

пророкот Јона; ако ме предадеш на меч, ќе се сетам на Чесниот Претеча.

За мене живот е да умрам за Христа.“ Тогаш Аполониј нареди да ја убијат со меч. Недела клекна на колена, ги подигна рацете кон небото и Му се помоли на Бога да ја помилува и да ги спаси сите што ќе го слават нејзиниот спомен, а нејзината душа да ја упокои заедно со душите на нејзините родители. Кога ја заврши молитвата Му ја предаде душата на Бога, пред да се спушти мечот врз нејзината Света глава. Чесно пострада и се пресели во Небесното Царство во 289 година, во Никомидија.

Св. маченица Недела е секогаш на една иста дата, а секоја година го менува денот. Додека пак седмичниот ден-недела е всушност денот во кој воскресна Спасителот наш Господ Исус Христос. Заради Христовото

Воскресение се слави и денот недела. Оти секоја недела е всушност мал Велигден. Затоа, правете ја разликата помеѓу седмичниот ден недела и Св.Недела.

Според старите обичаи, на тој ден треба да се оди во црква. Помолете се на Светата великомаченичка Недела да ви подари сила за борба со сопствените слабости и доколку имате чисто срце, нејзината милост ќе ви помогне во животот да ви тргне на подобро.

Популарно