(ВИДЕО) Огромна кобра голтна девет јајца, па започна да се гуши

На оваа одвратна снимка се гледа голема кобра која е приморана да ги поврати јајцата кои ги голтнала, затоа што не можела да ги свари сите одеднаш.

Огромниот рептил голтнал девет јајца одеднаш, но тоа изгледа било премногу.

На оваа снимка се гледа кобра на земјата која исфрла едно по едно јајце.

Се верува дека змијата велгла во кокошарникот во село во Индија, убила кокошка, а потоа ги проголтала јајцата, пишува Дејли мејл.

Еден од жителите ја забележан подуената змија и веднаш повикал помош од ловци на змии.

Тој потоа ја фатил змијата за опашката и ја тресел, поради што започнала да ги исфрла јајцата.

(ВИДЕО) Змии направија колапс во сообраќајот, возачите чекаа да заврши нивната „акција“

Две кралски кобри направија сообраќаен колапс кога решиле да се парат среде прометен пат во Калифорнија.

Рептилите очигледно не биле спречени од гневните возачи кои морале да ги застанат автомобилите и да почекаат змиите да земат здив во љубовниот занос.

Корбин Голдсмит (26) решил да ја сними оваа необична акција на автопатот, пишува Дејли Мејл. Според негови зборови, двете змии го стопирале сообраќајот на десетина минути.

– Тргнав да се најдам со пријателите, кога ги видов на патот. Го паркирав автомобилот и излегов да видам за што се работи, но змиите не мареа на околината. Решив да ги снимам, рекол тој.

Во почетокот мислил дека се борат, но набргу сфатил дека е во прашање љубовна акција.

– Кога завршија секоја отиде на својата страна, раскажува тој.

Кога на акцијат аи дошол крајот конечно возачите можеле да го продолжат патот.

(ФОТО) ЅВЕР ОД 600 КИЛОГРАМИ: Уловен најголемиот крокодил во светот

Ренџери во Австралија уловија огромен крокодил долг скоро пет метри и тежок дури 600 килограми, пишува CNN.

Се претпоставува дека крокодилот е стар 60 години, а ренџерите прв пат го забележале пред десетина години.

Крокодилот е фатен во реката Катерин, долг е 4,71 метри што е за 11 сантиметри подолго од најголемиот досега фатен крокодил кој е заробен во 2011. година.

Оваа животно ренџерите одлучиле да го преместат на фарма за крокодили за да се избегне понатамошен контакт со луѓе.

За транспортот да му биде помалку стресен, го врзале за приколка, му ги врзале устата и ги покриле очите.

Популарно