(ВИДЕО) На 42 годишна возраст стана мајка на 11 бебиња

Марија Фернандез, на 42-годишна возраст на свет донесе 11 здрави бебиња. Таа открила дека имала проблеми со забременувањето, што била главната причина зошто таа и нејзиниот сопруг одлучиле да пробаат ин- витро оплодување. Но,за нивно изненадување добила повеќе од едно бебе. Родила единаесет бебиња, без царски рез. Родила 11 момчиња, од кои шест биле идентични близнаци.

– Докторите беа среќни што имаа „лесна“ испорака на бебиња без царски рез, што ги остави во неверување затоа што вакво нешто не виделе досега, открила сестра која присуствувала на породувањето.

-Тие буквално излегуваа еден по еден. Поминаа само 17 минути откако првото бебе излезе на светот до последното, додава таа.

Марија Фернандез е регистрирана во Гинисовата книга на рекорди за овој неверојатен зафат.

Девојче на кое итно му е потребна трансплантација на коскена срж

Граѓани, фирми, разни здруженија и организации, спортски клубови – сплотени да одвојат колку што можат, со надеж дека ќе се соберат потребните 200 илјади евра и ќе ја пратат Сара на лекување во Германија. И најмасовната спортска манифестација во градот „Охрид ТрчаТ“ е дел од оваа хумана акција – организаторите ќе делат стартни пакети за сите што ќе донираат средства.

15-годишната Сара боледува од ANEMIA APLASTICA. Дијагнозата ја добила на 15-ти август годинава. Потребна е итна трансплатација на коскена срж. Нејзиниот брат, 13-годишниот Виктор, е единствениот сроден донор за коскена срцевина. Спасот го има една од високо специјализираните детски клиники во Германија која нуди висока успешност со низок ризик, но семејството не може да ги сноси високите трошоци за лекување.

Отворени се трансакциони сметски за донирање, разни профили на социјалните мрежи, како и телефонски линии за собирање средства. Сите кои сакаат да донираат за малата Сара тоа може да го направат на следните телефонски броеви.

143 102 за корисниците на Т-Мобиле

и

143 480 за корисниците на ВИП

Јосип: Три години немав покачување, а Германците веднаш ми дадоа 2.500 евра

Јосип Хорват од Ивановац три години во својата земја не можел да добие покачување од 400 куни, односно коефициент кој му следува за работното место, кое било специфично, а во Германија веднаш добил 2500 евра плата.

Но, објаснува дека на Германците им било потребно помалку од еден час време за да сфатат колку вреди неговото искуство, сертификати и знаење, пишуваат хрватските медиуми.

Се пријавил за работно место заварувач во Германија, по што му понудиле 12 евра по работен час, но откако кажал дека знае германски јазик, сумата скокнала на 18 евра.

Но, тука не завршило, откако раскажал колкаво работно искуство има, крајната сума била 20 евра.

По три месеци за работен час почнале да му исплаќаат по 24 евра, а му понудиле и од 200 до 400 евра помош за плаќање на стан.

Хорват вели дека работата е физички тешка, но се работи со нормално темпо, без брзање и притисок.

Тој работи во голема фирма, која извезува во Америка и има 300 вработени.

„Овде се смета за штета ако фирмата не искористи нечие знаење и вештина“ – вели тој.

За секој бравар, монтер или заварувач кој ќе го однесе од Хрватска во Германија, газдата му нуди од 200 до 300 евра.

Чудото од вакцина на Куба: Излечени над 100.000 луѓеод рак

Ракот веќе одамна не е само болест, и се претвори во една од најпрофитабилните бизнис индустрии – тоа сите го знаеме! Фармацевтските корпорации, болниците, трговците, докторите ширум светот, прават милијарди од чуматa на 21 век. И се додека до средината на 20 век, ракот беше исклучок, сега стана едвај не правило. Пред 20-тина години, со многу тенок буџет, но со огромен ентузијазам, неколку кубански доктори и микробиолози почнуваат истражувања во оваа област. Целта не е да се прават пари, туку да се најде ефикасно решение против страшната дијагноза. Резултатот е – првата вакцина во светот против рак на белите дробови – CimaVax и лекот кој успешно најде примена за дијагнозата – рак на простатата, дебелото црево, дојка, тумори во мозокот – EscoZul.

Во 2015 година вакцината е испробана кај 9.000 лица, а над 100.000 биле излекувани само на база лекот – без хемотерапија, зрачење или хируршка интервенција. Штом една сиромашна и заостаната земја како Куба успева да постигне победа против најголемата болест на сегашноста, мислите се свртени кон огромните фармацевтски гиганти? Од ракот тие заработуваат милијарди.

Што е ракот? Тој се јавува кога една група клетки во телото почнуваат да се размножуваат “автономно” и уништуваат другите ткива. Досега се откриени над 200 видови на оваа подмолна болест, како најчести видови се на кожата, на белите дробови, на дојката и дебелото црево. Зошто одеднаш некоја група клетки едноставно “полудуваат”? Одговорот го добив во едно интервју на кубанска докторка по нивната национална телевизија: Причините, според експертот, за појавата на ракот се три:

1. Генетската меѓузависност, 2. Начин на живот – лоша храна со ГМО, конзерванси, вештачки состојки, недостаток на спорт и 3. Многу важен фактор се покажа емотивно-ментална состојба – стресот и попрецизно – присуството на стрес, а несправувањето со него – приведувањето на лоши емоции и негативни чувства, песимизам, недостаток на задоволство од животот.

Тогаш телото реагира на физиолошко ниво и престанува да ги произведува многу од потребните хормони за здраво функционирање на телото.

Според кубанската професорката дури првите два фактори да се присутни, болеста не може да се отклучи, ако не е присутен и третиот! Но, ако само едниот од првите го има, плус последниот, работите тргнуваат на лошо. Еве колку е важно да не се лутиме долго – “лутете се, но за кратко, истурете го гневот и потоа заборавете го!Не грижете се повеќе за она што било или мислите дека ќе биде “. Тоа се и препораките на д-р Фернандо Аресес – еден од најголемите експерти во оваа област.

Почетокот е поставен со истражувањата кои се спроведени од биологот Мисах Бордиер, со отровот на сината скорпија. Научникот констатира позитивен резултат за пациентот, кога со статисти на токсини се третираат погодени од рак органи. Тој успева да синтетизира производ кој се вика EscoZul. По спроведени истражувања, кубанското Министерство за здравство го класифицира како токсин со природно потекло кој има аналгетска, антиинфламаторна и противотуморна акција. Забележана е кај 97% од пациентите. Се заблежува подобрување на квалитетот на живот, како и престанок на создавање на клетките на ракот. Досега лекот е применет на над 100 000 луѓе од Шпанија, Куба и Латинска Америка.

Друг огромен успех во борбата на кубанската медицина против ракот е создавање на првата во светот вакцина против рак на белите дробови – CimaVax. Револуционерното при овој лек е дека припаѓа на нова класа лекување, наречено имунотерапија и исклучува скалпел, радијацијаа и хемотерапијата. Имунотерапија, го стимулира организмот со сопствени сили и средства во костец со болеста. Од ноември 2016, по посетата на Барак Обама во Куба, вакцината веќе се тестира и во американските лаборатории и можеби тоа ќе биде прв производ, кој ќе го прескокне ембаргото наметнато пред повеќе од 50 години на малата островска земја. Како делува? Кубанските научници изолирале моќен менингитов протеин кој се имплементира во друг протеин наречен “епидермален, фактор на раст” или EGF. ИРФ е клучен во контролирање на ракот, бидејќи тој им овозможува на клетките на ракот да се размножуваат неконтролирано. Кога се инјектира во пациентот, овој протеин го стимулира имунолошкиот систем да ги препознава малигните, канцерогени клетки и да ги уништува. Наречен е “вакцина”, бидејќи, како и другите слични препарати го стимулира организмот сам да елиминира агресивните тела и да спречува размножување. Освен во Куба вакцината може легално да биде купена и во Босна и Херцеговина, Колумбија, Парагвај и Перу. Околу 10.000 лица веќе го испитале ефектот.

За Кубанците лекувањето е бесплатно, но за странци лекувањето чини 10.000 американски долари. Целокупното лекување трае околу 8 месеци, во државната болница Ла Прадера во Хавана и во сумате спаѓа сè – престој и лекување. За оние кои ги немаат овие средства и можности, важно е барем да отидат до Куба, за да им се дадат првите неколку дози од вакцината, и да им се дадат индивидуални инструкции за лекување. Првите две инекции се ставаат во раката, а потоа – уште две во ногата. Следниот прием е шема и може да се изврши дома во текот на неколку месеци. Цената на таква вакцина CimaVax во Куба е околу 100 долари. Зубин Малик од САД е дама на 78 години и никој не би замислил дека оваа мајка на 4 деца и баба на 12 внуци, се претворила во шверцер. Законот ги забранува овие лекови да се пренесуваат во САД, но да земе со себе назад дома, како “сувенир” неколку дози од вредната вакцина била единственото животно решение за оваа жена.

Денес, таа е се уште жива благодарение на кубанската медицина, енергијата и‘ се врати и во фрижидерот редовно има залихи на портокалово-сините шишенца. Во заклучок ќе ви посакам успех во оваа жестока битка, се надевам дека ваквите информаци ви се од корист и ќе ве потсетам на препораките на кубанските специјалисти – за да го држиме ракот настрана: Радувајте се на денешниот ден, трошете парите за пријатни вам и на вашите блиски работи, љубете дури и кога не ве сакаат! Правете добра! Имајте разбирање! Чувствувајте се добро! Бидете живи и здрави!

Како до вакцината и до експертите на Куба?!

EscoZul се произведува само од кубанската фирма Labiofam: Avenida Independencia km. 16 1/2 Boyeros, Santiago de las Vegas, Havana, Cuba Tel: +53 683 3188/683 2151, fax: 683 2151, тел. 537 683 2151 внатрешен 234. На овој телефон одговара д-р Нејза Вергес – радиологист и д -р Нјудис Круз: 537 683 0924, e>mail: [email protected] и [email protected]

Не треба да се меша лекот со присутнi хомеопатски препарат Vidatox кој не поседува антиканцерогено дејство на Ескосул!

Центарот за Национално здравје има следните контакти:

Директор – Д-р Хозе Андрес Лопез Лосада, [email protected] Директeн. Број е +5378322202, а на “Туризам за здравје”: Calle 230 entre 15A and 17, Siboney, Havana, Cuba, тел .: +53 7 33-7473 al 74 Fax: +53 7 33-7198 y +53 7 33-7199, email: [email protected] Web: Centro Internacional de Salud La Pradera

Друг корисен контакт е Националниот Институт за онкологија. Таму се извршуваат сите истражувања, се развиваат лекови третмани и таму работат едни од најголемите светски умовит: Instituto Nacional de Oncología y Radiobiología – INOR, адреса: Calle 29 esq. F, Vedado, Plaza de la Revolución, Havana, Cuba, тел .: (537) 8325865, (537) 8382576, (537) 8382578, (537) 8375440. Fax (537) 8382593, Website www.inor.sld.cu

Популарно